Choć technologia 5G nie jest jeszcze dostępna dla zwykłych konsumentów, to już trwają jej testy. Na chwilę obecną coraz częściej mówi się o implementacji jej w już istniejących telefonach, istnieją kompatybilne modemy, powoli ruszają testy stacji bazowych. Tymczasem w Polsce też możemy pochwalić się testowym uruchomieniem sieci 5G.

5G w Łodzi

Ministerstwo Cyfryzacji 5 stycznia tego roku zarekomendowało Łódź jako pierwsze miasto do uruchomienia sieci 5G. Propozycji przychyliła się firma Ericsson, która w Łodzi ma swoje centrum badawcze. W ten sposób 14 listopada (wczoraj) w Politechnice Łódzkiej uruchomiona została testowa sieć 5G. Oczywiście w tej chwili sieć nie jest dostępna dla zwykłych abonentów, mają do niej dostęp studenci, naukowcy i ludzie chcący testować swoje rozwiązania. Nie będą to jednak wyłącznie testy samej technologii, głównym celem jest wykorzystanie jej w projektach internetu rzeczy, w tym inteligentnego miasta. Duży nacisk został położony na start-upy, które powinny pomóc osiągnąć ten cel.

Zobacz też: Smartfon chłodzony wiatrakiem, czyli sieć 5G ma swoje problemy

5G coraz bliżej

Coraz częściej słyszymy nowe informacje na temat sieci piątej generacji. Nie ma w tym nic dziwnego, dzisiejsze LTE może nie jest przestarzałe, ale rosnące wymagania wymusiły stworzenie nowych rozwiązań. 5G to nie koncept a fakt, sieć w Polsce dla indywidualnego klienta wystartuje prawdopodobnie w 2020 roku. Pozostaje jedynie problem przeciwników 5G, którzy analogicznie jak w przypadku innych pseudonaukowych grup próbują powstrzymać budowę infrastruktury tłumacząc to zmyślonymi argumentami. To jednak temat na inną okazję.

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adrian Celej

Fan nowych technologii, Androida i Linuksa. W wolnych chwilach także elektronik-amator.