Czarny iPhone z potrójnym aparatem fotograficznym oparty o pudełko z napisem "iPhone", w tle rozmazane biurko i obraz.
LINKI AFILIACYJNE

Apple ujawnia okres wsparcia dla najnowszych flagowców. Zostaje w tyle za Google i Samsungiem

2 minuty czytania
Komentarze

Kupowanie sprzętów Apple powoli mija się z celem? Nie dość, że gigant z Cupertino jest w tyle za konkurencją, jeśli chodzi o sztuczną inteligencję, to jeszcze wsparcie dla najnowszych flagowców będzie krótsze niż oferowane przez Google czy Samsunga. Firma wydała nowe oświadczenie dotyczące iPhone’a 15 Pro Max.

Gigant z Cupertino zmuszony do transparentności

Tył smartfona z logo Apple trzymanego w ręce na tle rozmytego pokoju. Smartfon dostanie aktualizację do iOS 18
Fot. Krzysztof Wilamowski / Android.com.pl

Do tej pory Apple nigdy dzielił się żadnymi planami ani nie składał obietnic dotyczących długości wsparcia dla swoich telefonów. Jednak nowe brytyjskie przepisy zmusiły firmę do złożenia zobowiązań po raz pierwszy.

W Wielkiej Brytanii wprowadzono nowe przepisy, które niejako zmusiły Apple do ujawnienia informacji o minimalnym okresie wsparcia dla swojej linii iPhone’ów 15 – chodzi tu o rozporządzenie PSTI (ang. Product Security and Telecommunications Infrastructure Act) dotyczące bezpieczeństwa produktów i infrastruktury telekomunikacyjnej. Zupełnie inaczej jest w świecie Androida, gdzie praktycznie wszyscy producenci są transparentni, jeśli chodzi o lata wsparcia dla oprogramowania. Google i Samsung są na czele, obiecując siedem lat aktualizacji dla swoich flagowców.

Smartfon z włączonym ekranem pokazującym interfejs głównego ekranu z aplikacjami, umieszczony na białym tle z innym smartfonem z tyłu.
Fot. Krzysztof Wilamowski / Android.com.pl

Minimum pięć lat wsparcia dla flagowców

Jak wynika z danych opublikowanych przez Apple, firma zapewni minimum pięć lat wsparcia dla iPhone’a 15 Pro Max. Można od razu zauważyć, że to o dwa lata mniej niż oferuje Google czy Samsung, jednak haczyk może tkwić w słowie „minimum”. Zapewne gigant z Cupertino zabezpieczył się w ten sposób, aby po pięciu latach móc zrezygnować z aktualizacji dla starszego modelu, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby dostarczał uaktualnienia przez sześć czy siedem lat.

Apple obiecuje pięć lat wsparcia oprogramowania dla iPhone'a 15, o dwa lata krócej niż Google i Samsung
Fot. Apple / zrzut ekranu

Warto także zwrócić uwagę, że wsparcie nie oznacza aktualizacji oprogramowania – jak zauważył TechRadar. Równie dobrze może być to jedynie zobowiązanie do update’u zabezpieczeń, a nie iOS.

Warto także nie kreślić od razu czarnych scenariuszy – Apple zazwyczaj dostarcza aktualizacje iOS dla swoich telefonów przez pięć lat, a czasami nawet przez sześć lat, z aktualizacjami zabezpieczeń pojawiającymi się co najmniej tak długo.

A nam pozostaje czekanie na Siri po polsku oraz iOS 18, którego premiera już 10 czerwca 2024 roku podczas WWDC.

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu! Jeśli lubisz oglądać sport i masz krótką chwilę, wypełnij naszą ankietę na temat wypoczynku i oglądania Euro 2024 oraz Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

Źródło: GSM Arena, oprac. własne. Zdjęcie otwierające: Krzysztof Wilamowski / Android.com.pl

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw