Wiele wskazuje na to, że uruchomienie sieci 5G w Polsce jest już tylko formalnością. Pierwszym operatorem, który zaoferuje nam sieć piątej generacji będzie Play.

Play podpisuje memorandum ws. 5G

Dziś prezes Play Jean Marc Harion oraz prezydent miasta Gdynia Wojciech Szczurek podpisali memorandum w sprawie współpracy przy uruchomieniu pierwszej w Polsce sieci 5G. Play ma uruchomić 5G na paśmie 2100 MHz wykorzystywanym obecnie przez LTE. Wspomniane pasmo będzie współdzielone pomiędzy oboma technologiami, a podział będzie zależny od aktualnego obciążenia sieci. Tu mała uwaga – anteny na stacjach bazowych wykorzystywane przez 5G wizualnie nie różnią się od tych, które były montowane wcześniej, wypatrywanie ich na masztach nie ma żadnego sensu. W ramach współpracy miasto Gdynia będzie edukować mieszkańców w kwestii możliwych zastosowań 5G.

Infrastruktura Play stale się rozwija

Play na chwilę obecną posiada 7868 stacji bazowych. W ciągu ostatniego roku uruchomiono 865 BTS-ów, z czego 694 umieszczono na nowo postawionych wieżach. Niestety, 136 BTS-ów trzeba było wyłączyć, do powodów były zaliczane nietrafione lokalizacje i brak możliwości przedłużenia dzierżawy terenu pod stację bazową. 93% stacji bazowych jest podłączonych do sieci szkieletowej łączami o przepustowości co najmniej 1 Gbps. Play chce dalej rozwijać własną infrastrukturę i uniezależnić się od pozostałych operatorów. Pod koniec 2019 roku wyłączono roaming krajowy sieci Plus, w połowie tego roku ten sam los spotka roaming krajowy Orange, a do końca roku także T-mobile.

Zobacz też: Oto MediaTek Dimensity 800, czyli układ 5G, który może namieszać

W 2019 roku przez sieć Play przesłano 288 PB danych, wzrost w porównaniu z 2018 rokiem wyniósł 29%. Aktualnie operator prowadzi kolejne testy sieci 5G w Sokołowie Podlaskim, Toruniu i Grójcu na paśmie C-band. Do testów wykorzystywany jest sprzęt firm Huawei, Ericsson i ZTE. Obecnie w zasięgu 5G-Ready znajduje się 48% populacji, do uruchomienia na tych masztach sieci 5G ma wystarczyć aktualizacja oprogramowania.

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adrian Celej

Fan nowych technologii, Androida i Linuksa. W wolnych chwilach także elektronik-amator.