Strona internetowa gov.pl prezentująca informacje o Rejestrze Danych Kontaktowych (RDK) z logotypami Funduszy Europejskich, Rzeczypospolitej Polskiej i Unii Europejskiej.

Mail lub SMS od urzędu zamiast listu i awizo. Wystarczy się zapisać, oto jak to zrobić

3 minuty czytania
Komentarze

Ministerstwo Cyfryzacji przypomina o usłudze, która może ułatwić kontakt z urzędnikami. Rejestr Danych Kontaktowych (RDK) to rządowa baza danych, w której obywatele Polski mogą podać swoje aktualne dane kontaktowe, takie jak numer telefonu i adres e-mail. Urzędy administracji państwowej mogą następnie wykorzystywać te dane, aby szybciej i łatwiej kontaktować się z obywatelami w różnych sprawach.

Dwie uśmiechnięte kobiety patrzące na smartfon, z rozmytym tłem i grafiką z napisem "e-usługi Skorzystaj z Rejestru Danych Kontaktowych", logo profilu zaufanego i MC w lewym dolnym rogu.
Fot. gov.pl / materiały prasowe

Jak działa Rejestr Danych Kontaktowych (RDK)?

Nie ma chyba wielu osób, dla których kontakt z polskimi urzędami byłby przyjemnością. Kolejki, długi czas oczekiwania, odsyłanie od drzwi do drzwi. Na szczęście są pewne usługi, które ten proces mogą nieco ułatwić. Nie trzeba już czekać na list z urzędu ani bezskutecznie próbować dodzwonić się do odpowiedniego pokoju, by poznać status wniosku czy odebrać potrzebny dokument.

Jeśli uzupełnicie swoje dane w Rejestrze Danych Kontaktowych, urzędnik będzie mógł skontaktować się szybkiej, łatwiej i skuteczniej – zadzwonić, wysłać e-mail lub SMS. Z RDK może korzystać każdy pełnoletni obywatel Polski.

Prezentacja usługi Rejestr Danych Kontaktowych z kanału Ministerstwa Cyfryzacji na YouTube

Korzyścią z wprowadzenia swoich danych do RDK będzie przede wszystkim szybsza komunikacja. Urzędy mogą się szybciej z nami skontaktować – co oznacza, że sprawy mogą być załatwiane w bardziej satysfakcjonującym tempie. Co więcej, zamiast czekać na listy z urzędu albo odwiedzać go bezpośrednio (co czasami jest traumatycznym doświadczeniem) można otrzymać powiadomienie o swojej sprawie bezpośrednio na telefon lub do skrzynki e-mailowej.

Oto, czego może dotyczyć kontakt:

  • dokumentów gotowych do odbioru, 
  • rozpatrzenia złożonych wniosków, 
  • potrzebie uzupełnienia dokumentów lub informacji w twoich sprawach, prowadzonych w urzędach.

Jak zapisać się do RDK?

Zapisanie się do RDK jest dobrowolne. Można samodzielnie zdecydować, czy podać swoje dane kontaktowe i jak długo administracja ma je przechowywać w rejestrze. Zapisać się do RDK jest łatwo i można to zrobić na kilka sposobów:

Laptop z otwartą stroną internetową gov.pl wyświetlającą informacje o Rejestrze Danych Kontaktowych (RDK), w tle rozmyta drewniana figurka i bukiet kwiatów.
Fot. gov.pl / zrzut ekranu
  • Online: Należy wejść na stronę RDK i kliknąć pole „Skorzystaj z RDK”. Do logowania potrzebny będzie profil zaufany lub e-dowód.
  • Osobiście: Należy w tym celu odwiedzić dowolny urząd gminy w Polsce i złożyć formularz zapisu.
  • Telefonicznie: Należy zadzwonić na infolinię RDK pod numer 19 393.

Ministerstwo przekonuje, że dane w RDK są bezpieczne. Dostęp do nich mają tylko administracja publiczna i podmioty realizujące zadania publiczne. Co więcej, w każdej chwili nasze informacje można zmienić lub usunąć.

Źródło: gov.pl. Zdjęcie otwierające: Jolanta Szczepaniak / Android.com.pl

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw