LINKI AFILIACYJNE

Samsung nie będzie już robić procesorów dla Google. Wiemy, kto wyprodukuje Tensor G5

2 minuty czytania
Komentarze

W serii Pixel 9 za procesory będzie odpowiadać Samsung, który wyprodukuje procesor Tensor G4. Jednak w 2025 roku Google w końcu wybierze inną firmę do produkcji kolejnej wersji procesora. Kto będzie odpowiadać za nowy Tensor G5 w serii Pixel 10?

Fot. TSMC / materiały prasowe

Smartfony z serii Pixel 10

Jesteśmy świeżo po premierze Google Pixel 8. Za kilka miesięcy pojawią się przedstawiciele serii Pixel 9, o których nie wiemy zbyt dużo. Tym bardziej przyszłoroczne flagowce są dla nas zagadką.

Z pewnością Pixele 9 zmienią się pod względem wizualnym – o ile sprawdzą się internetowe przecieki. Jak będą wyglądać w przyszłorocznej serii, tego już zupełnie nie wiemy.

Trzy czarne smartfony Google z poziomym paskiem aparatów, umieszczone jeden obok drugiego na ciemnym tle.
Fot. Rozetked / zrzut ekranu

O ile po Pixelach 9 spodziewamy się liczniejszych funkcji związanych z AI, pewnych zmian w wyglądzie czy kolorach obudowy, to wiemy, że za ich procesory wciąż będzie odpowiadać Samsung. Wiemy też, że procesory w modelach Google Pixel 10 w 2025 roku wyprodukuje już ktoś inny.

Samsung rozpoczął współpracę z Google w 2021 roku i produkował chipy dla Pixeli od pierwszej generacji procesorów Tensor. Z pewnością partnerstwo przyniosło Google korzyści, jednak pod względem wydajności procesory nie dorównują innym produktom dostępnym na rynku. Do tego potrafią się nagrzewać i tracą sporo mocy pod obciążeniem (tj. throttling CPU). Najmocniej objawiało się to w Google Pixel 8a i 8 Pro, w nieco mniejszym stopniu w podstawowym Pixelu 8.

Tensor G5: procesor wyprodukuje TSMC

TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company Limited), tajwańska firma zajmująca się produkcją kontraktową i projektowaniem półprzewodników, rozpocznie współpracę z Google, zaczynając od Pixela 10. Seria ta dostanie procesor Tensor G5, który wewnętrznie nosi nazwę „Laguna Beach”.

TSMC zrobi procesor Tensor G5 dla Pixel 10. Budynek TSMC Nanjing Company Limited - FAB16 z dużym logo TSMC na pierwszym planie.
Fot. TSMC / materiały prasowe

Z kolei ​​Samsung (a konkretnie Samsung Electronics Co.) pozostanie producentem 16 GB kości pamięci RAM, w które, według przecieków, ma zostać wyposażony Pixel 9 Pro.

Czy jesteś zainteresowany wynagrodzeniami programistów? Wypełnij krótką ankietę (zajmie Ci to tylko 10 sekund!), aby podzielić się z nami swoją opinią. Twoje odpowiedzi pomogą nam lepiej zrozumieć tę kwestię.

Źródło: Androidauthority, Xiaomiui. Zdjęcie otwierające: TSMC / materiały prasowe

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw