Ekran telefonu z aplikacją ChatGPT, menu wyboru modeli GPT (GPT-4o, GPT-4, GPT-3.5) i palec wskazujący.
LINKI AFILIACYJNE

Tak GPT-4o pomaga w codziennej pracy. Oto 5 praktycznych zastosowań najpopularniejszego modelu AI

3 minuty czytania
Komentarze

GPT-4o stał się już częścią życia wielu osób, które codziennie pracują przed ekranem komputera. Oczywiście, można ignorować istnienie tego dynamicznie rozwijającego się narzędzia, ale inni nie będą na was czekać, gdy w grę wchodzi potężna oszczędność czasu i zwiększenie produktywności. Oto kilka prostych sposobów, na które można wykorzystać oprogramowanie od OpenAI.

1. Arkusze kalkulacyjne z GPT-4o

Osoba pracuje na laptopie, na ekranie którego wyświetlana jest tabela i wykresy. Obok laptopa leży smartfon, a w ręce trzymany jest kubek z kawą. W tle rośliny na parapecie. Ten arkusz kalkulacyjny został opracowany przez ChatGPT
Fot. Kaspars Grinvalds / Shutterstock

Tworzenie nowych arkuszy kalkulacyjnych to udręka, szczególnie gdy projekt wykracza poza waszą dotychczasową wiedzę. Zamiast jednak przebijać się przez Google i kaprysy filtru SafeSearch, wystarczy opisać GPT-4o docelowy arkusz jak najdokładniej, a wtedy otrzymamy interesujący nas plik.

Model przygotuje nam gotowy arkusz do pobrania, który będziemy mogli swobodnie edytować. Narzędzie analogicznie obsługuje tabele i jest w stanie podawać nam gotowy kod do skopiowania nawet dla WordPress, jeśli tylko to sprecyzujemy w treści zapytania.

Zrzut ekranu przedstawiający rozmowę na czacie o arkuszu kalkulacyjnym do zarządzania budżetem domowym, z przykładowym budżetem domowym w formacie tabeli.
Prosty przykład arkusza związanego z budżetem domowym, który GPT-4o pozwolił mi pobrać po uprzednim zapytaniu. Fot. ChatGPT / zrzut ekranu

2. Prezentacje PowerPoint

Widok sali konferencyjnej z komputerem i ekranem wyświetlającym wykresy, ręka trzymająca pilota.
Fot. Cobalt S-Elinoi / Shutterstock

GPT-4o sam w sobie nie przygotuje wam prezentacji z Microsoft PowerPoint, ale może znacznie skrócić czas jej powstawania. Świetnym sposobem na pracę z modelem AI jest szczegółowe opisanie prezentacji (temat, cel, założenia), a sztuczna inteligencja podpowie nam, na co dokładnie położyć nacisk.

Przygotowuję prezentację na temat zawyżonych cen gier na polskim Steam. Co powinienem zrobić, aby przykuła ona uwagę branżowych mediów? ChatGPT Aby przygotować prezentację na temat zawyżonych cen gier na polskim Steam, która przykuje uwagę branżowych mediów, warto zastosować kilka sprawdzonych strategii: Wybór tematów i struktura prezentacji 1. Wprowadzenie do tematu: • Przedstawienie problemu zawyżonych cen gier na Steam w Polsce. • Krótkie wprowadzenie do działania platformy Steam i jej popularności w Polsce. 2. Analiza danych: • Porównanie cen tych samych gier na polskim Steam z innymi rynkami, np. USA, Niemcy, Wielka Brytania. • Wykorzystanie konkretnej gry lub kilku gier jako studium przypadku, pokazujące różnice cenowe. 3. Przyczyny zawyżonych cen: • Analiza polityki cenowej Steam. • Koszty lokalizacji, podatki, różnice w wynagrodzeniach. • Polityka wydawców gier i ich strategia rynkowa. 4. Wpływ na polskich graczy: • Opinie i reakcje społeczności graczy w Polsce. • Wpływ na decyzje zakupowe –
Prosty przykład struktury prezentacji na podstawie tematu zawyżonych cen gier na polskim Steam. Fot. ChatGPT / zrzut ekranu

Gdyby tego było mało, z pomocą DALLE–3 możemy sprawnie wygenerować sobie grafiki, którymi ozdobimy prezentację. Przydatne, jeśli nie chcecie dodatkowo płacić za obrazki ze stocka.

3. Kodowanie

Mężczyzna programista pracujący przy dwóch monitorach komputerowych w zaciemnionym pokoju, wskazuje na kod na ekranie.
Fot. Summit Art Creations / Shutterstock

Wielu programistom z pewnością nie trzeba tego tłumaczyć. Tym bardziej początkującym należy jednak powiedzieć, że GPT-4o to nie wróg, a przyjazne narzędzie.

Niezależnie od języka, w którym opracowujecie kod, aplikacja OpenAI jest w stanie nie tylko zaproponować linijki do konkretnego rozwiązania, ale też sprawdzać opracowany przez nas program pod kątem błędów składniowych i logicznych. Jeżeli zależy nam także na optymalizacji istniejącego kodu, niedawno debiutujące GPT–4o również będzie sobie w stanie z tym poradzić. Ogranicza was wyłącznie wyobraźnia!

4. Analiza dokumentów i arkuszy

Laptop z wyświetlonym logo Microsoft Word na ekranie.
Fot. Depositphotos / Autor Monticello

Czas nigdy nie jest naszym dobrym kumplem, szczególnie w pracy. Każda analiza, wniosek oraz rozwiązanie problemu musi być „na wczoraj”. ChatGPT może w tym pomóc, jeśli np. podrzucimy mu stosowny dokument, link lub arkusz.

Zalety Withings ScanWatch Nova
- Długi czas pracy na baterii (do 30 dni)
- Wysoka jakość wykonania (stal nierdzewna, szafirowe szkło)
- Rozbudowane funkcje zdrowotne (EKG, monitorowanie tętna, snu)
- Elegancki, klasyczny designWady Withings ScanWatch Nova
- Mały ekran OLED o ograniczonej funkcjonalności
- Nietypowe sterowanie wymagające przyzwyczajenia
- Brak polskiej wersji językowej aplikacjiLink do pełnej recenzji: Recenzja Withings ScanWatch Nova
Proste podsumowanie naszej recenzji Withings ScanWatch Nova, klasycznego smartwatcha. Fot. ChatGPT / zrzut ekranu

Wystarczy, że poprosimy GPT-4o o podsumowanie takiej treści (warto podać mu limit znaków, w jakim chcielibyśmy to zobaczyć), a narzędzie zajmie się streszczeniem. Prosto, szybko, i na temat!

5. Opracowanie przepisów kulinarnych

Osoby jedzące spaghetti przy stole, na którym znajdują się kieliszki z białym winem, miseczki z serem i pokrojonymi pomidorami.
Fot. fornStudio / Shutterstock

Na koniec coś bardzo nietypowego. Wyobraźcie sobie, że zajmujecie się w pracy przyrządzaniem potraw dla gości. Pojechaliście do nowej restauracji i widzicie coś – przynajmniej dla waszych oczu – zupełnie nowego. Oczywiście nikt przepisu wam nie zdradzi, ale istnieje rozwiązanie, od którego można przynajmniej zacząć.

Focaccia z oliwkami pokrojona na małe kawałki na białym talerzu.
Narzędzie z łatwością rozpoznało focaccię, a nawet podało na nią prosty przepis. Taki Shazaam, ale do jedzenia! Fot. ChatGPT / zrzut ekranu

Robicie zdjęcie potrawy, wrzucacie je do GPT-4o i prosicie o rozpoznanie dania wraz z instrukcją do jego przygotowania. Nie będzie to idealna koncepcja. Aczkolwiek, zawsze to jest jakiś start, czyż nie?

Zdjęcie otwierające: Ascannio / Shutterstock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw