W Polsce już wystartowała testowa sieć 5G!

Adrian Celej Telekomunikacja 2018-11-15

Choć technologia 5G nie jest jeszcze dostępna dla zwykłych konsumentów, to już trwają jej testy. Na chwilę obecną coraz częściej mówi się o implementacji jej w już istniejących telefonach, istnieją kompatybilne modemy, powoli ruszają testy stacji bazowych. Tymczasem w Polsce też możemy pochwalić się testowym uruchomieniem sieci 5G.

5G w Łodzi

Ministerstwo Cyfryzacji 5 stycznia tego roku zarekomendowało Łódź jako pierwsze miasto do uruchomienia sieci 5G. Propozycji przychyliła się firma Ericsson, która w Łodzi ma swoje centrum badawcze. W ten sposób 14 listopada (wczoraj) w Politechnice Łódzkiej uruchomiona została testowa sieć 5G. Oczywiście w tej chwili sieć nie jest dostępna dla zwykłych abonentów, mają do niej dostęp studenci, naukowcy i ludzie chcący testować swoje rozwiązania. Nie będą to jednak wyłącznie testy samej technologii, głównym celem jest wykorzystanie jej w projektach internetu rzeczy, w tym inteligentnego miasta. Duży nacisk został położony na start-upy, które powinny pomóc osiągnąć ten cel.

Zobacz też: Smartfon chłodzony wiatrakiem, czyli sieć 5G ma swoje problemy

5G coraz bliżej

Coraz częściej słyszymy nowe informacje na temat sieci piątej generacji. Nie ma w tym nic dziwnego, dzisiejsze LTE może nie jest przestarzałe, ale rosnące wymagania wymusiły stworzenie nowych rozwiązań. 5G to nie koncept a fakt, sieć w Polsce dla indywidualnego klienta wystartuje prawdopodobnie w 2020 roku. Pozostaje jedynie problem przeciwników 5G, którzy analogicznie jak w przypadku innych pseudonaukowych grup próbują powstrzymać budowę infrastruktury tłumacząc to zmyślonymi argumentami. To jednak temat na inną okazję. • Macius Krol

  Żal mi tych wszystkich małych dzieci które wchłoną te fale

 • Szamajama_Okutasi

  Nic to nie da, będzie to samo co z LTE. Na początku było szybkie, bo mało ludzi korzystało, ale było drogie jak cholera, a jak spopularyzowały się urządzenia obsługujące LTE i staniały zarówno oferty prepaid jak i abonamentowe, to sieć się totalnie zapchała i jest g*wno warta. I to samo będzie z 5G

  • marcus1212

   To pokazuje tylko że infrastruktura nie nadąża za technologią w Naszym pięknym kraju.

   • Szamajama_Okutasi

    Raczej nie nadąża za potrzebami i oczekiwaniami użytkowników, bo akurat jeśli chodzi o LTE, to Polska jest pod tym względem jednym z najbardziej rozwiniętych krajów w Europie. No i w UE jedynie w Polsce są tak tanie i duże pakiety internetu mobilnego, co też się potem odbija na działaniu sieci.

 • Maciej Krainski

  Niech poczękają z testowaniem, aż wynajdą lek na raka

  • Zero Cool

   I tak jest epidemia raka w Polsce, nie 5G to wykańczają na smogiem, jedzeniem i stresem.

 • Łukasz Florkowski

  W Gliwicach już od początku września Orange testuje 5Gx