Tłum ludzi spacerujących po chodniku w górskiej miejscowości turystycznej, maskotka w przebraniu misia, drewniany budynek z pamiątkami, wstawione zdjęcie masztu telekomunikacyjnego.

Górale szykują się na drugą wojnę z 5G i T-Mobile. Maszt w Zakopanem budzi skrajne emocje

3 minuty czytania
Komentarze

Maszt w Zakopanem, a raczej plan jego budowy, budzi kontrowersje co najmniej od zeszłego lata. To w lipcu 2023 roku mieszkańcy Podhala protestowali przeciwko postawieniu instalacji w dzielnicy Krzeptówki. T-Mobile, firma telekomunikacyjna odpowiedzialna za ten projekt, musiała wtedy ustąpić, ale nie oznaczało to, że złożyła broń i zrezygnowała ze stacji bazowej. Temat powraca, a górale zapowiadają, że ponownie będą się bronić.

Maszt w Zakopanem jednak powstanie? – Spis treści

Górale i budowa stacji bazowej

Maszt w Zakopanem. Tłum ludzi spacerujących po deptaku, otoczonego budynkami z drewna, licznymi sklepikami i straganami, wśród drzew i zieleni.
Fot. Marc Venema / Shutterstock

Maszt w Zakopanem miał powstać już rok temu. Spór z góralami koncentruje się wokół planów korporacji, która chciała poprawić jakość zasięgu w Tatrach. Planowana konstrukcja miała stanąć na działce w dzielnicy Krzeptówki, którą T-Mobile wydzierżawiło od prywatnego właściciela. Pomysł budowy masztu oparto na tzw. ustawie covidowej, co miało umożliwić szybszą realizację inwestycji.

Jednak zarówno mieszkańcy, jak i lokalne władze sprzeciwili się inicjatywie. Starostwo tatrzańskie wydało decyzję odmowną, ponieważ maszt nie spełniał kryteriów budowli tymczasowej, która powinna zostać rozebrana po 180 dniach. Dodatkowo działka, na której miał stanąć maszt, znajduje się na terenie parku kulturowego Kotliny Zakopiańskiej, co zgodnie z lokalnymi przepisami wykluczało możliwość realizacji takiej inwestycji ze względu na ochronę terenów zielonych.

Maszt telekomunikacyjny
Fot. Pixabay

Mieszkańcy Zakopanego, szczególnie Krzeptówek, byli zdecydowanie przeciwni budowie masztu. Ich protest wynikał głównie z obaw o negatywny wpływ pola elektromagnetycznego na zdrowie ludzi i zwierząt, ale również z argumentu estetycznego, jakim było oszpecenie widoku na Giewont. W tym miejscu z chęcią odeślemy was do raportu dotyczącego mitów na temat 5G, przygotowanego przez Urząd Komunikacji Elektronicznej.

Szykuje się kolejna wojna o maszt w Zakopanem

W grudniu 2023 roku T-Mobile ponownie złożył wniosek o pozwolenie na budowę masztu, jednak starostwo tatrzańskie kolejny raz wydało decyzję odmowną. Jak informuje Gazeta Krakowska, T-Mobile odwołał się do wojewody małopolskiego.

Do tej pory nie otrzymaliśmy decyzji wojewody w tej sprawie.

Wydział budownictwa w starostwie tatrzańskim w Zakopanem, cytowany przez Gazetę Krakowską

Mieszkańcy nadal nie zgadzają się na budowę masztu telekomunikacyjnego i zapowiadają, że – jeśli będzie to konieczne – będą gotowi na kolejne starcie z T-Mobile.

Jak trzeba będzie, znów będziemy walczyć. Nie godzimy się na takie sąsiedztwo.

Wypowiedź jednego z mieszkańca Krzeptówek, cytowany przez Gazetę Krakowską

Redakcja Android.com.pl zapytała T-Mobile o stanowisko w tej sprawie i plany na dalsze działania w Zakopanem. Do momentu publikacji tego artykułu nie otrzymaliśmy jednak odpowiedzi.

Dziękujemy, że dotarłeś do końca materiału. Zbieramy właśnie dane pośród naszych czytelników dotyczące ich podejścia do zarobków programistów. Jeżeli masz dodatkowe 10 sekund – będziemy wdzięczni, jeśli odpowiesz na poniższe pytanie.

Źródło: Gazeta Krakowska, oprac. własne. Zdjęcie otwierające: natureman30 / Shutterstock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw