Dwuczęściowy obraz: po lewej kobietę pracującą przy laptopie w jasnym, przytulnym domowym biurze z widokiem na zachodzące słońce; po prawej stronie sala konferencyjna pełna ludzi w biurowym środowisku z dużymi oknami i widokiem na nowoczesne wieżowce.

Praca zdalna w zamian za obniżkę wynagrodzenia. Ponad połowa zatrudnionych by się na to zgodziła

3 minuty czytania
Komentarze

Era przepracowujących się millenialsów odchodzi w zapomnienie. Praca zdalna to dla dzisiejszych zatrudnionych duże ułatwienie, ponieważ cenią sobie oni balans pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym oraz własną wygodę. Nic dziwnego więc, że wolą wybrać wykonywanie obowiązków z domu nawet za cenę obniżenia pensji. W końcu dotarcie do biura też kosztuje – nie tylko pieniądze, ale także i czas. Przyglądamy się, skąd wynikają takie decyzje.

Specjaliści wolą zostać w domu

Praca zdalna Osoba korzystająca z laptopa na drewnianym biurku w domowym biurze, na ekranie widoczna strona internetowa z grafiką rekina, obok laptopa szklanka wody i magazyn.
Fot. ROMAN ODINTSOV / Pexels

Badania przeprowadzone przez firmę FlexJobs wśród ponad 8400 pracujących profesjonalistów wskazuje, że zatrudnieni szczególnie cenią korzyści wynikające z wykonywania obowiązków w domu.

Z ankiety wynika, że większość badanych preferuje pracę zdalną lub hybrydową w porównaniu do tradycyjnej pracy biurowej. Przedstawione dane sugerują, że pracownicy są skłonni nawet do obniżenia swoich wynagrodzeń w zamian za możliwość pozostania w domu – 63% specjalistów jest skłonnych zgodzić się na obniżkę wynagrodzenia, aby pracować zdalnie. Co więcej, 17% badanych jest gotowych zgodzić się na obniżkę wynoszącą do 20% obecnej wypłaty. Kolejne 10% jest gotowe na ustępstwo o więcej niż 20%.

Kobieta i mężczyzna sfotografowani z boku pracują na laptopach w kawiarni.
Fot. Canva Studio / Pexels

Praca zdalna ważniejsza niż szef i wynagrodzenie

To nie koniec zaskakujących wniosków, które płyną z ankiety. Według respondentów praca zdalna jest postrzegana jako ważniejsza niż inne czynniki, takie jak posiadanie dobrego szefa, możliwości rozwoju kariery czy wynagrodzenie.

Aż 51% zatrudnionych preferuje pracę w pełni zdalną, nieco wyprzedzając 46% tych, którzy postawiliby na pracę hybrydową. Zaledwie 3% ankietowanych stwierdziło, że chce pracować w pełnym wymiarze godzin w biurze.

Osoba pisząca na klawiaturze laptopa ustawionego na drewnianym biurku.
Fot. VitalikRadko / Depositphotos

Nie chcemy wracać do biur

Z czego wynikają takie wybory? Na decyzje zatrudnionych wpływ ma szereg preferencji, które ukształtowały się w ostatnich latach, szczególnie pod wpływem globalnej pandemii COVID-19.

Po pierwsze, praca zdalna oferuje znaczną oszczędność czasu i pieniędzy, związaną z dojazdami do biura. Codzienne podróże, zwłaszcza w dużych miastach, mogą być stresujące i czasochłonne. Eliminacja konieczności dojazdu pozwala pracownikom lepiej zarządzać swoim czasem.

Jest to szczególnie cenione przez osoby z rodzinami lub innymi zobowiązaniami osobistymi. Liczy się też wygoda – nie musimy inwestować w eleganckie ubrania i mamy szansę wykonywać obowiązki, tak jak lubimy, np. przy muzyce ze Spotify Premium za darmo.

Kobieta całuje w głowę szarego kota rasy brytyjski krótkowłosy, leżąc na łóżku przed otwartym laptopem.
Fot. kaprize / Depositphotos

Co więcej, praca zdalna może przyczynić się do lepszego balansu między życiem zawodowym a prywatnym. Pracownicy mają szansę lepiej dostosować swoje harmonogramy do indywidualnych potrzeb i preferencji, co może poprawić ogólne samopoczucie i zadowolenie z pracy. W wielu przypadkach nie muszą także wydawać pieniędzy na opiekunki do dzieci czy osoby, które zajmą się zwierzakami w trakcie pobytu w biurze.

Należy jednak zauważyć, że taka forma pracy nie jest pozbawiona wyzwań. Problemy z komunikacją, trudności w budowaniu zespołowego ducha i poczucia przynależności, a także kwestie związane z samodyscypliną mogą być przeszkodami dla niektórych pracowników.

Źródło: oprac. własne. Zdjęcie otwierające: Obraz wygenerowany za pomocą DALL-E 3

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

    Motyw