Osoba korzystająca z laptopa z holograficznymi obrazami technologii AI i czatu.
LINKI AFILIACYJNE

Sztuczna inteligencja skraca czas pracy. To oszczędność na wyciągnięcie ręki

3 minuty czytania
Komentarze

Generatywna sztuczna inteligencja, czyli narzędzie służące do tworzenia nowych tekstów czy obrazów, znajduje już zastosowanie w pracy wielu osób. Jednak w przyszłości wykorzystanie takich algorytmów może przyczynić się do tego, że czas pracy będzie wyglądał trochę inaczej. Część zadań będzie wykonywało się bowiem znacznie szybciej, a wraz z rozwojem AI, może być tylko lepiej.

Sztuczna inteligencja wpłynie na czas pracy

Osoba używająca laptopa z holograficznymi wyświetlaczami interfejsu AI i chatbota
Fot. Owlie Productions / Shutterstock

Owszem, czasem zdarza się tak, że ChatGPT nie działa, a Copilot niekoniecznie rozumie nasze polecenia. Nie da się jednak zaprzeczyć, że wykorzystanie generatywnej sztucznej inteligencji w pracy jest w stanie znacząco ją przyśpieszyć. Oczywiście przy odpowiednim wykorzystaniu jej możliwości. Co więcej, coraz więcej osób korzysta z możliwości sztucznej inteligencji w swojej pracy. Potwierdzają to wyniki ankiety opublikowanej w raporcie „Generative AI Organizational Readiness Report”. Przepytano 3000 osób pracujących w różnych branżach i krajach o to, jak wykorzystują sztuczną inteligencję w pracy. Wyniki mówią same za siebie.

  • 97 proc. przebadanych potwierdziło, że przynajmniej raz w tygodniu wykorzystuje sztuczną inteligencję w swojej pracy. Głównie do wykonywania i automatyzacji powtarzalnych zadań.
  • 79 proc. przebadanych jest pewnych tego, że w przyszłości generatywna sztuczna inteligencja będzie miała wpływ nawet na 20 godzin z ich czasu pracy.

Ponad połowa przebadanych twierdzi, że potrzebuje zwiększenia kompetencji w tym, jak poprawnie wykorzystywać generatywną sztuczną inteligencję. Natomiast prawie połowa (49 proc.) nie jest przekonana, czy ich firmy są przygotowane na to, by skutecznie wprowadzić rozwiązania AI tak, by były bezpieczne dla pracowników. Chodzi o obawę przed tym, że takie narzędzia zabiorą komuś pracę.

Praca i oszczędność czasu

Robot humanoid pracuje w biurze obok ludzkich pracowników. Tak AI ich zastąpi
Fot. VesnaArt / Shutterstock

Nie da się już uciec od sztucznej inteligencji. Copiltot od Microsoftu przemówił ostatnio po polsku, a Google wdraża swoje rozwiązania w coraz większej liczbie aplikacji. Tworzenie podsumowań, prezentacji czy nawet raportów z wykorzystaniem generatywnej sztucznej inteligencji to nie fantastyka naukowa, a rzeczywistość. To oczywiście przekłada się na czas pracy. Nie trzeba poświęcać kilku godzin na stworzenie jakiegoś raportu, ponieważ AI zrobi to za nas w kilka minut.

Oczywiście materiały przygotowane przez sztuczną inteligencję należy jeszcze sprawdzić, ale nie da się zaprzeczyć, że to i tak ogromna oszczędność czasu. Co więcej, wielu pracodawców przy zatrudnianiu nowych osób bierze pod uwagę to, czy te potrafią wykorzystywać AI przy swoich zadaniach. Nie da się więc zaprzeczyć, że praca i sztuczna inteligencja idą już w parze.

Źródło: PulsHR. Zdjęcie otwierające: Owlie Productions / Shutterstock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw