Starsza kobieta o srebrzystych włosach i młodsza kobieta o blond włosach w białych koszulkach stoją naprzeciwko siebie na pomarańczowym tle, patrząc na siebie profilami.

Ciekawy Przypadek Benjamina Buttona? Wyjaśniamy, jak cofnąć zegar biologiczny

4 minuty czytania
Komentarze

Benjamin Button urodził się jako człowiek w podeszłym wieku i z każdym dniem stawał się coraz młodszy. Ta fascynująca, ale i przerażająca koncepcja została wykorzystana w filmie „Ciekawy przypadek Benjamina Buttona” i możliwe, że stanowiła inspirację dla ostatnich badań naukowych. Badacze dążyli do odpowiedzi na pytanie, czy zegar biologiczny da się cofnąć. Jakie wyniki przyniosły te badania?

Badacze z Instytutu Medycyny Funkcjonalnej Uniwersytetu Virginia Commonwealth i American Nutrition Association opisali serię przypadków sześciu kobiet, które przeszły na specjalną dietę wspomagającą metylację DNA, czyli, jak się okazuje, istotny proces chemicznej modyfikacji, którego celem jest m.in. regulowanie ekspresji genów. Metylacja wpływa na to, jak geny są aktywowane lub wygaszane w komórkach. Wspomniana modyfikacja metylacji DNA jest zależna od czynników zewnętrznych takich jak dieta, styl życia i środowisko.

dieta, aplikacje do liczenia kalorii, Aplikacje do planowania posiłków
Obraz Steve Buissinne z Pixabay

Badania nad metylacją DNA są ważne dla zrozumienia mechanizmów regulacji genów i wpływu czynników zewnętrznych na zdrowie i procesy starzenia się. Naukowcy podejrzewają, że rozwój terapii, które opierają się właśnie na tym procesie, może mieć zastosowanie w leczeniu różnych chorób — w tym nowotworów i chorób neurodegeneracyjnych (np. choroba Alzheimera czy Parkinsona). Te czynniki zewnętrzne naukowcy wzięli pod lupę. 

Zegar biologiczny a wiek chronologiczny

Zanim zaczniemy zagłębiać się w wyniki badania, warto wspomnieć, że w ramach badań funkcjonują dwa „rodzaje” wieku — chronologiczny i biologiczny. Wiek chronologiczny to po prostu liczba lat, które dana osoba przeżyła od swojego urodzenia. Wiek biologiczny natomiast to pojęcie związane z kondycją zdrowotną i funkcjonowaniem organizmu. Wiek biologiczny może różnić się od wieku chronologicznego, wpływ na to mają styl życia, dieta, aktywność fizyczna, ale też uwarunkowania genetyczne i środowisko, w jakim funkcjonujemy. 

Zmianę stylu życia wprowadzili uczestnicy pilotażowego badania klinicznego. Wszyscy mężczyźni byli w wieku od 50 do 72 lat. Każdy z nich, po wprowadzeniu nowego stylu życia, obniżył swój wiek biologiczny średnio o 3,25 roku w porównaniu z grupą kontrolną.  Seria tych ciekawych przypadków została przeprowadzona w celu dalszego badania modyfikacji wprowadzanych do życia seniorów. Zespół przeprowadził interwencję składającą się z ośmiotygodniowego programu. Obejmował on liczne wskazówki dotyczące diety, snu, ćwiczeń i relaksu, uzupełniających probiotyków i składników odżywczych, ale też coaching żywieniowy. Uczestnicy badania wspierani byli więc nie tylko fizycznie, ale również psychicznie. Podczas takich sesji osoby biorące udział były wspierane i motywowane w osiągnięciu zamierzonych celów.

Do sprawdzenia wieku biologicznego użyto znanej już metody — Zegara Horvatha DNAmAge — której celem jest ustalanie wieku biologicznego.

Na początku i na końcu ośmiotygodniowego okresu badania przeprowadzono analizę metylacji dzięki próbkom krwi. Pięciu z sześciu uczestników wykazało biologiczną redukcję wieku między 1,22 a 11,01 lat od ich wyjściowego wieku biologicznego! 

Wystąpiła więc istotna statystycznie (p=0,039) różnica w średnim wieku biologicznym przed i po interwencji w zakresie diety i stylu życia, ze średnim spadkiem o 4,60 lat.

Zobacz także:

Apple Watch

Średni wiek chronologiczny wynosił pierwotnie 57,9 lat, a wiek biologiczny wszystkich uczestników z wyjątkiem jednego, był młodszy niż ich wiek chronologiczny na początku programu. Sugeruje to, że zmiany wieku biologicznego nie były związane z poprawą choroby i zamiast tego można je przypisać podstawowym mechanizmom starzenia. Przebadano również kobiety. Wnioski są takie, że zmiany wieku biologicznego są możliwe u obu płci. Badania pokazały, że zegar biologiczny da się cofnąć. Zanim jednak naukowcy wymyślą lek na długowieczność, już dzisiaj możesz zastosować kilka prostych reguł i zaimplementować je w codzienne życie:

  1. Zdrowia dieta. Banał, którego nie trzeba rozwijać. Witaminy i składniki odżywcze to klucz do sukcesu. Przetworzona żywność? Nie, dziękuję!
  2. Aktywność fizyczna. Byle regularna! Wzmacnia mięśnie i kości, zwiększa poziom energii. Zaleca się 30 minut umiarkowanej aktywności fizycznej w ciągu dnia.
  3. Sen. Odpowiada za regenerację, która jest niezbędna do utrzymania zdrowia. Zaleca się co najmniej 7-8 godzin snu każdej nocy.
  4. Unikanie stresu. O ile w dzisiejszym, zabieganym świecie jest to możliwe… Możesz wychillować przy jodze, medytacji. Plusy są takie, że mnogość zajęć powala!
  5. Unikanie nałogów, czyli zazwyczaj pięta achillesowa większości! Unikaj palenia papierosów, alkoholu. 

Zegar biologiczny można cofnąć, ale jest to proces długotrwały, wymagający cierpliwości i systematyczności. Do dzieła!

Źródło: Neuroscience

    Motyw