Kobieta w czerwonym swetrze, patrząca na telefon komórkowy i dotykająca swojej twarzy palcem wskazującym.

Portale randkowe. Podpowiadamy, jak bezpiecznie z nich korzystać

3 minuty czytania
Komentarze

Portale randkowe to w 2024 r. jeden z najlepszych sposobów na znalezienie życiowego partnera lub jednorazowych przygód. W końcu, jeśli już z nich korzystamy, to wiemy, w jakim celu tam się wszyscy znaleźli. Należy jednak zachować ostrożność, ponieważ takie miejsca to bardzo podatny grunt na oszustwa, zarówno romantyczne, jak i te cybernetyczne.

Podstawowe zabezpieczenia przy korzystaniu z portali randkowych

Osoba w fioletowym swetrze przegląda aplikacje randkowe i profil mężczyzny na aplikacji randkowej na smartfonie w pomarańczowo-fioletowym oświetleniu.
Fot. r.classen / Shutterstock

Ten materiał skupia się wyłącznie na zabezpieczeniach związanych z korzystaniem z portali randkowych. Jeżeli szukacie szczegółowego omówienia wszystkich dostępnych usług oraz ich cenników, znajdziecie je w moim sporym, ciągle aktualizowanym poradniku: Najlepsze aplikacje randkowe. Miłości można szukać nie tylko na Tinderze.

My tymczasem przyjrzyjmy się temu, jak możecie zabezpieczyć się na podstawowym poziomie, gdy planujecie korzystanie z programów i stron do randkowania.

  • Silne hasła, weryfikacja dwuetapowa – nie chcemy dawać hakerom cienia szansy na to, by mogli odczytać nasze intymne rozmowy;
  • Udostępniaj absolutne minimum informacji – nie podawaj publicznie adresu, nie wrzucaj na profil zdjęć, które można powiązać z twoim domem, rodziną lub pracą, w trakcie rozmowy także nie dziel się wrażliwymi danymi.
  • Sprawdź, czy twój rozmówca rzeczywiście istnieje – jeżeli konwersacja wzbudza podejrzenia, warto poszukać profili społecznościowych. I tak na pewnym etapie znajomości któraś ze stron by to zrobiła;
  • Raportujmy wszelkie zagrożenia – nie chcemy, aby pozostali użytkownicy aplikacji natknęli się na nieodpowiednie osoby;
  • Uważaj na oszustów romantycznych – staraj się jak najszybciej doprowadzić do pierwszej randki. Jeżeli osoba tego unika i na dodatek zaczyna prosić cię o drobne przysługi finansowe, zakończ znajomość natychmiast.

Tutaj jeszcze bardzo polecę lekturę mojej rozmowy z p. Anną Kwaśnik, która dokładniej opowiedziała naszym czytelnikom o rodzajach i zagrożeniach wynikających z oszustw romantycznych, także tych odbywających się przez portale randkowe.

Portale randkowe zagwarantowały nam pierwsze spotkanie. O czym należy pamiętać?

Kobieta uśmiechająca się, leżąca na łóżku, patrząca na telefon. Portale randkowe to dla niej codzienność
Fot. Impact Photography / Shutterstock

W kontekście pierwszej randki świetnym pomysłem jest umówienie się w publicznym miejscu. Sam dodam, że najlepiej, gdyby to był lokal, w którym bywamy częściej i np. jego obsługa kojarzy naszą twarz. Zawsze to zwiększa szansę na interwencję w krytycznej sytuacji. Zauroczenie jest uczuciem miłym, ale tak naprawdę nie znamy jeszcze drugiej osoby i warto zachować ostrożność.

Poza tym warto kierować się zasadą „pierwszej myśli”. Jeżeli rozmowa się nie klei i mamy jakieś wątpliwości, najbezpieczniej wycofać się i poczekać na kolejną szansę. W większych miastach jest o tyle łatwo, że możecie zamówić tanią taksówkę w stylu Bolt lub Uber i natychmiast wrócić do domu. Najlepiej też powiedzieć przyjaciołom, że idzie się na randkę, by w razie czego ktoś mógł was „zgarnąć” w krytycznej sytuacji.

Źródło: Opracowanie własne, Tinder. Zdjęcie otwierające: Nicoleta Ionescu / Shutterstock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw