iPhone trzymany w ręku z wyświetlonym logo iOS 16 na tle rozmazanych ikon aplikacji.
LINKI AFILIACYJNE

iPhone 16 na horyzoncie. Oto 5 nowości, na które warto czekać

5 minut czytania
Komentarze

Premiera nowego iPhone’a 16 zbliża się wielkimi krokami, a Apple oficjalnie zapowiedział konferencję na 9 września 2024 roku. Choć nie wszystkie funkcje związane z zaawansowaną sztuczną inteligencją będą dostępne dla użytkowników w Europie, nowa seria smartfonów oferuje znacznie więcej niż tylko innowacje w zakresie AI. Przyglądamy się, jakie niespodzianki może przynieść wrześniowa prezentacja „szesnastki” i dlaczego warto na nią czekać.

Apple Intelligence nie dla każdego

Smartfony iPhone z Apple Intelligence na iOS 18
Fot. Apple / materiały prasowe

iPhone 16 zadebiutuje 9 września 2024 roku i jak zwykle Apple przedstawi kilka wersji – spodziewamy się m.in. w tym iPhone’a 16, iPhone’a 16 Plus, iPhone’a 16 Pro oraz iPhone’a 16 Pro Max.

W zakresie sztucznej inteligencji iPhone 16 będzie wykorzystywał technologię Apple Intelligence, która pozwoli na bardziej naturalną i personalizowaną interakcję z Siri (o Siri po polsku nadal cisza). Nowe funkcje AI obejmują priorytetyzację powiadomień, narzędzia do pisania oraz podsumowania generowane przez AI, które mogą znacznie poprawić codzienne użytkowanie telefonu.

Na te nowości jednak nie mamy co liczyć – ze względu na regulacje Unii Europejskiej i Akt o rynkach cyfrowych (DMA) Apple Intelligence nie pojawi się w Europie w 2024 roku.

Szybsze ładowanie i większa pojemność baterii

Trzy smartfony z tylnymi aparatami i różnymi akcesoriami: lewy z niebieską osłoną i kieszenią na karty, środkowy z czerwoną osłoną i białym przypinanym ładowarką, prawy z granatową osłoną i żółtą kieszenią na karty.
Fot. Apple / materiały prasowe

Całe szczęście nie tylko AI jest powodem, dla którego warto czekać na iPhone’a 16. Po pierwsze, Apple ma zapewnić szybsze ładowanie. Obecnie iPhone 15 obsługuje ładowanie MagSafe o mocy 15 W i przewodowe ładowanie przez USB-C o mocy 27 W. Nowe modele iPhone 16 Pro mają oferować ładowanie MagSafe o mocy 20 W oraz przewodowe ładowanie o mocy 40 W​.

Co więcej, Apple testuje nowe metalowe obudowy baterii, a to może ułatwić ich wymianę​. Przewidywana jest także zmiana na plus w pojemności baterii.

  • iPhone 15: 3349 mAh; iPhone 16: 3561 mAh (wzrost o 6,3%)
  • iPhone 15 Plus: 4383 mAh; iPhone 16 Plus: 4006 mAh (spadek o 8,6%)
  • iPhone 15 Pro: 3274 mAh; iPhone 16 Pro: 3355 mAh (wzrost o 2,5%)
  • iPhone 15 Pro Max: 4422 mAh; iPhone 16 Pro Max: 4676 mAh (wzrost o 5,7%)

Nowe procesory A18

Osoba trzymająca w dłoni smartfon z wyświetlonym ekranem głównym aplikacji na tle rozmazanego otoczenia na zewnątrz.
Fot. DenPhotos / Shutterstock

Jedną z kluczowych nowości jest nowy procesor A18, który pojawi się we wszystkich modelach. Procesor będzie bazował na technologii 3 nm N3E firmy TSMC, co zapewni większą wydajność i lepszą optymalizację zużycia energii.

Dodatkowo modele Pro będą wyposażone w wersję A18 Pro, co pozwoli na pełne wykorzystanie zaawansowanych funkcji sztucznej inteligencji Apple Intelligence, które, chociaż nie będą dostępne w Europie, mają potencjał zrewolucjonizować interakcje z Siri oraz zarządzanie powiadomieniami​.

Przycisk przechwytywania (Capture)

Przycisk boczny i przycisk migawki na boku smartfona.
Fot. Appdated / zrzut ekranu

Nowy przycisk Capture pojawi się we wszystkich czterech modelach iPhone 16. Będzie umieszczony po prawej stronie telefonu i ma umożliwiać łatwe robienie zdjęć oraz nagrywanie wideo. Przycisk ma być wrażliwy na dotyk, co pozwoli na zoomowanie obrazu przez przesuwanie palcem, ustawianie ostrości przez lekkie naciśnięcie i wyzwalanie migawki przez mocniejsze naciśnięcie​.

Fotografie i filmy wchodzą na nowy poziom

Jeśli chodzi o aparat, wersje Pro otrzymają ulepszoną kamerę Ultra Wide z 48-megapikselowym sensorem, który zapewni lepszą jakość zdjęć w słabym oświetleniu. Stanowi to znaczną poprawę w stosunku do 12-megapikselowego aparatu w iPhone 15 Pro. Model​ Pro Max natomiast może dodatkowo zaoferować nową kamerę peryskopową z dużym zakresem zoomu optycznego.

Jak sugerują przecieki, w iPhonie 16 zamiast diagonalnego układu, kamery będą ustawione pionowo, co zredukuje wielkość wybrzuszenia na pleckach urządzenia. Dodatkowo wszystkie modele mają korzystać z bardziej efektywnej technologii OLED z mikrosoczewkami, co pozwoli na zmniejszenie zużycia energii przy jednoczesnym zwiększeniu jasności ekranu​

Większe ekrany w każdym modelu

Smartfon na biurku obok filiżanki kawy i małej rośliny.
Fot. DenPhotos / Shutterstock

Mimo że ogólny wygląd iPhone’a 16 pozostanie podobny do iPhone’a 15, przewiduje się, że nowe flagowce będą miały większe ekrany. Prawdopodobnie iPhone 16 Pro zostanie wyposażony w 6,3-calowy ekran, co oznacza wzrost w porównaniu z 6,1-calowym wyświetlaczem iPhone’a 15 Pro. Z kolei iPhone 16 Pro Max ma mieć 6,9-calowy wyświetlacz, w porównaniu z 6,7-calowym ekranem modelu iPhone 15 Pro Max.

Te zmiany, mimo że nie są rewolucyjne, mogą sprawić, że iPhone 16 będzie godnym następcą obecnych modeli, zwłaszcza dla osób ceniących sobie lepszą wydajność i nowe funkcje fotograficzne.

iOS 18 – co poza AI?

Oczywiście największe zmiany w oprogramowaniu będą dotyczyły wprowadzenia Apple Intelligence, na które na razie nam, Europejczykom, próżno czekać. Nie znaczy to jednak, że bez AI aktualizacja iOS 18 będzie dla nas bezwartościowa.

Zmiany obejmą aplikację Zdjęcia, która przejdzie największą przebudowę w historii. Usunięte będą zakładki, a aplikacja zaprezentuje teraz zdjęcia i wspomnienia w bardziej zintegrowanym widoku. Zmieniono również sposób, w jaki grupowane są zdjęcia, ułatwiając dostęp do najlepszych ujęć z wybranych dni, podróży, czy osób

Pięć smartfonów pokazujących różne funkcje i interfejsy użytkownika: od lewej fotografowanie w terenie, blokada ekranu z czarno-białym zdjęciem osoby, ekran główny z animowaną tapetą, blokada ekranu z widokiem zachodu słońca oraz aplikacja domowej automatyki.
Fot. Apple / materiały prasowe

Interesującą nowością będzie Game Mode, który ma optymalizować wydajność urządzenia podczas gier, minimalizując działanie w tle i redukując opóźnienia w dźwięku, co szczególnie ucieszy użytkowników słuchawek AirPods oraz bezprzewodowych kontrolerów​.

iOS 18 wprowadzi również RCS (Rich Communication Services), system mający ulepszyć komunikację iPhone’ów z urządzeniami Androida.

Źródło: 9to5Mac, Techradar, oprac. własne. Zdjęcie otwierające: DANIEL CONSTANTE / Shutterstock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw