Fragment polskiego dowodu osobistego z wypukłym napisem "DOWÓD OSOBISTY" oraz orłem w koronie na czerwonym tle, symbolizującym godło Polski.

Masz e-dowód? Prawdopodobnie nawet nie wiesz, że zapewnia sporo ułatwień

2 minuty czytania
Komentarze

W marcu mijają cztery lata od wdrożenia rozwiązania, jakim jest e-dowód. Od tego czasu taki dokument otrzymało już ponad 11 mln Polaków, choć zdecydowana mniejszość wykorzystuje jego możliwości. Wśród posiadaczy e-dowodu są zarówno osoby, które wyrabiały swój pierwszy dokument tożsamości, jak i takie, które wymieniały dowód osobisty z powodu upływu terminu ważności.

Coraz więcej Polaków ma e-dowód

E-dowód od zwykłego dowodu osobistego różni się dodatkową warstwą elektroniczną. Znajdują się w niej dane posiadacza dokumentu, m.in. biometryczne. Warstwa elektroniczna e-dowodu zawiera także certyfikaty potwierdzania obecności, identyfikacji i uwierzytelnienia, podpisu osobistego (osób, które o niego zawnioskowały) oraz miejsce na certyfikat kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

Na pierwszej stronie dokumentu (awersie) widnieje numer CAN, który pozwala na korzystanie z elektronicznych funkcji e-dowodu. Dodatkowo zabezpiecza e-dowód tak, by osoba niepowołana nie odczytała danych zapisanych w warstwie elektronicznej.

– przypomina dział Kancelarii Premiera odpowiedzialny za cyfryzację.
https://www.facebook.com/CyfryzacjaKPRM/posts/pfbid0Fjgiv82FE23eCb2J7qGuWTfdExEVCfrFnSC4v5cszt7gw9tJPt1HGn7ZAUZjWHgxl

Choć e-dowód ma już ponad 11 mln Polaków, to większość nie korzysta z możliwości, jakie daje ten typ dokumentu.

Aby móc korzystać z elektronicznych funkcji e-dowodu (np. logowanie się do serwisu Gov.pl) musisz posiadać smartfon z anteną NFC oraz zainstalować bezpłatną aplikację eDO App lub czytnik do e-dowodu oraz zainstalować oprogramowanie do obsługi e-dowodu: E-dowód menadżer i E-dowód podpis elektroniczny. Dotychczas niemal 4 miliony Polaków aktywowało swój nowy dokument – dzięki temu mogą korzystać z jego warstwy elektronicznej.

– czytamy w komunikacie działu Kancelarii Premiera odpowiedzialnego za cyfryzację.

Co umożliwia e-dowód, poza tym, że możemy użyć go, by potwierdzić naszą tożsamość np. w banku lub urzędzie?

  • korzystanie z automatycznych bramek granicznych na lotniskach
  • potwierdzenie Profilu Zaufanego
  • komunikowanie się z administracją publiczną oraz innymi podmiotami
  • sygnowanie dokumentów oraz wniosków za pomocą podpisu elektronicznego
  • bezpieczne logowanie się do portali administracji publicznej (np. e-Urzędu Skarbowego)

Wniosek o e-dowód można składać w urzędach gminy. W przypadku dzieci do 12 roku życia można złożyć wniosek online, u starszych dzieci oraz dorosłych takiej możliwości już nie ma, ponieważ e-dowody są wydawane z odciskami palców i wzorem podpisu, co wymaga wizyty w urzędzie. Jeśli ktoś posiada zwykły dowód osobisty, z wymianą na e-dowód może poczekać, aż jego dokument będzie blisko końca terminu ważności.

źródło: cyfryzacja KPRM, zdjęcie główne: Depositphotos/bzyxx

Motyw