Tekst "FREE SPEECH" powielony wielokrotnie w różnych rozmiarach tworzący kształt megafonu na czarnym tle.

Wraca temat płacenia za publikowanie na X. Elon Musk twierdzi, że to dla naszego dobra

2 minuty czytania
Komentarze

Elon Musk nadal planuje pobierać opłaty od nowych użytkowników X za publikowanie postów. Twierdzi, że opłata jest konieczna, aby ograniczyć działanie botów. Jednak niektórzy użytkownicy wątpią, że zrobi to jakąkolwiek różnicę i podejrzewają, że chodzi po prostu o zysk.

elon musk, walka z botami, opłaty dla użytkowników x
fot. ChinaImages / Depositphotos

Jak Musk tłumaczy konieczność opłat?

Musk napisał na swoim koncie w serwisie X : „Niestety niewielka opłata za dostęp nowego użytkownika do zapisu to jedyny sposób na powstrzymanie nieustannego ataku botów. Obecna sztuczna inteligencja (i farmy trolli) mogą z łatwością przejść przez pytanie, „czy jesteś botem?”.

Zrzut ekranu konwersacji na Twitterze, gdzie X Daily News informuje o testowaniu polityki ograniczającej spam, a Elon Musk odpowiada, że niewielka opłata za możliwość pisania przez nowych użytkowników jest jedynym sposobem na powstrzymanie botów, które obecnie łatwo przechodzą testy "czy jesteś botem".
Fot. X.com / zrzut ekranu

Opłaty za X

Twitter zaczął testować roczną opłatę w wysokości 1 dolara za nowe rejestracje w Nowej Zelandii i na Filipinach. Jeśli nowy użytkownik nie zapłaci, będzie mógł jedynie czytać posty i obserwować innych użytkowników, a nie odpowiadać, lajkować ani publikować. 

Zrzut ekranu tweeta od Elon Musk, z tekstem mówiącym, że płacenie niewielkiej opłaty jest dużo trudniejsze, dostępny tylko dla nowych użytkowników, którzy będą mogli wykonywać akcje za darmo po 3 miesiącach.
Fot. X.com / zrzut ekranu

Nie wiadomo, kiedy X rozszerzy tę strategię na kolejne rynki. I czy opłata będzie roczna, czy raczej jednorazowa.

W kolejnym poście Musk zasugerował, że może to być tylko jednorazowa płatność dla nowych użytkowników, którzy po 3 miesiącach będą mogli korzystać z serwisu bezpłatnie.

Walka z botami czy zysk?

Elon Musk twierdzi, że opłata jest konieczna, aby zatrzymać boty. Tak samo uzasadniał pobieranie opłaty za niebieską plakietkę oznaczającą zweryfikowane konto. To jednak nie zmieniło sytuacji – na platformie spamerzy i boty jak były, tak wciąż są. I wątpliwe, czy opłata dla nowych użytkowników to zmieni. Musk musi znaleźć rozwiązanie na spadające przychody – skoro reklamodawcy się wycofują, pozostaje pobierać opłaty od użytkowników.

Źródło: Standard. Zdjęcie otwierające: X.com / zrzut ekranu

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw