Telewizor z logo Android TV 14 na ekranie, ustawiony na półce.
LINKI AFILIACYJNE

Android TV 14 sprawi, że twój telewizor przestanie się zacinać. Oto najważniejsze zmiany

2 minuty czytania
Komentarze

Android TV 14 będzie świetnym systemem szczególnie dla posiadaczy budżetowych telewizorów. Jest tak, ponieważ najnowsze oprogramowanie firmy z Mountain View zostało zoptymalizowane tak, by to właśnie najtańsze urządzenia skorzystały na nim najbardziej. Przyjrzyjmy się najważniejszym zmianom.

Jak Android TV 14 przyspieszy słabsze telewizory?

Ekran telewizora z interfejsem YouTube Premium i reklamą oferty próbnej z kameleonem po prawej stronie.
Fot. Bartosz Szczygielski / Android.com.pl

Jak donosi serwis Android Authority, Android TV 14 ma poprawić czas startu systemu operacyjnego od momentu włączenia telewizora (tzw. boot latency) o ok. 4 sekundy. Użytkownik może jednak mieć problem z zauważeniem też różnicy, gdyż (co widzę również po sobie) bardzo rzadko urządzenie jest całkowicie wyłączone, a jedynie uśpione.

Co jednak jest bardziej istotne, poprawiono wydajność pionowego i poziomego poruszania się po systemie. Dane ładują się szybciej nawet na starszych urządzeniach, a oprogramowanie używa ok. 20% mniej pamięci ekranu.

Optymalizacja zużycia energii w telewizorach

Telewizor z płaskim ekranem na drewnianej szafce, otoczony przez kolorowe oświetlenie LED, wyświetla menu ustawień obrazu na tle abstrakcyjnej grafiki. Obok telewizora dwie minimalistyczne dekoracyjne wazy.
Fot. Philips / materiały prasowe

Ważną nowością są również dwa nowe tryby zarządzania energią: niskie zużycie oraz zoptymalizowane zużycie. Ten pierwszy niemalże całkowicie wyłącza połączenie z siecią internetową, pozwalając jedynie na najważniejsze aktualizacje. Zoptymalizowane zużycie np. rozpozna, gdy będziemy chcieli przerzucić obraz z komputera lub telefonu (Chromecast) i włączy urządzenie.

Warto zaznaczyć, iż powyższe zmiany mają związek z wymogiem Unii Europejskiej. Od 9 maja 2025 r. większość urządzeń konsumenckich nie będzie mogła pobierać w trybie uśpienia więcej niż 2 W. Oprócz tego, w Android TV 14 zadebiutują m.in. takie funkcje, jak tryb picture-in-picture czy też funkcja odnajdywania zagubionego pilota (jeśli telewizor jest z nią kompatybilny). System zadebiutuje na wybranych urządzeniach jeszcze w 2024 r.

Planujesz przeskok na większy ekran? Sprawdź jaki telewizor 65 cali wybrać z naszym poradnikiem!

Dziękujemy, że dotarłeś do końca materiału. Zbieramy właśnie dane pośród naszych czytelników dotyczące ich podejścia do zarobków programistów. Jeżeli masz dodatkowe 10 sekund – będziemy wdzięczni, jeśli odpowiesz na poniższe pytanie.

Zdjęcie otwierające: monticello / Shutterstock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw