Panele słoneczne na dachu ceglanego domu otoczone zielenią.

Masz fotowoltaikę? Jeżeli tego nie zrobiłeś, za chwilę możesz bardzo żałować

6 minut czytania
Komentarze

W Polsce fotowoltaika w 2024 roku jest na etapie istotnych przemian, które mogą sprawić, że każda inwestycja – zarówno nowa, jak i już istniejąca – będzie bardziej opłacalna. Warto więc zadbać o obecne instalacje, aby po sezonie zimowym były jak najbardziej efektywne i dobrze przygotowane do kolejnych słonecznych miesięcy. O czym powinniśmy pamiętać, przeprowadzając konserwację paneli PV, redakcji Android.com.pl powiedział ekspert.

Fotowoltaika w 2024 roku: zmiany w rozliczeniach i regulacjach

Dom jednorodzinny z dachem pokrytym panelami słonecznymi połączonymi w baterie fotowoltaiczne, stojący przy białym płocie, na tle niebieskiego nieba z pojedynczymi chmurami.
Fot. manfredxy / Depositphotos

Jak wynika z raportu portalu Rynek Elektryczny, moc instalacji solarnych w Polsce wzrosła w styczniu 2024 roku o 36,2% w porównaniu do stycznia 2023 r., kiedy zanotowano 12 541,9 MW. Oczywiście wpływ na taki wynik mają nie tylko mikroinstalacje, ale także większe farmy fotowoltaiczne. Nie zmienia to jednak faktu, że ten sektor OZE w Polsce ciągle się rozwija, mimo sporych problemów z systemem rozliczeń dla prosumentów.

Dla wszystkich właścicieli paneli PV jest jednak dobra wiadomość. W pierwszej połowie roku nastąpi zmiana w sposobie opłat za energię produkowaną przez prosumentów. Do 1 lipca obowiązywać będzie model net–billingu z rozliczeniem na podstawie średniej miesięcznej ceny energii. Po tym terminie planowane jest wprowadzenie taryf dynamicznych, gdzie ceny za nadwyżki energii będą zależne od popytu i podaży i będą różniły się w zależności od pory dnia.

W 2024 roku kontynuowane będą również kluczowe programy dotacyjne, takie jak „Mój Prąd”, które mają na celu stymulowanie inwestycji w fotowoltaikę. Planowane jest także wprowadzenie gwarancji cenowych dla producentów energii, co ma zwiększyć pewność zwrotu z inwestycji, a także ulg podatkowych dla inwestujących w OZE.

5 kroków do przygotowania fotowoltaiki na wiosnę

Panele słoneczne na dachu pokrytym dachówką, pod niebieskim niebem.
Fotowoltaika i przygotowanie po sezonie zimowym. Fot. manfredxy / Depositphotos

Zima już za nami, zatem trzeba szczególnie przyjrzeć się panelom PV, które przez chłodne miesiące mogły ulec zabrudzeniu czy usterkom. Przygotowanie instalacji fotowoltaicznej na wiosnę jest istotne, aby zapewnić jej efektywną pracę i pomóc w utrzymaniu wysokiej wydajności przez cały sezon słoneczny.

O to, jak poprawnie przeprowadzić inspekcję i konserwację sprzętu, redakcja Android.com.pl zapytała eksperta – Marka Szozdę, prokurenta i dyrektora zarządzającego firmy Sunlike Polska. Cały proces możemy sprowadzić do pięciu najważniejszych kroków.

 1. Czyszczenie paneli: Usunięcie brudu, kurzu, liści, lub innych zanieczyszczeń z powierzchni paneli fotowoltaicznych. Brud może ograniczać ilość światła słonecznego docierającego do paneli, co obniża ich wydajność.

2. Inspekcja mocowań: Sprawdzenie stanu mocowań paneli i systemu montażowego. Upewnienie się, że są one stabilne i bez uszkodzeń, co zapobiega potencjalnym uszkodzeniom mechanicznym w trakcie użytkowania.

3. Sprawdzenie połączeń elektrycznych: Skontrolowanie połączeń elektrycznych między panelami, inwerterem i systemem zasilania. Upewnienie się, że nie ma luzów ani korozji, co może prowadzić do spadku wydajności lub awarii systemu.

4. Testowanie systemu: Przeprowadzenie testów sprawności systemu, w tym monitorowanie wydajności paneli i inwertera. Ważna jest identyfikacja ewentualnych problemów i ich rozwiązanie przed pełnym rozpoczęciem sezonu słonecznego.

5. Aktualizacja oprogramowania: Jeśli system jest wyposażony w oprogramowanie do monitorowania i kontroli, warto upewnić się, że jest ono aktualne. Aktualizacje mogą poprawić funkcjonalność systemu i zapewnić lepsze zarządzanie energią.

Marek Szozda, prokurent i dyrektor zarządzający Sunlike Polska Sp. z o.o dla redakcji Android.com.pl

Jeśli system fotowoltaiczny wykazuje problemy, których nie można samodzielnie zdiagnozować lub naprawić, zaleca się skontaktowanie się z kwalifikowanym serwisem. Ekspert sugeruje także, że warto przeanalizować normy producenta paneli fotowoltaicznych i sprawdzić, czy przegląd nie powinien być przeprowadzany częściej.

Jak często potrzebna jest konserwacja systemu fotowoltaicznego?

Największy w Europie producent paneli fotowoltaicznych już nie sprawi, że Rząd szeregowych domów z szarymi ścianami i czarnymi dachami, wyposażonych w panele słoneczne, oddzielonych od obserwatora żywopłotem. Fotowoltaika w 2024 roku zyska na popularności
Fotowoltaika na wiosnę – przygotowanie i konserwacja. Fot. Jolanta Szczepaniak / Android.com.pl

Czy coroczne sprawdzenie paneli wystarczy, czy możemy zrobić coś więcej, aby przedłużyć żywotność instalacji? Jak informuje nas Marek Szozda, najważniejsza jest regularność.

Zazwyczaj zaleca się przeprowadzanie pełnego przeglądu instalacji fotowoltaicznej co najmniej raz do roku. Jest to ważne, aby zapewnić maksymalną wydajność systemu oraz monitorować jego stan techniczny. Ponadto regularne przeglądy pozwalają wychwycić potencjalne problemy lub uszkodzenia wcześniej, co może pomóc w uniknięciu poważniejszych awarii w przyszłości.

Marek Szozda, prokurent i dyrektor zarządzający Sunlike Polska Sp. z o.o dla redakcji Android.com.pl

Powinniśmy być także czujni, jeśli pojawi się usterka. Z niespodziewanymi problemami nie warto czekać do cyklicznej kontroli, tylko od razu reagować, korzystając z pomocy specjalisty.

Oczywiście, jeśli pojawią się jakiekolwiek niepokojące objawy, takie jak spadek wydajności lub awarie, należy przeprowadzić dodatkową inspekcję jak najszybciej. Warto również zapoznać się z instrukcjami producenta paneli fotowoltaicznych i systemu montażowego, aby ustalić konkretne zalecenia dotyczące częstotliwości przeglądów i konserwacji.

Marek Szozda, prokurent i dyrektor zarządzający Sunlike Polska Sp. z o.o dla redakcji Android.com.pl

Fotowoltaika – zwiększamy efektywność instalacji

Analiza wydajności systemu fotowoltaicznego jest kluczowym elementem utrzymania jej optymalnego działania oraz identyfikacji ewentualnych potrzeb konserwacyjnych. Jak zaznacza Marek Szozda, używanie monitorowania online pozwala śledzić efektywność instalacji w czasie rzeczywistym, co umożliwia szybkie zauważenie spadków wydajności lub awarii.

Fotowoltaika. Dom jednorodzinny z czerwonym dachem i instalacją paneli słonecznych na dachu.
Fot. manfredxy / Depositphotos

Ważne jest również regularne sprawdzanie ilości energii produkowanej przez instalację i porównywanie rzeczywistych wyników z oczekiwaniami opartymi na danych historycznych lub teoretycznych. Nagłe spadki produkcji energii mogą sygnalizować problemy techniczne, takie jak uszkodzenia paneli czy inwertera. A przecież im szybciej zareagujemy, tym mniejsze straty poniesie gospodarstwo. Warto prowadzić takie statystyki samodzielnie – dzięki temu będziemy mieli wgląd w dane na przestrzeni miesięcy, a potem lat.

Oprócz ogólnej produkcji energii monitoruj także inne parametry, takie jak napięcie, prąd i temperaturę. Analiza tych danych może pomóc w wykryciu subtelniejszych problemów, takich jak uszkodzenia połączeń elektrycznych lub problemy z systemem chłodzenia.

Marek Szozda, prokurent i dyrektor zarządzający Sunlike Polska Sp. z o.o dla redakcji Android.com.pl

Zachowanie regularności konserwacji, z przeglądem zalecanym co najmniej raz do roku, jest kluczowe dla długotrwałości i efektywności instalacji. W przypadku wystąpienia problemów technicznych nie należy zwlekać z ich diagnozą i naprawą. Choć nie wszystkie zadania musi wykonać specjalista, bo czyszczenie czy sprawdzenie przyłączy mamy szansę zrobić sami, jeśli pojawią się usterki, lepiej nie ryzykować wykonywania samodzielnych poprawek.

Źródło: oprac. własne. Zdjęcie otwierające: PantherMediaSeller / Depositphotos

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw