Autowypełnianie firmy Microsoft jest koncepcją podobną do pęku kluczy iCloud oraz wielu innych menedżerów haseł dostępnych na rynku. Rozwiązanie umożliwia przechowywanie i automatyczne wstawianie poświadczenia konta dla różnych aplikacji i usług. Zamiast zapamiętywania wielu różnych haseł, funkcja wymaga od użytkowników przynajmniej zapamiętania nazwy użytkownika i hasła do konta Microsoft. Teraz gigant wprowadził swój system automatycznego wypełniania, przechowywania i synchronizacji haseł także do systemów iOS i macOS, w postaci aktualizacji aplikacji Microsoft Authenticator i rozszerzenia Google Chrome. Jest to ciekawe, szczególnie że podobny ruch na początku tygodnia wykonała firma Tima Cooka.

Zobacz także: Jeżeli nosisz maskę, to Apple daje świetny powód do kupna Apple Watch

Autowypełnianie Microsoft już na iOS, ale nie jest konkurencją dla Apple

Wprowadzona w piątek aktualizacja aplikacji Authenticator dodaje przechowywanie haseł przez autowypełnianie. Po skonfigurowaniu hasła, zapisane na koncie Microsoft za pomocą przeglądarki Edge zostaną automatycznie zsynchronizowane z aplikacją. Użytkownicy komputerów Mac mogą korzystać z nowych funkcji konta za pośrednictwem Microsoft Autofill. Dostępne w Chrome Web Store, rozszerzenie automatycznie wypełnia dane logowania do konta w przeglądarkach Google Chrome i Microsoft Edge. Po włączeniu, umożliwia również użytkownikom zarządzanie przechowywanymi hasłami oraz wyświetlanie i edytowanie szczegółów w razie potrzeby.

Autowypełnianie Microsoft iOS

Funkcja ta od kilku tygodni była już dostępne w ramach programu beta, ale teraz udostępniono ją wszystkim użytkownikom za pośrednictwem aplikacji Microsoft Authenticator, rozszerzenia Google Chrome, a także przeglądarki Edge. Podobnie jak Pęk Kluczy iCloud, rozwiązanie znacząco ułatwia przechowywanie haseł i wprowadzanie ich w witrynach internetowych.

Apple i Microsoft wykonują podobne ruchy

Chociaż firma wchodzi na ten sam rynek, co LastPass, 1Password i narzędzia innych firm, a także dostosowuje rozwiązanie do Apple i Google w zakresie oferowania synchronizacji haseł międzyplatformowych, niekoniecznie nowa funkcja może być wystarczająca dla bazy użytkowników Apple . Chodzi przede wszystkim o ograniczenie do dwóch przeglądarek w systemie macOS, podczas gdy pęk kluczy iCloud obejmuje cały system, dzięki czemu można go używać w wielu różnych aplikacjach.

Autowypełnianie Microsoft iOS

Nacisk Microsoftu na iOS i komputery Mac odzwierciedla podobną próbę Apple, ale w przeciwnym kierunku. W poniedziałek spółka z Cupertino wydała aktualizację panelu iCloud dla Windows, która dodała pęk kluczy iCloud dla systemu z Redmond, czyli rozszerzenie umożliwiające użytkownikom przeglądarki internetowej Chrome synchronizowanie ich haseł z oparte na pęku kluczy. Jednak Apple wycofało aktualizację w ciągu kilku godzin od jej wydania, po raportach użytkowników, którzy zauważyli usterkę uwierzytelniania dwupoziomowego.

Autowypełnianie Microsoft na iOS jest dostępne w aplikacji Authenticator, którą możemy bezpłatnie pobrać w sklepie App Store. Wymaga iPhone’a lub iPada z systemem iOS 11 lub nowszym.

Źródło: Appleinsider, 9to5mac

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mariusz Nowak

Fan nowoczesnej architektury, zdrowego trybu życia i muzyki alternatywnej. Użytkownik sprzętu Apple;)