Kamera monitoringu nad ruchliwą autostradą.
LINKI AFILIACYJNE

Tak mają działać nowe fotoradary. Wiemy, ile się ich pojawi

4 minuty czytania
Komentarze

Od niedawna nowe fotoradary w Polsce rosną niczym grzyby po deszczu i wcale nie jest to przesadzone stwierdzenie. Główny Inspektorat Transportu Drogowego potwierdził, że na naszych krajowych drogach w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy pojawiło się kilkaset nowych sprzętów pilnujących bezpieczeństwa oraz przepisowej jazdy.

Nowe fotoradary w Polsce powstają jeden po drugim

Nowe fotoradary. Żółty fotoradar na poboczu drogi z samochodami przejeżdżającymi w tle.
Fot. Lifor / materiały prasowe

Jeśli widząc nowe fotoradary na drodze odczuwacie lęk przed tym, że ten może zrobić wam zdjęcie, warto zastanowić się nad ściągnięciem nogi z gazu. Tym bardziej że Główny Inspektorat Transportu Drogowego wyraźnie inwestuje w rozwój infrastruktury urządzeń mierzących prędkość na polskich drogach.

W komunikacie, który otrzymaliśmy od Gabinetu Głównego Inspektora, dowiadujemy się, że w ramach modernizacji sieci fotoradarów w Polsce część sprzętów wymieniono na najlepsze urządzenia.

Sięgnięto po najnowocześniejsze urządzenia dostępne na polskim rynku. Funkcjonalności urządzeń zwiększają zasięg ich oddziaływania oraz wpływają na zwiększenie skuteczności i jakości pracy systemu. Nowe urządzenia to gwarancja ciągłości wykonywania pomiarów prędkości, a do tego wyższa jakość zarejestrowanych dowodów wykroczeń popełnionych przez kierujących pojazdami.

Urządzenia mogą nieprzerwanie pracować w trudnych warunkach pogodowych. Automatycznie odczytują tablice rejestracyjne i identyfikują rodzaj pojazdu. Mają również możliwość wykonywania pomiarów prędkości kilku pojazdów na kilku pasach ruchu jednocześnie, przypisując do każdego z pojazdów niezbędne dane, jak: prędkość pojazdu, pas, którym porusza się pojazd, prędkość obowiązującą na danym odcinku drogi, czas i miejsce popełnienia wykroczenia.

Gabinet Głównego Inspektora w Wydziale Informacji i Komunikacji (Główny Inspektorat Transportu Drogowego) dla Android.com.pl

Dalsza część materiału znajduje się pod wideo

To jednak już było, a co Główny Inspektorat Transportu Drogowego przygotuje dla bezpieczeństwa na polskich drogach w najbliższym czasie? W ramach projektu „Rozwój operacyjności Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym w zarządzaniu bezpieczeństwem ruchu drogowego na polskich drogach” pojawi się łącznie 128 urządzeń.

Większość z nich zajmie się punktowym pomiarem prędkości (70) oraz odcinkowym pomiarem średniej prędkości (43). Pozostałe sprzęty skupią się na monitorowaniu przejazdu na czerwonym świetle na skrzyżowaniach oraz przejazdach kolejowych (15).

Zakres rzeczowy projektu obejmuje zakup i instalację 128 urządzeń rejestrujących, służących do ujawniania wykroczeń w ruchu drogowym w tym:

  • 43 urządzenia do odcinkowego pomiaru średniej prędkości,
  • 70 urządzeń punktowego pomiaru prędkości,
  • 10 urządzeń do monitorowania przejazdu na czerwonym świetle na skrzyżowaniach,
  • 5 urządzeń do monitorowania przejazdu na czerwonym świetle na przejazdach kolejowych.
  • Urządzenia zostaną zainstalowane na drogach krajowych.

Projekt ma służyć poprawie bezpieczeństwa ruchu drogowego, przy wykorzystaniu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym. W ramach tego projektu planowane jest wytypowanie lokalizacji urządzeń, przygotowanie i przeprowadzenie postępowań przetargowych, monitorowanie realizacji umów z wybranymi w drodze udzielenia zamówienia publicznego wykonawcami, oraz odbiory urządzeń rejestrujących.

Gabinet Głównego Inspektora w Wydziale Informacji i Komunikacji (Główny Inspektorat Transportu Drogowego) dla Android.com.pl

Co nie znajduje się planach Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego?

Dwie kamery monitoringu na tle nieba.
Fot. Alf Ribeiro / Shutterstock

Co ciekawe Główny Inspektorat Transportu Drogowego jasno dał do zrozumienia, że nie planuje projektu „fotoradarów na dźwięk”. Przypomnijmy, że takie urządzenia już teraz pojawiają się w największych miastach Stanów Zjednoczonych czy Wielkiej Brytanii, a ich zadaniem jest mierzenie skali hałasu, który wywołuje dany pojazd.

Główny Inspektorat Transportu Drogowego nie prowadzi prac nad wprowadzeniem „fotoradarów na dźwięk”.

Gabinet Głównego Inspektora w Wydziale Informacji i Komunikacji (Główny Inspektorat Transportu Drogowego) dla Android.com.pl

Jeśli interesujecie się nowymi technologiami w samochodach, zachęcamy do lektury naszego poradnika na temat bezprzewodowego Android Auto. Tymczasem osoby, które lubią przeszukiwać rynek używanych samochodów, mogą zerknąć na nasze zestawienie najlepszych aut dostępnych za kwotę do 20 tysięcy złotych.

Przeczytałeś wszystko? To wspaniale! Dziękujemy! Teraz prosimy cię o poświęcenie jeszcze 10 sekund na wypełnienie krótkiej ankiety. Twoja pomoc jest dla nas nieoceniona, ponieważ sprawdzamy preferencje Polaków w zakresie pracy z domu.

Źródło: Opracowanie własne. Zdjęcie otwierające: Aleksandrkozak / Shutterstock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw