E-czytnik Kindle z otwartą okładką leżący na drewnianym stole.
LINKI AFILIACYJNE

Kindle znów na fali. Nowa moda na TikToku sprawia, że kupuje go coraz więcej młodych ludzi

3 minuty czytania
Komentarze

Długowieczność i uniwersalność czytnika Kindle zadziwia zapewne nawet najwyżej postawione osoby w korporacji Amazon. W ostatnim czasie rośnie liczba nabywców czytnika, którzy mają poniżej 45 lat. Co najciekawsze, ten wzrost jest efektem pewnej akcji na TikToku!

WARTO PRZECZYTAĆ: Ranking – najlepsze czytniki e-booków w 2024

Kindle na górce. TikTok winduje popularność czytnika

Osoba trzymająca czytnik e-booków Kindle z otwartą książką, w tle rośliny doniczkowe, napój oraz miska z owocami na stoliku.
fot. Dominika Kobiałka/ android.com.pl

Jak donosi Wall Street Journal, tylko w ostatnich dwóch latach, sprzedaż Kindle rosła rok do roku w wartościach dwucyfrowych (czyli przynajmniej o 10%, bo Amazon nie chwali się szczegółami). W 2024 r. będzie podobnie, bo i zjawisko #BookToka mocno napędza popularność czytników e-booków.

WARTO PRZECZYTAĆ: Ranking – najlepsze czytniki e-booków w 2024

Czym jest #BookTok? Najlepiej będzie tu przytoczyć słowa naszej redaktorki, Dominiki Kobiałki, która dogłębnie badała swego czasu temat.

Obok słynnego hasztagu #BookTok pojawił się jeszcze inny, bardziej związany ze stroną sprzedażową – #BookTokMadeMyBuyIt, czyli BookTok skłonił mnie do zakupu. I tu pośrednio dochodzimy do meritum mojego wywodu – bo społeczność społecznością, ale w momencie, kiedy TikTokowa fala ma realny wpływ na czytelnictwo i sprzedaż książek papierowych, mamy się z czego cieszyć.

A prawdziwie świętować mogą wydawnictwa i autorzy powieści dla nastolatków, bo przecież młodzież nie sięga po prostu „po książkę”, a po konkretne pozycje, wypromowane na platformie.

Dominika Kobiałka, tekst „TikTok to często śmietnik, ale ten trend nadrabia to z nawiązką. O co chodzi w #BookToku?”

Dlaczego Kindle, a nie papierowa książka?

Kindle Oasis 3
Fot. Dominika Kobiałka/ android.com.pl

Przede wszystkim, wypożyczanie książek przez czytnik e-booków jest łatwiejsze. Tu Wall Street Journal wskazuje na subskrypcję Kindle Unlimited, która za 12 dolarów miesięcznie (~48,44 złote) oferuje natychmiastowy dostęp do ok. 4 mln książek. Zdecydowanie łatwiej tak zaopatrzyć się w nowe pozycje, niż co kilka tygodni wybierać się do fizycznej biblioteki.

WARTO PRZECZYTAĆ: Ranking – najlepsze czytniki e-booków w 2024

Nagrania z hasztagiem #BookTok łatwo zdobywają nawet ponad 500 tys. wyświetleń na TikToku.

To jednak również uczestnictwo w żywej społeczności. Posiadanie czytnika to wstęp do otwartej dyskusji na #Booktoku, gdzie można przeczytać sprawnie pozycję i nagrać szybki komentarz do materiału, który godzi w przekonania czytelnika. Natychmiastowa atencja oraz pozytywne punkty w sieci, bo czytanie ma estymę sztuki wysokiej, nawet jeśli treść nie do końca jej odpowiada.

WARTO PRZECZYTAĆ: Ranking – najlepsze czytniki e-booków w 2024

Zdjęcie otwierające: 1000WordsPhotos / Shutterstock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw