W maju zeszłego roku Google postanowiło przedstawić najnowszą funkcjonalność Map. Nie była to prosta zmiana stylistyczna, a zupełnie nowy sposób korzystania z programu za sprawą rozszerzonej rzeczywistości. Samo pojęcie AR potrafi sprawić, że dany tytuł odniesie sukces, czego świetnym przykładem jest Pokemon GO. Niemniej w przypadku Map Google nie chodzi o rozrywkę, a bardziej o wygodę. Po niemalże roku doczekaliśmy się urzeczywistnienia wspomnianej zapowiedzi z Google I/O 2018.

Mapy Google + rozszerzona rzeczywistość = immersja na najwyższym szczeblu

Od razu zaznaczam, żebyście nie szukali tej nowości u siebie, bo nie wszyscy zostali zaproszeni do testów. Tak, na razie mówimy o testach wśród użytkowników, ale też wybranych z ograniczonej grupy, bo spośród Lokalnych Przewodników. Jak połączenie rozszerzonej rzeczywistości i Map Google działa, to sami doskonale widzicie na powyższych zrzutach ekranu. Wbrew pozorom, nie jest to Street View, a obraz z kamery, na który nakładane są odpowiednie informacje. To sprawia, że idąc i patrząc na mapę nie wpadniemy w słup, choć z drugiej strony niektórzy mogą pomyśleć, że są nagrywani. Obecne wrażenia testerów są pozytywne, chociaż zgodnie zaznaczają, że to nie jest jeszcze finalny produkt. Kiedy ten powstanie? Z pewnością musimy uzbroić się w cierpliwość.

Nie przegap
Bsafer.pl – chroń i kontroluj swoje dane osobowe, zanim będzie za późno
bsafer.pl
Ochrona danych osobowych to poniekąd problem, który jeszcze nie pojawił się w świadomości zbyt wielu osób. Głośno zrobiło się o nim dopiero w momencie, gdy Unia Europejska wprowadziła RODO (Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych). Jednak głośno było tylko dlatego, że trzeba było się dostosować i miało to wydźwięk nie tak pozytywny, jak oczekiwaliby tego sami […]

Zobacz też: Messenger i usuwanie wiadomości już możliwe dla wszystkich.

mapy google rozszerzona rzeczywistosc

Oczywiście zastosowanie tego rozwiązanie nie jest dedykowane tylko pieszym. Na razie to oni są grupą docelową, ale świetnym rynkiem dla rozszerzonej rzeczywistości i nawigacji jest rynek motoryzacyjny. O ile Mercedes już opracował odpowiednie rozwiązanie, to do wprowadzenia jednego standardu jeszcze daleko. Kolejnym krokiem wirtualna rzeczywistość?

 

Źródło: Android Police, The Wall Street Journal
Łukasz Pająk

Wieczny student informatyki, ale już magister inżynier, niedoszły żołnierz, pasjonat mobilnych technologii, motoryzacji i broni, jeden z nielicznych fanów polskiej koszykówki.