SafeSearch

Jak wyłączyć filtr SafeSearch w Google?

5 minut czytania
Komentarze

Filtr SafeSearch to funkcja wyszukiwarki Google, której zadaniem jest ochrona nieletnich przed treściami dla dorosłych. Tych w sieci oczywiście pełno, więc nic dziwnego, że firma z Mountain View podejmuje takie działania. Jeżeli jednak nie potrzebujesz takich zabezpieczeń lub wypracowałeś świetne praktyki z dzieckiem lub nastolatkiem na temat korzystania z sieci, pokażę Ci jak wyłączyć ten dodatkowy filtr wyszukiwania.

Jak już wspomniałem, filtr ma blokować wyniki wyszukiwania, które bezpośrednio zawierają przemoc, okrucieństwo oraz treści o charakterze seksualnym i erotycznym. Oczywiście nie jest on skuteczny w 100%, lecz całkiem nieźle radzi sobie z filtrowaniem witryn, których nie powinny oglądać dzieci lub młodzież. Chociaż prawdę mówiąc, to niektórym dorosłym taki filtr również by nie zaszkodził.

Czy rezygnacja z filtru SafeSearch jest rozsądna? Ekspert odpowiada

Zanim przejdziemy jednak do opisu tego, jak wyłączyć filtr SafeSearch, spójrzmy na opinię eksperta z dziedziny tworzenia stron internetowych. Jak się okazuje, negacja tej funkcji może być niebezpieczna nawet dla zaawansowanych użytkowników sieci.

Rezygnacja z filtru SafeSearch może doprowadzić do ryzyka, zwłaszcza wśród dzieci lub osób, które mogą być wrażliwe na wulgarne treści.

Ekspozycja na wulgarne treści: Bez filtru SafeSearch, wyniki wyszukiwania Google mogą zawierać wulgarne obrazy, wideo lub strony internetowe, które nie są odpowiednie dla wszystkich odbiorców.

Zwiększone ryzyko instalacji złośliwego oprogramowania lub wirusów: Niektóre strony zawierające wulgarne treści mogą również kopiować złośliwe oprogramowanie, lub wirusy, które mogą uszkodzić komputer lub narazić na szwank Twoje dane osobiste.

Cyberprzemoc lub molestowanie: Bez filtru SafeSearch użytkownicy mogą być bardziej narażeni na napotkanie obraźliwych lub pełnych nienawiści treści w internecie, co może przyczyniać się do cyberprzemocy lub molestowania.

Kwestie prawne: W niektórych przypadkach dostęp do wulgarnych treści w internecie może być nielegalny, w zależności od lokalnych praw i regulacji.

Chirag Mavani, założyciel i CEO Ark Web Developers, wypowiedź na Quora.com

Filtr SafeSearch to nie wszystko. Jak mądrze chronić najmłodszych przed zagrożeniami w sieci?

Dziewczyna grająca w kolorową grę logiczną na smartfonie zamocowanym na statywie na biurku.
Fot. Sajad Nori / Unsplash

Filtr SafeSearch to zaledwie jedno z narzędzi, które może ochronić najmłodszych przed dostępem do wulgarnych treści w sieci. Może okazać się nam ono nawet niepotrzebne, jeśli będziemy stosować się do dobrych praktyk kontroli rodzicielskiej. Koniecznie przeczytajcie tę wypowiedź ekspertki NASK.

Przede wszystkim, myśląc „kontrola rodzicielska”, nie koncentrujmy się jedynie na technicznych rozwiązaniach, które pomogą limitować dzieciom czas spędzany online, czy blokować niechciane, szkodliwe treści. Takie rozwiązania są bardzo ważne, ale stanowią jedynie połowę sukcesu.

Druga połowa to towarzyszenie dziecku podczas odkrywania świata Internetu i rozmawianie o jego doświadczeniach w sieci. Małe dzieci powinny korzystać z Internetu tylko pod czujną opieką dorosłych. Ważne, aby rodzice dbali o dobór stron, które dzieci mogą odwiedzać i zwracali uwagę na to, aby dziecko miało kontakt z pozytywnymi i rozwijającymi treściami.

Równie istotny jest czas spędzany przy komputerze lub tablecie – 30 minut to dla przedszkolaka naprawdę długo, a dzieci do dwóch lat w ogóle nie powinny mieć kontaktu z ekranem.

Marta Witkowska, Akaedemia NASK. Wypowiedź dla Serwisu Rzeczypospolitej Polskiej

Jak wyłączyć filtr SafeSearch z poziomu przeglądarki na komputerze?

Żeby móc w ogóle wyłączyć filtr z poziomu Google Chrome w systemie Windows, należy najpierw udać się do wyszukiwarki i odnaleźć dowolny wynik. Przeglądając listę dostępnych stron, klikamy w zębatkę ustawień, znajdującą się w prawym górnym rogu ekranu.

Zrzut ekranu wyników wyszukiwania Google dla zapytania "android.com.pl" z podświetlonym pierwszym linkiem do strony, otwartą opcją zapytania ChatGPT i czerwoną strzałką wskazującą na przycisk profilu użytkownika w prawym górnym rogu. Obrazek pokazuje obsługę SafeSearch
Fot. Google / własny zrzut ekranu

Jeżeli klikniecie prawidłowo, powinien rozwinąć się panel szybkich ustawień. W sekcji Korzystanie z wyszukiwarki znajdujemy pstryczek dotyczący funkcji Filtr SafeSearch i go wyłączamy. Teraz nawet rozszerzenia Chrome nie będą przed Wami ukrywać dodatkowych wyników, uznanych za szkodliwe dla młodzieży i dzieci. Co ważne, w tym samym menu ustawicie również tryb ciemny najpopularniejszej wyszukiwarki na świecie.

Ekran ustawień wyszukiwarki z włączonym ciemnym motywem, zawierający opcje takie jak SafeSearch, języki i wygląd, z wyróżnioną opcją zarządzania ustawieniami dla filtr SafeSearch.
Fot. Google / własny zrzut ekranu

Jak wyłączyć filtr SafeSearch z poziomu smartfona z Androidem oraz iOS?

Procedura wyłączenia filtra wygląda nieco inaczej na smartfonach z systemem Android oraz iOS, ale nie jest to nader skomplikowany proces. Ot, wymaga kilku dodatkowych kroków. Na początek uruchamiamy aplikację Google. Jest ona preinstalowana na każdym smartfonie z systemem firmy z Mountain View, więc z łatwością powinniście ją odszukać. Mając smartfon Apple, najlepiej dorzucić ją do systemu przez App Store. Gdy ją odpalicie, klikacie ikonkę swojego profilu, umieszczoną w prawym górnym rogu ekranu.

Teraz wystarczy, że klikniecie pole Ustawienia i w nowootwartym menu znajdziecie opcję wyłączenia filtra. Podobnie jak w przypadku komputerowej przeglądarki, tam już wyłączamy funkcję z poziomu pstryczka. Teraz możemy cieszyć się niefiltrowanymi wynikami wyszukiwania na naszym koncie Google, niezależnie od tego, gdzie korzystamy z dobrodziejstw sieci.

zdjęcie główne: Pexels / cottonbro studio

Motyw