Tylny widok srebrnego smartfona Sony Xperia z trzema aparatami i logo Sony na prążkowanym tle.
LINKI AFILIACYJNE

Sony Xperia 1 VI i 10 VI oficjalnie. Flagowy smartfon może być fotograficzną bestią

3 minuty czytania
Komentarze

Japoński producent właśnie wprowadził na rynek modele Sony Xperia 1 VI i Xperia 10 VI. Urządzenia oferują innowacyjne technologie, które mają zrewolucjonizować segment fotografii mobilnej. Czym wyróżniają się najnowsze smartfony Sony?

Sony Xperia 1 VI. Telefon z wyjątkowym teleobiektywem

Ręce trzymające poziomo smartfon z wyświetlaczem pokazującym abstrakcyjną grafikę.
Fot. Sony / materiały prasowe

Najciekawszą z nowości jest z pewnością Sony Xperia 1 VI, czyli flagowy telefon z dobrym aparatem. Według zapewnień producenta urządzenie zostało wyposażone w nowatorskie rozwiązania, które podnoszą fotografie mobilne na zupełnie nowy poziom. Kluczową cechą, która wyróżnia ten model, jest zmiennoogniskowy teleobiektyw z optycznym przybliżeniem do 7,1x. Aparat pokrywa zakres ogniskowych od 85 mm do 170 mm.

Japoński producent zastosował też przetwornik obrazu Exmor T, który współpracuje ze sztuczną inteligencją. System automatycznego śledzenia ostrości powinien umożliwić dokładne i stabilne ustawienie ostrości nawet w dynamicznych, trudnych warunkach. Obsługę aplikacji aparatu chwaliłem w recenzji Sony Xperia 1 V, a tu może być jeszcze lepiej.

Sony Xperia 1 VI powinna być świetnym urządzeniem do konsumpcji treści. Zastosowany ekran ma niższą rozdzielczość niż Sony Xperia 1 V, natomiast producent zwiększył jasność o 50%. Konstrukcję wyróżniają też ulepszone głośniki stereo i zaawansowany obwód audio z gniazdem słuchawkowym 3,5 mm.

Za wydajność odpowiada topowy Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3. Zastosowany akumulator ponownie oferuje pojemność 5000 mAh. Według zapewnień producenta, Sony Xperia 1 VI powinna zaoferować najlepsze osiągi na baterii w całej serii Xperia 1. Ładowanie do 50% powinno zająć około 30 minut.

Średniopółkowa propozycja – Sony Xperia 10 VI

Smartfon z dużym ekranem i cienkimi ramkami.
Fot. Sony / materiały prasowe

Model Xperia 10 VI, mimo że jest pozycjonowany jako bardziej budżetowa opcja, również oferuje szereg zaawansowanych funkcji. Aparat w tym modelu jest wyposażony w trzy uniwersalne ogniskowe (16, 26, 52 mm). Poza obiektywem głównym użytkownik skorzysta z ultraszerokiego kąta, a także dwukrotnego przybliżenia.

Smartfon wyróżnia się lekką konstrukcją (164 g), a także wysoką normą wodoszczelności, potwierdzoną certyfikatem IP65/68. Za wydajność odpowiada popularny czip Snapdragon 6 Gen 1. Nowością jest aplikacja „Kreator wideo”, która powinna umożliwić łatwą i szybką edycję filmów.

Cena i dostępność nowych modeli

Tył białego smartfona Sony Xperia z podwójnym aparatem.
Fot. Sony / materiały prasowe

Przedsprzedaż nowych modeli startuje w ciągu najbliższych dni. Flagową Xperię 1 VI będzie można zamawiać już 16 maja. Z kolei średniopółkowy model trafi do przedsprzedaży tydzień później (23 maja). Cena sugerowana przez producenta to kolejno 6500 zł za model 1 VI i 1900 zł w przypadku tańszego smartfona. W Europie urządzenia będą oferowane z 256 GB pamięci wewnętrznej.

Źródło: Sony / materiały prasowe, oprac. własne. Zdjęcie otwierające: Sony / materiały prasowe, montaż Krzysztof Wilamowski

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw