Mężczyzna stojący na scenie z napisem "Apple Intelligence" na dużym ekranie za nim.

Apple Intelligence ma podbić rynek AI. To może się udać

2 minuty czytania
Komentarze

Apple Intelligence to nowy system AI od Apple, który według zapowiedzi ma zrewolucjonizować sposób, w jaki użytkownicy iPhone’ów, iPadów i Maców korzystają z technologii. Jakie są możliwości sztucznej inteligencji od Apple?

Możliwości Apple Intelligence

Mężczyzna w koszuli prezentuje na scenie, na dużym ekranie tekst: "Language, Images, Action, Personal context".
Fot. Apple / materiały prasowe

Integracja ChatGPT z ekosystemem producenta to nie jedyna nowość z zakresu AI pokazana na WWDC. Apple Intelligence wprowadza do urządzeń Apple zaawansowaną technologię przetwarzania języka naturalnego, która umożliwia szybsze i łatwiejsze wykonywanie codziennych zadań.

Dzięki głębokiemu zrozumieniu języka system ten może też priorytetyzować powiadomienia, minimalizując niepotrzebne rozproszenia, jednocześnie dbając o to, by użytkownik nie przegapił niczego ważnego.

Narzędzia do pisania, zintegrowane z całym systemem, umożliwiają automatyczne poprawianie, przeglądanie i streszczanie tekstów. To może być pomocne podczas tworzenia artykułów, postów na blogu czy przeglądania recenzji przed ich publikacją. Te funkcje są dostępne w aplikacjach takich jak Mail, Notes, Safari, Pages, Keynote oraz w aplikacjach firm trzecich.

Zrzut ekranu iPhone'a z otwartą aplikacją iMessage, w której odbywa się rozmowa tekstowa na temat zbierania się i życzeń urodzinowych.
Fot. Apple / materiały prasowe

Oprócz przetwarzania języka Apple Intelligence oferuje również zaawansowane możliwości związane z obrazami. Użytkownicy mogą tworzyć oryginalne obrazy, personalizować je na podstawie bibliotek zdjęć, a także korzystać z trzech unikalnych stylów: szkicu, ilustracji i animacji. Te funkcje są dostępne nie tylko w Wiadomościach, ale także w aplikacjach takich jak Notes, Freeform, Keynote i Pages.

Producent stawia na bezpieczeństwo

Mężczyzna stojący na scenie przed dużym ekranem z logo Apple.
Fot. Apple / materiały prasowe

Aby sprostać wymaganiom Apple Intelligence, Apple zintegrowało zaawansowane modele generatywne z własnym sprzętem. Procesory A17 Pro i seria M, mają zapewnić niezbędną moc obliczeniową. Czipy zostały zaprojektowane pod kątem obsługi AI.

Oznacza to, że procesory umożliwiają wykonywanie zaawansowanych zadań na urządzeniach użytkowników, bez konieczności przesyłania danych do chmury.

Grafika przedstawiająca kontur telefonu z logo Apple i ikoną kłódki na ekranie, otoczona wzorem z połączonych punktów.
Fot. Apple / materiały prasowe

Kluczowym elementem systemu jest przetwarzanie na urządzeniu (on-device processing). To oznacza, że wszystkie dane osobiste są analizowane na sprzęcie użytkownika bez potrzeby ich gromadzenia w zewnętrznych serwerach. To podejście zapewnia, że dane użytkowników mają być chronione, a ich prywatność jest nienaruszona.

Apple stworzyło również Private Cloud Compute, aby umożliwić elastyczne skalowanie mocy obliczeniowej dla bardziej złożonych zadań. Modele generatywne uruchamiane na serwerach Apple Silicon oferują te same standardy bezpieczeństwa co urządzenia użytkowników. Niezależni eksperci mogą weryfikować oprogramowanie serwerów, co zapewnia przejrzystość i bezpieczeństwo.

Źródło: Apple / materiały prasowe. Zdjęcie otwierające: Apple / materiały prasowe

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw