ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Egzoszkielet, który może pomóc leczyć urazy ciała — oto Myoshirt

Autor: Borys Francuz Kategoria: Zdrowie

Temat różnego rodzaju egzoszkieletów oraz kostiumów, które w teorii mają pomagać ludziom w przekraczaniu kolejnych barier, jest nam znany nie od dziś. Jak się jednak okazuje, już wkrótce na rynek może trafić całkiem nowy produkt, który wprowadza mechanikę na zupełnie inny poziom.

Czy to jeszcze egzoszkielet, czy już mięśnie?

Czy to jeszcze egzoszkielet, czy już mięśnie?

Naukowcy oraz inżynierowie z Politechniki Federalnej w Zurychu (ETHZ) są w trakcie opracowywania rewolucyjnego produktu. Myoshirt to egzoszkielet, który może uzupełniać niedowłady w górnych częściach działa. W jaki sposób działa cała instalacja? I tutaj robi się ciekawie, ponieważ w różnego rodzaju opisach możemy spotkać się także z określeniem egzomuskuły. Jednakże, w jaki sposób działa Myoshirt oraz do kogo jest skierowany?

Przede wszystkim jest to połączenie kamizelki oraz szeregu sensorów, które wyczuwają zamierzone ruchy. Po sczytaniu danych są one przesyłane do silnika, gdzie dzieje się cała magia. W efekcie podczas używania Myoshirt zyskujemy dodatkowe ścięgna, które przekładają się na zwiększoną siłę, precyzję oraz wytrzymałość górnych partii ciała.

W Szwajcarii wykonano już szereg testów nowego egzoszkieletu, które wypadły co najmniej pozytywnie. Grupa złożona z kilkunastu osób miała okazje sprawdzić jak działa Myoshirt w praktyce. Rezultaty prezentują się następująco. Po pierwsze testowani mogli wykonywać dane ćwiczenia znacznie dłużej niż bez założonego systemu. W przypadku osoby z dystrofią mięśniową Myoshirt wzmocniło wytrzymałość aż o 60%. Co ciekawe u testowanego z urazem rdzenia kręgowego wynik był aż trzykrotnie większy.

Dodatkowo egzoszkielet testowały także osoby bez żadnych schorzeń. Wówczas wytrzymałość górnych partii ciała wzrosła o około 30%. Jedną z największych wad Myoshirt jest natomiast jego waga. W związku z tym, że produkt jest jeszcze w fazie testowej, można liczyć na to, że aktualne cztery kilogramy zostaną znacząco zredukowane. Zastosowanie egzomięśni jest jasne — pomoc osobom po urazach w powrocie do częściowej lub nawet pełnej sprawności fizycznej. Niestety na ten moment nie dowiedzieliśmy się, kiedy gotowy produkt może trafić na rynek.

Źródło: Engadget & ETHZ

    Sprawdź najnowsze wpisy