Warszawa nocą, pomarańczowe punkty, pomarańczowy napis 5G na środku
LINKI AFILIACYJNE

Polacy nie mają pojęcia o 5G. Prawie połowa z nas wierzy w mity na temat jego szkodliwości

3 minuty czytania
Komentarze

Wiedza o 5G jest na niskim poziomie, przynajmniej wśród Polaków. Raport wydany przez Urząd Komunikacji Elektronicznej nie pozostawia złudzeń: nawet najbardziej niedorzeczne mity na temat tego standardu wciąż są często przytaczane, a o ważnych wydarzeniach związanych z rozwojem sieci mało kto w ogóle słyszał.

Wiedza o 5G wśród Polaków jest bardzo słaba

Z badania przeprowadzonego przez Agencję Badawczą PBS na zlecenie UKE (Urzędu Komunikacji Elektronicznej) wynika, że 78% ankietowanych zetknęło się z pojęciem sieci 5G. Niemal 1/4 badanych w ogóle więc nie słyszała o tym standardzie.

Zaledwie 7% respondentów słyszało o przeprowadzonej przez UKE aukcji na częstotliwości 5G z zakresu 3400-3800 MHz. Spośród ankietowanych, którzy słyszeli o tej aukcji, mniej niż co czwarta osoba (24%) zna wyniki tego przedsięwzięcia.

Możliwe, że część osób nie interesuje się rozwojem sieci, bo po prostu jest zadowolona z działania usług telekomunikacyjnych i nie uważa, by musiała wiedzieć więcej na ich temat. Na pytanie Czy obecne parametry techniczne sieci służącej do świadczenia usług mobilnych są dla Pana(i) wystarczające? twierdząco odpowiedziało aż 78% respondentów.

Mity o 5G mają się świetnie

Jak zauważa UKE, respondenci dobrze rozpoznali fakty o korzyściach i
zastosowaniach sieci 5G (73-80% poprawnych odpowiedzi). Większość osób zdaje sobie sprawę, że ten standard daje szansę na lepszy internet mobilny, rozwój autonomicznych pojazdów, Internetu Rzeczy oraz rozszerzonej rzeczywistości. Tu wiedza o 5G jest na niezłym poziomie.

wykres dot. sieci 5G z raportu UKE
Fot. Raport UKE „Funkcjonowanie rynku telekomunikacyjnego”, zrzut ekranu

Niestety Polacy wciąż wierzą w mity na temat 5G, mimo że niektóre z nich brzmią naprawdę absurdalnie.

Istnieje znaczna grupa respondentów wierzących w mity dotyczące wpływu na zdrowie i środowisko (49%), podsłuchiwania rozmów (37%) oraz wykorzystania 5G jako broni wojskowej (24%).

Raport „Funkcjonowanie rynku telekomunikacyjnego” Urzędu Komunikacji Elektronicznej

Powyższe dane dotyczą tylko odpowiedzi osób, które wcześniej zadeklarowały, że słyszały o sieci 5G. Nie ma więc mowy o tym, że ktoś, kto nigdy nie zetknął się z tym pojęciem, próbował zgadywać i stąd odpowiedzi np. o 5G jako broni wojskowej.

UKE zauważa, że najwięcej zamieszania wprowadziła konieczność wymiany sprzętu w związku z 5G. 62% respondentów uznało to twierdzenie za prawdziwe, podczas gdy autorzy raportu określili je mianem fałszywego. To konkretne twierdzenie przedstawione ankietowanym mogło jednak zostać różnie zrozumiane.

Rozwój 5G nie sprawia, że np. telefony obsługujące najwyżej LTE przestają działać, jednak urządzenia obsługujące 5G dają większe możliwości. W dodatku wraz z rozwojem technologicznym operatorzy wygaszają 3G, zwalniając częstotliwości na nowsze standardy. 5G faktycznie nie oznacza więc automatycznie konieczności wymiany urządzeń na nowe, jednak część respondentów dokonując powiązań pewnych wątków i stosując skróty myślowe, mogła potwierdzić przedstawioną w badaniu tezę.

Raport Funkcjonowanie rynku telekomunikacyjnego został wydany przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. Agencja Badawcza PBS przeprowadziła ogólnopolskie badanie w listopadzie 2023 roku na reprezentatywnej próbie Polaków (1802 wywiady). Badanie było realizowane techniką CAPI – bezpośrednich wywiadów wspomaganych komputerowo.

Źródło: Raport „Funkcjonowanie rynku telekomunikacyjnego”. Zdjęcie otwierające: Orange / materiały prasowe

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw