Polacy wydrukują implanty polimerowe, które pomogą chorym na nowotwory oczu

2 minuty czytania
Komentarze

Implanty polimerowe mogą pomagać pacjentom chorym na nowotwory oczu. Niestety na rynku brakuje materiałów medycznych i występują przerwy w dostawach wkładek do aplikatorów ocznych. Polscy naukowcy i lekarze opracowali jednak technologię, która pozwala wydrukować w 3D takie komponenty.

Implanty polimerowe i ciekawa technologia stworzona przez Polaków

implanty polimerowe
Projekt aplikatora stworzonego przez zespół z Katedry Biomateriałów i Kompozytów AGH oraz Szpital Uniwersytecki w Krakowie.

Naukowcy z Krakowskiej AGH we współpracy z fizykami i lekarzami opracowali technologię druku 3D, dzięki której można uzyskać wkładki polimerowe do aplikatorów ocznych. Te z kolei mają pomóc pacjentom w terapii guzów wewnątrzgałkowych, w tym nowotworów złośliwych oczu, czerniaków naczyniówki.

AGH poinformowała, że celem specjalistów było stworzenie własnej technologii wytwarzania wkładki polimerowej w jak najkrótszym czasie i uniezależnienie się od dostawców zewnętrznych. Osoby zaangażowane w projekt chciały również poprawić właściwości użytkowe wkładek oraz zapewnić jednocześnie możliwość natychmiastowego wdrożenia wynalazku do leczenia nowotworów oka u pacjentów szpitala uniwersyteckiego.

Wkładka polimerowa umożliwia stałe umieszczenie promieniotwórczych ziaren izotopu jodu w aplikatorze ocznym, przez co napromienianie nowotworu wewnątrzgałkowego jest bardzo precyzyjne, powtarzalne, a przede wszystkim skuteczne – wyjaśnia AGH. Terapia z wykorzystaniem aplikatorów jest stosowana już od wielu lat i polega na odpowiednim oznaczeniu lokalizacji guza w oku, naszyciu aplikatora na powierzchnię gałki ocznej na czas zaplanowany przez lekarzy i fizyków medycznych, a następnie usunięciu aplikatora.

Na rynku brakuje jednak materiałów medycznych i występują przerwy w dostawach wkładek do aplikatorów ocznych, co utrudnia leczenie pacjentów i zmusza ich do przerw w terapii. Polscy specjaliści zareagowali na to, tworząc technologię, która pozwala drukować potrzebne wkładki.

W pierwszym etapie stworzono projekt dotychczas stosowanego aplikatora z uwzględnieniem i jednoczesnym poprawieniem geometrii żłobień na ziarna jodu oraz poprawiono szczelność samego aplikatora. Dobrano odpowiednią metodę produkcji, wybrano druk 3D oraz materiał, który spełnia rygorystyczne wymagania dla zastosowań w medycynie. Zastosowanie druku 3D umożliwia stworzenie dowolnych projektów, które można dostosować do wielkości zmiany nowotworowej, co w przyszłości doprowadzi do w pełni zindywidualizowanego procesu leczenia – czytamy w komunikacie na stronie AGH.

źródło: Nauka w Polsce, AGH, zdjęcie główne: Amanda Dalbjörn/Unsplash

Motyw