Futurystyczne miejsce pracy z komputerem o zaawansowanym interfejsie użytkownika z hologramami, znajdujące się w nowoczesnym laboratorium z postacią naukowca w tle. Cofnięcie starzenia ma być efektem prac naukowca.

Chińscy naukowcy odwracają proces starzenia. Projekt jest wart miliardy

6 minut czytania
Komentarze

Zespół badaczy z chińskiego Uniwersytetu Jiao Tong w Szanghaju opracowuje pionierską terapię wodorową. Jak deklarują, pomoże zatrzymać proces starzenia, ale również może stanowić potencjalny lek na chorobę Alzheimera. Nie chodzi więc tylko o nadprogramowe zmarszczki! O wyjątkowym projekcie napisało niedawno czasopismo Nature Communications. Naukowcy informują w nim o niezwykłym potencjale wodoru w odwracaniu zmian komórkowych związanych z wiekiem.

Wydaje 2 mln dol. rocznie, aby odwrócić proces starzenia

Współcześnie coraz częściej można mówić o obsesyjnym dążeniu do wiecznej młodości. Staje się ona coraz bardziej osiągalna dzięki kolejno ogłaszanym odkryciom, ale i stale rozwijającej się medycynie estetycznej, która staje się coraz bardziej dostępna i powszechna.

Naukowcy ukuli nawet specjalny termin „wiek epigenetyczny„. Odnosi się on do biologicznego wieku organizmu, ocenianego na podstawie zmian epigenetycznych w materiale genetycznym, takim jak stopień metylacji DNA. Bryan Johnson cofnął ten wiek w swoim przypadku.

W tym roku świat obiegła informacja o 45-letnim mężczyźnie, który wydaje 2 mln dol. rocznie, aby znów stać się 18-letnim chłopakiem. Rozpoczął rygorystyczny program o nazwie Project Blueprint. Bryan Johnson to przedsiębiorca biotechnologiczny, który za wszelką cenę chce odwrócić proces starzenia. Co więcej, udaje mu się!

Według doniesień z Business Insidera Johnson ma serce 37-latka, skórę 28-latka, pojemność płuc 18-latka, a detektor nocnej erekcji wskazuje, że mężczyzna zdecydowanie może być nastolatkiem. Program jest prowadzony przez „lekarza odmładzającego” jak sam o sobie mówi, Olivera Zolman’a wraz z zespołem ponad 30 ekspertów w dziedzinie zdrowia.

Jak wspomnieliśmy, program jest mocno rygorystyczny, a przykładowy dzień naszego bohatera zaczyna się o 5.30 rano, kilkunastoma suplementami diety. Johnson prowadzi dietę wegańską, pełną ćwiczeń i regularnych badań ciała i organizmu. Eksperci przekonują, że tak ekstremalne podejście do zdrowego stylu życia pozwoliło Johnsonowi na cofnięcie zegara epigenetycznego o 5,1 roku. Mężczyzna systematycznie odwraca proces starzenia.

Project Blueprint ma swoją stronę internetową, która stała się sklepem. Już za 240 zł (ALE DARMOWĄ DOSTAWĘ) możecie zakupić dwie butelki wyjątkowej oliwy. Zapas starczy Wam na miesiąc. Premium Extra Virgin Olive Oil stanowi aż 15% dziennego zapotrzebowania kalorycznego Bryana Johnsona, jak reklamuje motto na stronie.

Dwie butelki oliwy z oliwek extra virgin marki Blueprint znajdujące się obok siebie na tle strony internetowej z opisem produktu i informacjami o zakupie. Johnson zatrzymuje proces starzenia. Pomoże oliwa.
Zrzut ekranu ze strony blueprint.bryanjohnson.com / Fot. Aleksandra Janik / android.com.pl

Bryan Johnson prowadzi regularnie swoje media społecznościowe, w tym dzieli się swoim życiem na platformie YouTube. Opowiada w nim o swoim projekcie lub inaczej Protokole Blueprint. Niedawno podobnego lifestyle’u podjęła się Kate Tolo, która swoją przygodę rozpoczęła od 30-dniowego wyzwania, by żyć jak Johnson.

Terapia wodorowa i jej właściwości. Do czego służy?

Wraz z upływem lat nasze komórki również przechodzą proces starzenia. Tracą przy tym swoje naturalne zdolności naprawcze. Wspomniana terapia sprawia, że wykazują one bardziej „młodzieńcze” zachowanie, a to z kolei sprawia, że komórki lepiej radzą sobie z naprawą tkanek. Terapia wodorowa jest oparta na prostym pierwiastku chemicznym — wodorze, oczywiście. Pomimo tego, że nie jest jeszcze bardzo powszechnie stosowana, wiele badań naukowych potwierdza, że przynosi świetne efekty, mając duży wpływ na wiele aspektów ludzkiego zdrowia. Pozwala ona na harmonizację równowagi pomiędzy wolnymi rodnikami a przeciwutleniaczami, skutecznie przeciwdziałając uszkodzeniom komórkowym. Obejmuje dostarczanie go doustnie, poprzez kąpiele lub inhalacje. Obecnie te ostatnie uważa się za najskuteczniejszą metodę dostarczania wodoru do organizmu.

Wśród wielu pozytywnych aspektów wykorzystywania wodoru wymienia się m.in. jego zdolność do przebudowy mikrośrodowiska komórkowego, łagodzenia stanów zapalnych oraz odmładzania funkcji komórek. Ma również silne działanie antyoksydacyjne, skutecznie neutralizując reaktywne formy tlenu oraz doskonale wpływa na ogólne samopoczucie i jakość snu.

Chińscy naukowcy też próbują oszukać naturę. Przy okazji pomogą chorym na Alzheimera

Chińscy naukowcy z Uniwersytetu Jiao Tong w Szanghaju są obecnie na etapie dopracowywania wyjątkowej terapii wodorowej, która ma pomóc w walce ze starzeniem się, ale również zwalczania chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera. Choć niezwykłe właściwości wodoru zostały już zauważone wcześniej, wciąż pojawiał się problem związany z dostarczaniem tego związku do organizmu w sposób skuteczny. Jak wspominaliśmy, w ramach terapeutycznych działań wodorowych przyjmuje się go w różnych postaciach, żadna jednak nie jest tak skuteczna.

Podejście chińskich badaczy jest oparte na wykorzystaniu nanotechnologicznych implantów, które dostarczą organizmowi wodór nawet do 40,000 razy skuteczniej, niż w przypadku tradycyjnych metod. Jak działa implant zaproponowany przez naukowców?

Implant wykorzystuje nanotechnologię, składa się z nanocząsteczek dwukrzemku wapnia i wodoru. Koncept opierał się na stworzeniu narzędzia, którego konstrukcja pozwoliłaby na powolne uwalnianie się wodoru, w tym przypadku związek uwalnia się przez około tydzień w sposób ciągły. Rozwiązanie przetestowano w badaniach przedklinicznych na starszych myszach. Wyniki wykazały, że ten sposób podawania wodoru do organizmu poprawił stan kości po długotrwałej terapii. Kolejnym sukcesem jest bezprecedensowy czas uwalniania wodoru. Może się on uwalniać aż do dziewięciu dni.

Potencjał implantu i szersze implikacje

Dr He Qianjun, główny autor badania, podkreśla, że jego nanotechnologiczny wynalazek początkowo miał być wykorzystany „tylko” do naprawy ubytków kości u osób starszych. Jak wspominaliśmy, z wiekiem nasze komórki też przechodzą swój proces starzenia.

Jesteśmy przekonani, że ciągłe dostarczanie wodoru będzie uniwersalną technologią przeciwstarzeniową, która jednocześnie będzie leczyć różne choroby związane z wiekiem, w tym zapobiegać i leczyć choroby neurodegeneracyjne, takie jak choroba Alzheimera.

Dr He Qianjun, główny autor badania, cytowany przez serwis techtimes.com.

Naukowcy będą udoskonalać swoje rozwiązanie, dążąc do tego, aby okres uwalniania wodoru był jeszcze dłuższy. To pozwoli na zmaksymalizowanie potencjału naprawczego. Będą też koniecznie dalsze badania, aby móc przystąpić do testów na ludziach. Na ten moment jednak wyniki badań sugerują świetlaną przyszłość dla osób cierpiących na chorobę Alzheimera oraz dla tych, którzy chcą odwrócić proces starzenia. Być może nie będzie trzeba nawet stosować rygorystycznych diet 1900 kcal oraz pochłaniać kilkunastu suplementów na śniadanie jak Pan Johnson.

Źródło: techtimes.com, Business Insider