Smartfon z uruchomioną aplikacją mieszkaniową - być może usługą typu cyfrowy najem. W tle widać drzwi do mieszkania

Urządzenia smart home mogą zabezpieczyć nasze domy. Polacy stawiają jednak na coś zupełnie innego

3 minuty czytania
Komentarze

Firma Yale postanowiła sprawdzić, jaką popularnością cieszą się zabezpieczenia smart home w Europie. Okazuje się, że tego typu nowoczesne rozwiązania nie są w Polsce zbyt popularne w porównaniu do innych krajów. Nie oznacza to jednak, że Polacy nie przywiązują wagi do chronienia swoich domów. Po prostu wybierają znacznie bardziej tradycyjne metody.

Zabezpieczenia smart home i ich popularność

zamek w drzwiach
Fot. Pixabay

Z badania przeprowadzonego na zlecenie firmy Yale wynika, że Polacy czują się niezwykle bezpiecznie w swoich domach. Silne poczucie bezpieczeństwa zadeklarowało 94% respondentów z naszego kraju, co jest naprawdę wysokim wynikiem. Wyżej uplasowały się Austria (96%) oraz Szwajcaria i Holandia (po 95%). Średnio 89% ankietowanych ze wszystkich krajów, w których zostało przeprowadzone badanie, odpowiedziało, że czuje się niezwykle bezpiecznie w swoich domach. Najmniejszy odsetek takich odpowiedzi wystąpił we Włoszech (75%) oraz Turcji (79%).

Choć Polacy czują się bardzo bezpiecznie w swoich domach, to w większości przypadków nie zawdzięczają tego technologicznym nowinkom. Z omawianego badania wynika, że 37% Polaków ma co najmniej jedno inteligentne urządzenie zabezpieczające. W 10 krajach objętych badaniem średnio 2 z 5 domów jest wyposażona w takie rozwiązania. Zabezpieczenia smart home są najpopularniejsze w Turcji, we Włoszech, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii, a najrzadziej korzystają z nich Szwajcarzy (70% respondentów nie korzysta z żadnego takiego sprzętu).

Zdecydowanie nie jest jednak tak, że Polacy są przeświadczeni, iż nie muszą nic robić, by zadbać o bezpieczeństwo swojego domu. Po prostu większość z nas stawia na bardzo tradycyjne sposoby.

65% Polaków przyznało, że przed wyjściem z domu lub pójściem spać kilka razy sprawdza, czy drzwi są zamknięte. […] Inne popularne zachowania to bezwzględne zamykanie drzwi i okien. Będąc w domu lub wychodząc, sprawdzajmy wizjer lub okna przed otwarciem drzwi. Nie otwierajmy drzwi nieznajomym lub niezapowiedzianym gościom oraz przechowujmy kosztowności i dokumenty osobowe w bezpiecznym miejscu, poza zasięgiem wzroku.

Komunikat prasowy Yale

Kilkukrotne sprawdzanie, czy drzwi są zamknięte, to także najczęściej spotykany nawyk dotyczący bezpieczeństwa wśród ogółu uczestników badania z 10 krajów.

Do bardziej praktycznych czynników, które sprawiają, że ludzie czują się bezpiecznie w swoich domach (…) zaliczają się wysokiej jakości zamki, bliskość sąsiadów lub służb ratunkowych, odpowiednie oświetlenie zewnętrzne oraz obecność psa stróżującego.

Komunikat prasowy Yale

Jakie zabezpieczenia smart home są stosowane najczęściej?

zabezpieczenia smart home kamery
Fot. Photon JPG / Pexels

Kamery zewnętrzne/CCTV, inteligentne alarmy i kamery wewnętrzne – te urządzenia elektroniczne związane z zabezpieczeniem domu są najczęściej wykorzystywane przez uczestników ankiety z poszczególnych europejskich krajów. Firma Yale twierdzi, że Polacy decydują się również na inwestycje w rozwiązania z zakresu inteligentnych zamków (takie zamki są otwierane np. za pomocą aplikacji zainstalowanej na smartfonie do 2000 zł) oraz mają najwyższy w całej Europie wskaźnik korzystania z inteligentnych domofonów.

Tu zastanawiające może być jednak sformułowanie pytań w ankiecie oraz zrozumienie ich przez respondentów, bo 37% ankietowanych z Polski miało stwierdzić, że ma co najmniej jedno urządzenie zabezpieczające, a jednocześnie 63% respondentów z naszego kraju miało odpowiedzieć, że korzysta z inteligentnych domofonów. Niestety Yale nie opublikowało pełnych wyników badania.

Źródło: Yale / informacja prasowa. Zdjęcie otwierające: aa-w / Depositphotos

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw