Dom jednorodzinny z czerwonym dachem i instalacją paneli słonecznych na dachu.

Nowe zasady dla fotowoltaiki. Właściciele instalacji będą płacić mniej

4 minuty czytania
Komentarze

O tym, że systemy PV przestały się opłacać głównie ze względu na niekorzystny system rozliczania energii, wiemy od dawna. Jednak teraz prosumenci mogą liczyć na dobre wiadomości – nowe zasady dla fotowoltaiki, które mają obowiązywać od 1 lipca 2024 roku, sprawią, że niektórzy właściciele instalacji odetchną z ulgą.

Fotowoltaika 2024 – będzie zmiana w regulacjach

Nowe zasady dla fotowoltaiki. Fotowoltaika na dachu domu pokrytego dachówką oraz komin, na tle bezchmurnego nieba.
Nowe zasady dla fotowoltaiki. Fot. manfredxy / Depositphotos

Fotowoltaika w 2024 roku ma być bardziej opłacalna – tak przynajmniej planuje rząd. Jak informuje Interia, Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że pracuje nad projektem nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE) oraz niektórych innych ustaw. Ma to na celu przyspieszenie rozwoju tego sektora w naszym kraju.

Jeszcze pod koniec 2023 roku informowaliśmy, że fotowoltaika to „pułapka finansowa”. Skargi prosumentów dotyczyły głównie zmiany systemu opłat z net–meteringu na net–billing, co dla wielu osób oznaczało zwiększenie rachunków za energię. Ministerstwo Klimatu i Środowiska argumentowało wtedy, że wprowadzone zmiany były konieczne i zgodne z prawodawstwem europejskim oraz mają na celu promowanie autokonsumpcji i minimalizację emisji CO2.

System rozliczania net–billing

Największy w Europie producent paneli fotowoltaicznych już nie sprawi, że Rząd szeregowych domów z szarymi ścianami i czarnymi dachami, wyposażonych w panele słoneczne, oddzielonych od obserwatora żywopłotem. Fotowoltaika w 2024 roku zyska na popularności
Fot. Jolanta Szczepaniak / Android.com.pl

Główna zmiana dotyczy metody kalkulacji wartości energii elektrycznej wytwarzanej przez prosumentów (czyli producentów energii, którzy również są jej konsumentami), wprowadzanej do sieci. Do 30 czerwca 2024 roku wartość ta jest obliczana na podstawie rynkowej miesięcznej ceny energii elektrycznej. Niedawno zasady dotyczące tego rozliczenia opisywał dla redakcji Android.com.pl dyrektor handlowy i pełnomocnik zarządu ds. rozwoju firmy ESV S.A.

Jeśli gospodarstwo domowe jest w nowym systemie rozliczeń, który obowiązuje od 1 kwietnia 2022 (net–bilingu) – zasada rozliczeń polega na sprzedaży nadwyżek wyprodukowanej energii do sieci energetycznej. Okres zwrotu z podobnej instalacji wyniesie wtedy więcej niż 10 lat. Zmiana okresu zwrotu wynika przede wszystkim z ceny, po jakiej nadwyżki energii będą sprzedawane. Cena ta jest podawana przez PSE (Polskie Sieci Elektroenergetyczne).

Mateusz Gawlik, dyrektor handlowy i pełnomocnik zarządu ds. rozwoju firmy ESV S.A., dla redakcji Android.com.pl

Co nowego dla prosumentów?

Od 1 lipca 2024 roku nowe zasady dla fotowoltaiki mają objąć przejście na obliczanie wartości energii na podstawie rynkowej, godzinowej ceny energii elektrycznej. Ta zmiana może wpłynąć na opłacalność instalacji fotowoltaicznych, zależnie od indywidualnego profilu zużycia prądu przez prosumenta.

Nowe zasady dla fotowoltaiki przewidują utrzymanie możliwości rozliczania się w systemie net–billing. Ten sposób rozliczeń miałby zachęcić do zwiększenia wartości zwrotu za niewykorzystaną energię wprowadzoną do sieci, podnosząc maksymalną nadpłatę z 20% do 30%.

Prosumenci będą jednak mogli, składając oświadczenie sprzedawcy, zmienić sposób rozliczeń na rozliczenie na podstawie rynkowej godzinowej ceny energii elektrycznej. Zachętą do zmiany systemu rozliczenia będzie możliwość zwiększenia wartości zwrotu niewykorzystanych przez prosumenta środków za wprowadzoną do sieci energię elektryczną w okresie kolejnych 12 miesięcy (tzw. nadpłaty) do 30 proc.

Wykaz prac Ministerstwa Klimatu i Środowiska, cytowany przez TVN24
Dom jednorodzinny z panelami słonecznymi na dachu, otoczony kolorowymi drzewami jesienią.
Nowe zasady dla fotowoltaiki. Fot. PGE / materiały prasowe

Net–billing, system obowiązujący od kwietnia 2022 roku, zastąpił poprzedni system net–metering. Net–billing pozwala prosumentom na sprzedaż nadwyżek wyprodukowanej energii oraz jej zakup w razie potrzeby, z rozliczeniami prowadzonymi przez konto prosumenckie. System net–meteringu opierał się na rozliczeniach ilościowych energii, gdzie za jednostkę energii wprowadzoną do sieci można było pobrać 0,8 jednostki bezpłatnie, a w przypadku większych instalacji stosunek ten wynosił 1 do 0,7.

Nowe zasady dla fotowoltaiki mają na celu zwiększenie opłacalności instalacji fotowoltaicznych, co jest istotne w kontekście dążenia do rozwoju OZE i zmniejszenia zależności od tradycyjnych źródeł energii w Polsce.

Źródło: oprac. własne. Zdjęcie otwierające: manfredxy / Depositphotos

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw