Zbliżenie na polskie banknoty z nałożonym zdjęciem kobiety mówiącej na nagraniu wideo. Zapytałem Policję o potwierdzenie tego oszustwa.

Zapytałem Policję o prawdziwość oszustwa na 120 tys. złotych. Rozwiewamy wasze wątpliwości

3 minuty czytania
Komentarze

Pod koniec czerwca 2024 r. informowałem was o oszustwie wobec młodej Polki na 120 tys. złotych, dokonanym przez telefon. Wielu z komentujących filmy na TikToku zastanawiało się jednak czy poszkodowana nie „ustawiła” sytuacji dla medialnej atencji i zasięgów. Poprosiłem więc szczecińską Policję o weryfikację prawdziwości wydarzenia.

Zapytałem szczecińską Policję o sytuację. Oszustwo na 120 tys. złotych miało rzeczywiście miejsce

Policje włączonymi niebieskimi światłami alarmowymi w nocy. Europol może korzystać z usług polskiej policji.
Fot: Policja / materiały prasowe

Internetowi hejterzy muszą obejść się smakiem, ponieważ szczeciński rzecznik Policji potwierdził naszej redakcji zajście takiego zdarzenia.

Komisariat Policji Szczecin – Śródmieście prowadzi czynności w sprawie oszustwa kobiety na kwotę 120 tysięcy złotych.

Warto dodać, że nie jest to jedyne tego typu postępowanie, gdyż nie ma w zasadzie tygodnia, w którym nie przyjęlibyśmy zgłoszenia, dotyczącego oszustw na podobne kwoty, dokonanych w podobny sposób.

mł. asp. Paweł Pankau, Oficer Prasowy Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie, wypowiedź dla Android.com.pl

Wątpliwości pojawiały się wśród komentujących materiały na TikToku, padały między innymi wypowiedzi w takim tonie:

Zaczynam wątpić, że ktoś Cię okradł, wygląda to na akcję jak stać się „sławnym” tutu telewizja, gazety no i nagrałam film na YouTube. Kolejna Derpieńska.

GunsBum, komentarz na TikToku

Szczerze pisząc, nie dziwią mnie takie komentarze. Gdybym stracił 120 tys. złotych w taki sposób, to najpewniej nie wychodziłbym z pokoju przez dwa tygodnie, zakładając, iż dalej miałbym gdzie mieszkać. Ludzka zawiść nie zna granic, dlatego dobrze, że pytając o to Policję, uda się uciszyć te spekulacje.

Poszkodowana dokłada cegiełkę do uświadamiania mas o cyberzagrożeniach

Wywiad z 30-letnią Natalią (@damskie_fanaberie), zrealizowany przez serwis W Szczecinie.

Tu warto przypomnieć, że poszkodowana otrzymała telefon od „pracownika banku” informujący o próbie kradzieży danych i wyłudzenia kredytu. Klasycznie dla tego typu oszustw, pojawiła się prośba o transfer środków w bezpieczne miejsce, co zapieczętowało rzeczywistą kradzież 120 tysięcy złotych.

Nie warto takich błędów popełniać, bank nigdy nie poprosi nas o taki transfer. Zawsze należy się wtedy rozłączyć i poinformować naszą placówkę o próbie wyłudzenia, a najlepiej też zgłosić to na lokalną Policję.

Na szczęście, zamiast zapaść się pod ziemię, poszkodowana aktywnie działa na rzecz uświadamiania innych o cyberzagrożeniach. Jeśli jej nagranie ochroni chociaż jedną osobę przed oszustwem, mamy sukces. W końcu niewiele osób może pozwolić sobie na utratę takiej fortuny, a w przypadkach ekstremalnych mówimy tu nawet o kłopotach na resztę życia.

Zdjęcie otwierające: Fot. blue_ab / Shutterstock / damskie_fanaberie / TikTok, montaż: Szymon Baliński

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw