Zbliżenie na dłoń trzymającą pilot do telewizora skierowany w stronę rozmytego ekranu TV w tle.

Abonament RTV nadal budzi emocje. Będą zmiany, ale zupełnie nie tego się spodziewaliście

4 minuty czytania
Komentarze

Resort zapowiedział, że abonament RTV czekają zmiany, ale niestety będziemy musieli na nie jeszcze poczekać. Jak informuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, do czasu dużej reformy mediów publicznych nawet osoby, które są w trudnej sytuacji finansowej, nadal muszą opłacać składkę.

Zwolnienia z konieczności opłaty

Abonament RTV. Dłoń trzymająca pilot do telewizora skierowany w stronę rozmytego ekranu telewizyjnego w tle. Włącza tryb standby
Fot. sirinapawannapat / Depositphotos

Abonament RTV i wysokość kwoty do zapłaty to temat, który nadal interesuje wielu Polaków. W 2024 roku stawki abonamentu pozostały niezmienne w stosunku do poprzedniego roku: 8,70 zł za odbiornik radiowy i 27,30 zł za telewizor lub kombinację telewizora z radiem miesięcznie. Kluczowym terminem jest 25. dzień każdego miesiąca, a za opóźnienia mogą być naliczane kary i odsetki.

Od tych obligatoryjnych płatności występują jednak zwolnienia dla wybranych grup obywateli, takich jak m.in. osoby starsze, niepełnosprawne czy takie, które otrzymują świadczenia z pomocy społecznej. Jest jednak wielu Polaków, którzy, choć są w trudnej sytuacji materialnej, nie łapią się na system zwolnień.

Abonament RTV. Stylowy salon z dużym telewizorem Philips Ambilight OLED+908 na drewnianej półce, wygodnym fotelem przy oknie i dekoracyjnymi butelkami na półce nad telewizorem.
Abonament RTV: czy zmieni się system zwolnień? Fot. Philips / materiały prasowe

Joanna Mucha, posłanka Trzeciej Drogi, poinformowała, że dostaje dużo zapytań o zwolnienie z abonamentu RTV od osób, którym bardzo trudno jest opłacić składkę. Zwróciła się więc z pytaniem do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MKiDN), czy można anulować tym obywatelom konieczność zapłaty.

Zauważalny jest fakt, że są to pytania najczęściej zadawane przez seniorów, inwalidów oraz osoby w trudnej sytuacji materialnej.

Joanna Mucha w interpelacji do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Posłanka zaznaczyła, że zwracają się do niej Polacy, którzy wnioskują o zniesienie abonamentu, ponieważ mimo systemu zwolnień, oni nie kwalifikują się do żadnej grupy i za abonament RTV muszą płacić.

Ogromne poczucie uczciwości i odpowiedzialności nakazuje im uiszczać opłatę, mimo że ten wydatek stanowi dla ich domowego budżetu duże obciążenie. Dziś wpłynął do biura poselskiego mail od pana, który ze względu na chorobę otrzymał rentę okresową. Dochód ten nie przekracza 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Przykładów takich listów, telefonów oraz maili jest więcej. Podobne wnioski wpływają również do innych instytucji np. Biura Rzecznika Praw Obywatelskich.

Joanna Mucha w interpelacji do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Resort odpowiada i zdradza dalsze plany

Telewizja w tle. Ręka trzymająca pilot do telewizora skierowanego na nieostry ekran z mężczyzną w garniturze.
Fot. Redpixel / Depositphotos

Co prawda MKiDN odpowiedziało na zapytanie posłanki, ale z pewnością nie takich informacji się spodziewano. Resort nie ma dobrych wieści dla osób, które wyraziły potrzebę zwolnienia z opłaty.

Podsekretarz stanu w MKiDN Andrzej Wyrobiec przekazał, że teraz planowana jest bardzo obszerna reforma mediów publicznych, która ma je dostosować do europejskich wymagań.

W związku z powyższym w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego rozpoczęły się prace analityczne związane z koniecznością przeprowadzenia głębokiej reformy prawa medialnego w Polsce, w tym również zmian związanych z systemem finansowania mediów publicznych.

Andrzej Wyrobiec, podsekretarz stanu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w odpowiedzi na interpelację Joanny Muchy

Jednocześnie zapowiedziano, że reforma, która prawdopodobnie obejmie także abonament RTV się pojawi, jednak jeszcze nie teraz. Do tego momentu nie ma co liczyć na drobne poprawki.

Mając zatem na uwadze projektowaną gruntowną reformę mediów publicznych, dostosowujących je do standardów europejskich, w chwili obecnej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, nie planuje wprowadzać częściowych zmian w systemie zwolnień od opłat abonamentowych.

Andrzej Wyrobiec, podsekretarz stanu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w odpowiedzi na interpelację Joanny Muchy

Zwróciliśmy się do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Rzecznika Praw Obywatelskich po komentarz w tej sprawie, jednak na moment publikacji tego artykułu nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Mimo że od jakiegoś czasu mówi się o tym, że abonament RTV ma zostać zniesiony, wciąż jest to opłata, z którą muszą liczyć się niemalże wszyscy Polacy, niezależnie od rodzaju urządzenia. Jeśli zastanawiasz się nad wymianą sprzętu, sprawdź jaki telewizor 65 cali najczęściej wybierają konsumenci.

Źródło: fakt.pl, oprac. własne. Zdjęcie otwierające: Mizkit / Depositphotos

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw