Smartfon wyświetlający aplikację "VPN by Google One" z ilustracją symbolizującą VPN i tekstem "Use VPN – Connected. Your online activity is private." oraz przyciskiem "Snooze for 5 min".

Usługa VPN w pakiecie Google One zostanie zakończona. Pozostanie w Pixelach

2 minuty czytania
Komentarze

Jeśli jesteście obywatelami jednego z 22 krajów, w których oferowano sieć VPN w ramach subskrypcji Google One, to firma pewnie zdążyła was powiadomić o tym, że usługa ta zostanie wyłączona jeszcze w tym roku. Nie podano co prawda konkretnego terminu, ale zamknięcie VPN prawdopodobnie nastąpi przed końcem roku. Co spowodowało tę decyzję?

Zestaw smartfonów wyświetlających różne grafiki i interfejsy użytkownika, związane z usługami i funkcjami bezpieczeństwa cyfrowego.
Fot. Google / materiały prasowe

Usługa VPN w Google One bez kontynuacji

Google uśmierca wiele serwisów i usług – czasami są to zrozumiałe kroki, czasami zaskakujące. W przypadku VPN w subskrypcji One okazało się, że użytkownicy z niej po prostu nie korzystali. Firma stwierdziła, że lepiej, by zespół skupił się na zapewnianiu bardziej poszukiwanych funkcji i korzyści, a nie na czymś, z czego korzysta tak niewiele osób.

Dodajmy, że opisywana usługa była dostępna na wszystkich poziomach subskrypcji pakietu. Miała zaspokoić potrzebę prywatności w internecie. Usługa była interesującą alternatywą dla popularnych aplikacji do korzystania z wirtualnych sieci prywatnych w rodzaju Nord VPN, Proton VPN czy Express VPN.

Oto treść komunikatu (za AndroidAuthority):

usługa vpn. koniec w ramach pakietu google one. Zrzut ekranu informujący o aktualizacjach dla posiadaczy telefonów Pixel i subskrybentów Google One, obejmujący rozszerzenie dostępu do funkcji edycji zdjęć, uruchomienie Magic Editor dla większej liczby użytkowników i wycofanie dwóch korzyści, w tym darmowej wysyłki dla wybranych zamówień drukowania zdjęć oraz VPN przez Google One.
Fot. Android Authority / zrzut ekranu

Nie dotyczy to wszystkich

Warto zauważyć, że właściciele Pixeli i abonenci Google Fi nadal będą mieli dostęp do usług wirtualnej sieci prywatnej. Choć nie w ramach subskrypcji Google One.

Oddzielna usługa VPN o nazwie Pixel VPN jest dostępna na urządzeniach z rodziny Pixel i będzie nadal dostępna dla użytkowników. Na stronie pomocy Google informuje, że:

Po wycofaniu usługi VPN w Google One w późniejszym okresie 2024 roku właściciele Pixela 7 i nowszych urządzeń zachowają bezpłatny dostęp do usługi VPN z oferty Google dzięki wbudowanej funkcji VPN.

Google Support

Czyli w rzeczywistości Google rozszerzył usługę Pixel VPN, aby działała na telefonach z serii Pixel 7 i Pixel Fold bez konieczności korzystania z aplikacji Google One.

Ta funkcjonalność pojawiła się po raz pierwszy w serii Pixel 8. Na telefonach Pixel 8 i Pixel 8 Pro VPN został zoptymalizowany pod kątem maksymalnej wydajności i zapewnia pełną integrację z ustawieniami telefonu. Dopiero w czerwcu ma trafić na starsze urządzenia. 

Źródło: AndroidAuthority, AndroidCentral, Google. Zdjęcie otwierające: Google / materiały prasowe

Motyw