Mężczyzna pracujący przy komputerze w serwerowni.

Zarobki w IT rosną, ale najwolniej od 5 lat. W branży zmieniły się zasady gry

3 minuty czytania
Komentarze

Wraz z dynamicznymi zmianami na rynku pracy w 2024 roku, wiele osób zastanawia się, czy praca w IT jest dla nich dobrym pomysłem. Na podstawie najnowszego raportu analizujemy, jak wyglądają zarobki w IT i co warto wiedzieć o branży, jeśli planuje się być jej częścią.

Potrzeba mniej programistów, a więcej ekspertów AI

zarobki w IT Ręce programisty piszącego kod na klawiaturze w mrocznym biurze z podświetleniem, z widocznym w tle laptopem i monitorem z kodem programistycznym.
Fot. deagreez1 / Depositphotos

Rok 2024 przynosi zmiany na rynku pracy w branży IT – w szczególności moc zyskują nowe specjalizacje. Jak wynika z raportu Grafton Recruitment, mniejsze zapotrzebowanie będzie na programistów, a większe na ekspertów w dziedzinach sztucznej inteligencji (AI), uczenia maszynowego, cyberbezpieczeństwa, Big Data oraz cloud computingu (systemów związanych z chmurą obliczeniową i przetwarzaniem w chmurze). Liczba ofert pracy w tych obszarach znacząco wzrosła, szczególnie w temacie AI i uczenia maszynowego i specjalistów od systemów chmurowych.

Wykres przedstawiający popyt na role IT w latach 2019-2024, z podziałem na AI & Machine Learning, Cloud, Software Development oraz role Cross-Functional.
Popyt na role w IT dla różnych specjalizacji pokazany w czasie – od 2019 do 2024 roku. Fot. Grafton Recruitment / zrzut ekranu

Raport Grafton Recruitment wskazuje, że tempo wzrostu wynagrodzeń w branży IT jest obecnie najniższe od pięciu lat, a specjaliści bardziej cenią stabilność zatrudnienia i umowy o pracę. Pomimo mniejszego zapotrzebowania na programistów i testerów, które spadło o 10% w stosunku do pierwszego kwartału 2023 roku, nadal istnieje duże zapotrzebowanie na doświadczonych inżynierów, szczególnie w nowoczesnych technologiach.

Osoba pracująca przy komputerze, pisząca na klawiaturze w zaciemnionym pokoju.
Fot. DC Studio / Shutterstock

Skąd taka zmiana? Ze względu na niestabilną sytuację rynkową, firmy ograniczyły rekrutacje w obszarach deweloperskich i testerskich, koncentrując się na bardziej zaawansowanych rolach. Z tego powodu zmieniają się także zarobki w IT. Na konieczność posiadania wąskiej specjalizacji w tym sektorze zwracaliśmy także uwagę w innym artykule dotyczącym tego, jak zacząć w branży IT.

Zarobki w IT nadal rosną, ale już nie tak szybko

Najwyższe zarobki w IT nadal pozostają na poziomie 40-42 tys. zł miesięcznie dla dyrektorów ds. rozwoju oprogramowania oraz CTO w Warszawie. W innych miastach, takich jak Łódź, Poznań, Kraków, Trójmiasto, Katowice i Wrocław, wynagrodzenia na tych stanowiskach są nieco niższe. Również menedżerowie ds. bezpieczeństwa oraz architekci rozwiązań chmurowych mogą liczyć na wysokie wynagrodzenia.

Programistka pracująca przy biurku z dwoma monitorami z kodem, zabawkami na biurku i słuchawkami.
Fot. ThisisEngineering RAEng / Unsplash

Pomimo spadku tempa wzrostu wynagrodzeń, branża IT w Polsce nadal przewyższa średnią krajową płacę, a specjaliści z obszarów Data i Cloud Development mogą liczyć na największe podwyżki. Najmniejsze wzrosty odnotowano w zarządzaniu projektami oraz SAP. Eksperci przewidują, że wynagrodzenia dla specjalistów od Big Data, Cloud Computingu i AI będą nadal rosły o 15-20% rocznie.

Pozytywną wiadomością i wnioskiem z raportu jest wzrost zainteresowania kierunkami informatycznymi wśród studentów – liczba adeptów IT na uczelniach wyższych wzrosła o 5,1% w skali roku.

Choć przedsiębiorstwa starają się wrócić do wykonywania obowiązków stacjonarnie lub hybrydowo, w wielu firmach IT dalej możliwa jest praca zdalna, więc warto sprawdzić, jaki laptop do 4000 zł opłaca się kupić. 

Źródło: Grafton Recruitment, oprac. własne. Zdjęcie otwierające: DC Studio / Shutterstock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw