Współczesny salon z telewizorem na ścianie z czarnymi pionowymi panelami, białą szafką pod telewizorem, białym fotelem i żółtą zasłoną.

Abonament RTV w 2025 roku. Znamy stawki, jest dobra i zła wiadomość

3 minuty czytania
Komentarze

Wiemy już, jaka cena będzie obowiązywała za abonament RTV w 2025 roku. Biorąc pod uwagę to, jak drażliwy jest to temat dla wielu osób, tej wiadomości nie przyjmą raczej z otwartymi ramionami. Abonament RTV dalej bowiem trzeba opłacać. To zła wiadomość, choć jest też dobra.

Abonament RTV w 2025 roku

Abonament RTV w 2025 roku. Pierwszy plan zdalnego sterowania telewizorem kierowanego w stronę ekranu telewizora wyświetlającego kolorowe ikony aplikacji.
Fot. RasulovS / Depositphotos

Zanim przejdziemy do samych stawek, które będą obowiązywały w 2025 roku za abonament radiowo–telewizyjny, warto przytoczyć pewną wartość. Otóż jak podaje portal Wirtualne Media, na koniec 2022 roku opłatę uiszczało jedynie 34,7 procent z zobowiązanych osób, czyli 828 tysięcy mieszkańców Polski.

Poczta Polska korzysta nawet z usług kontrolerów, którzy mają sprawdzać, czy w firmach są odbiorniki przystosowane do odbioru telewizji lub radia, a tym samym nakładać kary. Teoretycznie takich kontroli nie przeprowadza się w domach zwykłych obywateli. Widać więc, że ściągalność abonamentu w kolejnych latach także nie będzie należała do wysokich.

Jak już wspomnieliśmy, abonament RTV w 2025 roku będzie wynosił dokładnie tyle samo, co obecnie. Podobnie można też skorzystać ze zniżki, czyli opłacając go z góry. Jeżeli mamy więc w domu 55-calowy telewizor lub jakikolwiek inny, a nie należymy do grupy, która zwolniona jest z opłaty, powinniśmy się przygotować na dodatkowy wydatek.

Abonament RTV w 2025 – opłata za radio

Brązowe, vintage radio z dużą gałką i trzema mniejszymi, stojące na drewnianym stoliku.
Fot. elYuni23 / Shutterstock

Posiadając tylko radio, miesięcznie zapłacimy 8,70 złotych. Rocznie będzie to więc 104,40 złotych. Taka opłata dotyczy też radia w samochodzie. Jednak decydując się zapłacić za abonament z góry na cały rok, zaoszczędzimy 10%, czyli zapłacimy 94 złote.

  • opłata za 2 miesiące z góry – 3% obniżka (16,90 zł);
  • opłata za 3 miesiące z góry – 4% obniżka (25,10 zł);
  • opłata za 6 miesięcy z góry – 5% obniżka (49,60 zł);
  • opłata za 12 miesięcy z góry – 10% obniżka (94 zł).

Abonament RTV w 2025 – opłata za telewizor

Osoba siedząca na kanapie trzyma pilot do telewizora.
Fot. Prostock-studio / Shutterstock

Opłata za telewizor oraz radio wynosić będzie w 2025 roku 27,30 złotych miesięcznie. Rocznie będzie to więc 327,60 złotych, ale można także obniżyć opłaty, płacąc z góry. Robiąc to na rok, zapłacimy 294,90 złotych.

  • opłata za 2 miesiące z góry – 3% obniżka (53 zł);
  • opłata za 3 miesiące z góry – 4% obniżka (78,70 zł);
  • opłata za 6 miesięcy z góry – 5% obniżka (155,70 zł);
  • opłata za 12 miesięcy z góry – 10% obniżka (294,90 zł).

Abonament RTV 2025 – kto jest zwolniony z opłat?

Telewizja w tle. Ręka trzymająca pilot do telewizora skierowanego na nieostry ekran z mężczyzną w garniturze.
Fot. Redpixel / Depositphotos

Zwolnienia z abonamentu RTV dalej będą obowiązywały w takim samym zakresie jak w latach ubiegłych. Jeżeli należymy do grup osób zwolnionych z opłat, powinniśmy udać się do placówki Poczty Polskiej (gdzie również opłacimy zaległości za abonament RTV) z odpowiednim dokumentem, który potwierdzi nasze uprawniania.

Na miejscu należy wypełnić też specjalny druk. Z tego obowiązku zwolnione są jedynie osoby po 75. roku życia. Tak prezentuje się lista grup, które zwolnione będą z obowiązku opłat za abonament RTV w 2025 roku opublikowana na stronie KRRiT (jeszcze niezaktualizowana i pokazująca informacje za 2024 rok).

  • osoby, które ukończyły 75 rok życia;
  • osoby zaliczone do I grupy inwalidzkiej;
  • weterani będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi;
  • osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50% przeciętnego wynagrodzenia.

Źródło: Wirtualne media. Zdjęcie otwierające: dilarakaya / Shutterstock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw