ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Top 5 najciekawszych funkcji, które znajdziemy w aplikacjach Google na iOS, ale nie na Androidzie

Autor: Michał Derej Kategoria: Aplikacje

Produkty Google to jedne z najczęściej używanych aplikacji na świecie. Nie ma w tym jednak niczego dziwnego – w większości przypadków są one wygodne, dostępne w pełni za darmo i po prostu dobrze zrobione. Z tego powodu nie wyobrażamy sobie, by zrezygnować z aplikacji takich jak Wyszukiwarka Google, Gmail czy Mapy Google. Okazuje się jednak, że na własnym systemie giganta z Mountain View programy te oferują często mniej funkcji, niż na konkurencyjnych urządzeniach Apple’a. W tym artykule przyjrzymy się pięciu najciekawszym różnicom pomiędzy wersjami aplikacji na różne systemy i ocenimy, czy są one zwykłymi eksperymentami, czy może są jednak naprawdę przydatne.

Obsługa kart w aplikacji Google

Kolejną funkcją, jaką spotkamy w systemie iOS, ale której nie uświadczymy na Androidzie są karty w aplikacji Google. Pozwalają one na wyszukiwanie wielu informacji bez potrzeby nadpisywania poprzednich wyników – te wciąż są dostępne i przy pomocy ekranu głównego z łatwością możemy do nich wrócić. W ustawieniach aplikacji zdecydować możemy również po jakim czasie karty mają automatycznie się zamykać. Jest to bardzo przydatna funkcja i dziwi mnie fakt, że nie ma jej w aplikacji na Androida, szczególnie, że dodanie jej nie byłoby wielkim problemem.

Bezpieczeństwo Dysku Google

Chmury to miejsce, w którym często trzymamy swoje prywatne dane, takie jak dokumenty, zdjęcia czy inne ważne pliki. W trosce o prywatność zabezpieczamy je poprzez szyfrowanie czy hasła. Niestety każda osoba, której, choć na chwilę uda się uzyskać dostęp do naszego smartfona mimowolne uzyska dostęp również do Dysku Google, ponieważ po otworzeniu aplikacji nie jest wymagana autoryzacja. Z pomocą przychodzi jednak funkcja „Filtr prywatności”, która dostępna jest w systemie iOS. Dzięki niej program co pewien czas będzie prosił nas o potwierdzenie tożsamości poprzez FaceID lub TouchID. Dlaczego takiej opcji nie ma jeszcze na Androidzie? Nie mam pojęcia. Powinna się jednak szybko pojawić, bo jest bardzo przydatna!

Artykuły do przeczytania w Google Chrome

Wyobraźcie sobie taką sytuację – pewnego dnia, chwilę przed pracą czy szkołą zaglądacie na naszą stronę i znajdujecie bardzo ciekawy artykuł. Niestety brak czasu skutecznie uniemożliwia wam jego przeczytanie, więc korzystacie z funkcji „Przeczytaj później” dostępnej w Chrome dla iOS, a wpis jest automatycznie pobierany i przechowywany na liście „Do przeczytania”. Teraz, nawet kilka godzin czy dni później, bez problemu możecie zapoznać się z treścią artykułu, a to wszystko bez konieczności dostępu do internetu! Czy to przydatna funkcja? Oczywiście. Dlaczego jest dostępna tylko na urządzeniach Apple’a? To dobra zagadka.

Szybkie włączenie trybu incognito w Mapach Google

Doskonale znamy już tryb incognito z przeglądarek, który pozwala nam na „czysty start” w sieci – historia nie jest zapisywana, wszystkie dotychczasowe sugestie nie działają, a pliki cookies muszą być pobrane od nowa. Czy wiedzieliście jednak, że w systemie iOS można szybko aktywować go w Mapach Google? Jego działanie jest analogiczne – nasze dotychczasowe sugestie i lokalizacje zostają tymczasowo usunięte, a żadne z miejsc, które wyszukamy, nie będzie widoczne w historii. Jak to zrobić? Wystarczy skorzystać z prostego gestu – przytrzymajcie swój avatar konta Google, a tryb incognito zostanie natychmiastowo włączony. To drobny gest, a robi różnicę.

Zobacz także: Autouzupełnianie haseł z menadżera Microsoftu jest już dostępne dla systemu iOS.

Opcje wyszukiwania w aplikacji Google

Po raz kolejny wracamy do aplikacji Google, gdzie znajdziemy bardzo ciekawą opcję znaną z webowej wersji wyszukiwarki, której nie znajdziemy w programie dla Androida. Mowa o ustawieniach wyszukiwania, które pozwalają nam na przefiltrowanie wyników w zależności od wybranej opcji; możemy m.in. zdecydować się jedynie na oglądanie stron, które zaktualizowane zostały w przeciągu ostatnich 24 godzin. Aby skorzystać z tej funkcji wystarczy wyszukać daną frazę, a następnie przejść do opcji „Narzędzia” i ustawić swoje preferencje.

I to by było na tyle. Czy którąś z tych funkcji chętnie zobaczylibyście w aplikacjach Google na Androidzie? A może nie są wam one potrzebne? Dajcie znać w komentarzach.

Źródło: AndroidPolice

Sprawdź najnowsze wpisy