Unia Europejska chce jednakowych cen za SMS-y i rozmowy międzynarodowe

Adrian Celej Artykuły 2018-06-07

Unia Europejska nieco namieszała wprowadzając Roam Like At Home. Choć idea darmowego roamingu była świetna, to operatorzy od samego początku protestowali z uwagi na nieopłacalność takiej usługi. Dziś mogą zaczynać swoje protesty od nowa, ponieważ powstają przepisy ustalające wspólną stawkę za połączenia międzynarodowe.

Co się zmieni?

roaming

Unia Europejska po 12 godzinach negocjacji ustaliła stawki za SMS-y i połączenia międzynarodowe, które mają zacząć obowiązywać u operatorów wszystkich krajów członkowskich. Zgodnie z projektem ustawy minuta rozmowy ma kosztować 19 eurocentów (około 81 groszy) a wiadomość SMS 6 eurocentów (około 26 groszy). Głównym argumentem za wprowadzeniem tych przepisów były zbyt duże różnice w zależności od państwa.

Operatorzy protestują

Jak nie trudno się domyśleć, operatorzy są przeciwni proponowanym przepisom. Według nich klienci chcący tanio rozmawiać powinni skorzystać z komunikatorów internetowych, nikt nikogo nie zmusza do połączeń telefonicznych z zagranicznymi numerami. Jeśli jednak ktoś chce korzystać z tradycyjnych usług telekomunikacyjnych, to musi liczyć się z opłatami, które niekoniecznie zależą od operatora, z sieci którego wykonywane jest połączenie.

Nic jeszcze nie jest przesądzone

Przedstawione zmiany to na razie jedynie projekt. Teraz musi zostać zaakceptowany przez wszystkie kraje członkowskie, przegłosowany przez parlament europejski i dopiero stanie się obowiązującym prawem. Przynajmniej w teorii, ponieważ konieczne będzie wprowadzenie go do użytku, co będzie problemem dla operatorów. Teoretycznie projekt może nie przejść, jednak według Reutersa po doświadczeniach z Roam Like At Home Unia Europejska chce walczyć o prawa obywateli państw członkowskich.

Zobacz też: U którego operatora roaming jest teraz najtańszy i jeszcze się opłaca?

To zły pomysł

Unia Europejska może i chce ułatwiać nam życie, jednak ktoś zapomniał, że pieniądze nie biorą się znikąd. Jeśli ktoś zapłaci mniej za połączenie międzynarodowe i operator na tym straci, to zapłacą za to wszyscy pozostali abonenci. Jeżeli tworzony projekt ustawy nie będzie przewidywał limitów jak w przypadku Roam Like At Home, to konsekwencje mogą być fatalne. Pewne jest to, że nasi operatorzy nie będą chcieli zmian. Powód jest prosty – usługi telekomunikacyjne w Polsce są bardzo tanie, przez co ewentualne straty będą gigantyczne. Obecne stawki za połączenia międzynarodowe są ustalone na podstawie kosztów, które ponoszą operatorzy przy realizacji rozmowy. Dobrym przykładem jest tu Orange – pobierana jest standardowa opłata za połączenie (można jej uniknąć dowolnym pakietem na połączenia do wszystkich sieci) i dodatkowa zależna od strefy. Unia Europejska chce wszystko zniszczyć i wcale nie jest to dobra informacja, przynajmniej dla większości abonentów. • Spoko a my chcemy jednakowych pensji w europie.

 • Marek

  Ja bym nie bronił tak tych operatorow. Dlaczego? Właśnie spędzam krótki urlop na ziemi Kłodzkiej czyli blisko granicy z Czechami. Często jeszcze po polskiej stronie łapię roaming. Dlaczego? Bo kiedyś można było złupić na roaming. Na Szczelińcu brak polskiej sieci, a czeska? HSDPA. Gdyby w Polsce i tuż za granicą caly czas byla dostepna polska sieć, to by sporo zaoszczędzili, a tak jest płacz i lament.

  Tak wiem, że to artykuł o rozmowach międzynarodowych, a nie o roamingu.

  • mindla

   Ustaw ręczny wybór sieci, po to właśnie jest ta opcja w telefonie.
   Chyba że masz wyrób telefonopodobny marki Microsoft, ten może nie mieć takiej opcji.
   Takie ma debilne oprogramowanie.

   • Marek

    Mam 1+3. Ale nie do końca masz rację. To jest skuteczne jak wracasz z zagranicy, ale obca siec, cały czas trzyma (swoją drogą takie szukanie trwa dłużej niż restart telefonu.) Chodzi mi o sytuację, że polski operator nie ma zasięgu, a czeski ma. Na Szczelińcu Orange brak, a czeskie O2 daje HSDPA.

    • mindla

     Mam rację w 100% po to służy ręczny wybór sieci.
     Sam mam kartę Play i na sztywno ustawiony t mobile bo ma najlepszy zasięg.
     To że Orange nie ma zasięgu to nie wina telefonu tylko sieci.

     • Marek

      Wiem, że wina sieci. Ale myślisz, że jeśli zmienię np. na Plus to Orange nie zapłaci?

 • Szamajama_Okutasi

  UE, to eurokołchoz, stopniowo zamienia się to w taki sam twór jakim było ZSRR. Miejmy nadzieję, że rozleci się to jak najszybciej.

  • mindla

   Nawet twórcy tego kołchozu ci sami tylko 100 lat młodsi.

   • Jack Gral

    Pięciometrowy Karol Marks króluje w Trewirze… to Niemcy. 😛
    W Rosji od 1917 roku nigdy nie zszedł z piedestału. 😛

    • mindla

     Niewiele rozumiesz jak widzę, naprawdę niewiele.
     Tych Marksów są tysiące i niektórzy mają maksimum metr sześćdziesiąt wzrostu
     ale jakie wpływy.
     Kto się według Ciebie ma bać pomnika?

     • G3orG3PL

      Nikt nie musi bać się pomnika. Tylko to się nazywa ocieplanie wizerunku, i tym sposobem za 100 lat, to nawet Trynkiewicz sie doczeka sie w Piotrkowie pomnika. Bo przecież sławny…. To samo zrobili w Tewirze (1953–1990 Karl-Marx-Stadt) bo Marks z stamtąd pochodzi. I wydają okolicznościowe banknoty o nominale 0€ (w cenie 20€)

  • AdikX91

   A matuszka Rosja powita Polskę z otwartymi ramionami. Bredzisz człowieku.

   • Szamajama_Okutasi

    Sam bredzisz zmanipulowany, pozbawiony umiejętności samodzielnego myślenia lemingu.

    • AdikX91

     To może teraz tak merytorycznie. Jakie korzyści będzie miała z tego Polska, że opuści szeregi UE?

     • Szamajama_Okutasi

      Masz zbyt zmanipulowany i za bardzo ograniczony umysł żeby to zrozumieć.

     • AdikX91

      Aha, czyli to było merytoryczne.

     • Jack Gral

      A w którym miejscu on napisał że „Polska opuści UE”???
      Z tego co jest napisane to jest mowa o „rozleceniu się” a to już nie jest tożsame z tym co ty napisałeś.

     • AdikX91

      Mój błąd.

   • G3orG3PL

    Tak się akurat składa że Szamajama_Okutasi ma rację. Dzisiejsi rządzący w unijnych gabinetach ,flirtowali z komunizmem, z marksizmem i leninizmem. Poczytaj sobie o fundamentach ideologicznych UE i czym jest Manifest z Ventotene. Skąd wzięły sie urzędy komisarzy, a z Rosji sowieckiej (komisarz ludowy =minister).Cały zachód tak boi sie oskarżeń o faszyzm że rekami i nogami pcha się w komunizm. Jedyny który miał inne zdanie to był Charles de Gaulle przekonany, że elementem, który spaja Europę, jest suma, jaką tworzą jej narody, a nie federalistyczny bałagan. Polecam poczytać i dowiedzieć się, a potem pisać peany pochwalne na cześć UE.

  • Robert

   PISowskie brednie opowiadasz…

   • Szamajama_Okutasi

    Kolejny, pozbawiony umiejętności samodzielnego myślenia.

 • Devil_Dragos

  autor nie do konca wie co pisze. skoro ma byc 81 groszy za polaczenie glosowe (obecnie 29) i sms za 26 groszy (obecnie jest kolo 19) to polski operator zarobi na tym chociaz troche, gorzej z operatorami z zagranicy

  • Adrian Celej
   • mindla

    Myślisz że zrozumie, to się srodze mylisz.
    Sam mam znajomych którzy nie odróżniają roamingu od rozmów międzynarodowych.
    Pojechali do Niemiec, dzwoniąc z polskiej kartyj SIM na niemieckie numery i przyszedł rachunek sporo ponad 100 złotych.
    Ci z pretensjami że przecież roaming jest darmowy, było to wczesną wiosną jeszcze przed dopłatami za roaming.x