Smartfon wyświetlający ekran aplikacji bankowej z saldem konta i różnymi opcjami bankowości mobilnej.
LINKI AFILIACYJNE

Aplikacja bankowa sprawdzi, jak trzymasz telefon. Jeśli robisz to źle, nie wpuści cię na konto

3 minuty czytania
Komentarze

Aplikacja bankowa od VeloBanku została wzbogacona o nową funkcję. Weryfikacja behawioralna ma być kolejnym narzędziem, które będzie chroniło klientów banku przed oszustami. Tym razem mowa jednak o zabezpieczeniach przydatnych nie tylko w momencie, kiedy robimy coś w aplikacji, ale też wtedy, kiedy tracimy dostęp do samego smartfona.

Aplikacja bankowa VeloBank z nową funkcją

Kobieta w zielonych słuchawkach pracuje na laptopie, obok niej filiżanka kawy oraz notatnik z długopisem, w tle geometryczny wzór na ścianie.
Fot. VeloBank / materiały prasowe

Obecnie bardzo łatwo paść ofiarą oszustów, którzy wykorzystują sieć na różne sposoby, byleby wyciągnąć do nas dane. Podejrzane linki, dziwne inwestycje finansowe czy spoofing to duże zagrożenie dla naszej prywatności w sieci, ale także i naszych oszczędności. Nie dziwne więc, że banki starają się jak najlepiej chronić pieniądze klientów, a tym samym swoje interesy.

Teraz aplikacja bankowa VeloBank została wzbogacona o nową funkcję, czyli weryfikację behawioralną. Po jej włączeniu oprogramowanie będzie uczyło się tego, jak zachowujemy się w aplikacji, czyli np. jak szybko piszemy czy nawet jak trzymamy telefon. To ma pozwolić, by w razie konieczności udało się wyłapać, że ze smartfona korzysta osoba nieuprawniona.

Osoba korzystająca z laptopa i trzymająca w ręce smartfon.
Fot. GaudiLab / Depositphotos

Taka weryfikacja behawioralna działać ma nie tylko na smartfonach, ale również w przypadku korzystania z bankowości elektronicznej na komputerze. Tam oczywiście opierała się będzie na tym, jak użytkownik porusza się po platformie, a nie pod jakim kątem stoi jego komputer.

Kiedy tylko system weryfikacji behawioralnej wykryje, że ktoś nieuprawniony zalogował się na nasze konto i np. zleca przelewy, wyśle powiadomienie o nietypowej sytuacji, wywoła dodatkową autoryzację lub nawet odrzuci wątpliwą transakcję. To kolejna cegiełka, jaką dołożyliśmy, by zapewnić klientom najwyższy poziom cyfrowego bezpieczeństwa. Dbamy też o komfort użytkowników i przejrzystość naszych rozwiązań. Weryfikacja behawioralna zbiera dane służące do blokowania nieautoryzowanych transakcji i robi to „w tle”, a więc bez konieczności działań ze strony klienta. To wygodne rozwiązanie stanowi skuteczną dodatkową barierę dla cyberprzestępców. Dlatego zachęcamy do korzystania z tej nowej ochrony kanałów elektronicznych jak najszersze grono klientów.

Marek Korulczyk, Kierownik Wydziału Przeciwdziałania Nadużyciom w Departamencie Bezpieczeństwa VeloBanku, informacja prasowa

Co daje weryfikacja behawioralna?

Aplikacja bankowa i weryfikacja behawioralna. Ekran smartfona wyświetlający ustawienia profilu użytkownika w aplikacji bankowej z opcjami takimi jak dane osobowe, zgody i oświadczenia oraz limity transakcji.
Miejsce w aplikacji, gdzie włączana jest weryfikacja behawioralna. Fot. VeloBank / materiały prasowe

Żeby skorzystać z nowej funkcji, należy najpierw wyrazić na nią zgodę w ustawieniach bankowości internetowej. Jeżeli zostanie wykryta dziwna aktywność na naszym koncie, VeloBank może wysłać do nas SMS-a lub zadzwonić z pytaniem, czy to my chcemy np. wykonać przelew. To dodatkowa warstwa zabezpieczenia, które może uchronić nas przed stratą pieniędzy. W niektórych przypadkach bank może zupełnie zablokować podejrzaną transakcję.

Dane pozyskane z weryfikacji behawioralnej przekazane zostaną do BIK (Biuro Informacji Kredytowej), gdzie zostanie stworzony indywidualny model zachowania dla każdego użytkownika. Jeżeli korzystamy z podobnej funkcji w innych aplikacjach bankowych (np. ING Bank Śląski), to także zostanie uwzględnione w naszym profilu. Podczas zbierania danych behawioralnych bank nie będzie gromadził między innymi następujących informacji:

  • wpisywanych hasłach i innych tekstach;
  • odwiedzanych stronach internetowych;
  • operacji wykonywanych poza bankowością.

Źródło: VeloBank. Zdjęcie otwierające: VeloBank / materiały prasowe

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw