Kobieta w sportowym stroju przegląda aplikację na smartfonie, siedząc na matę do ćwiczeń obok hantli.

Cmentarzysko Google się powiększa. Podcasty Google znikają z sieci

3 minuty czytania
Komentarze

2 kwietnia Google definitywnie wyłączył usługę Google Podcasts w Stanach Zjednoczonych. Pożyła całkiem długo, nastąpiło to bowiem sześć lat po jej uruchomieniu (projekty Google „żyją” zazwyczaj trochę krócej). W innych częściach globu usługa Podcasty Google wciąż działa, ale nie łudźcie się — w ciągu najbliższych miesięcy wszystkim przyjdzie się z nią pożegnać. Co mają zrobić dotychczasowi użytkownicy Google Podcasts? Co się stanie z subskrybowanymi podcastami?

Trzy smartfony iPhone wyświetlające interfejs aplikacji podcastów z różnymi widokami: biblioteka podcastów, przeglądanie i aktywność.
Fot. Blog / Google.com

Firma uśmierca aplikację Podcasty Google

Google ma obszerne portfolio usług i aplikacji — i często wprowadza w nim zmiany. Niestety zazwyczaj chodzi o ich uśmiercanie. Internetowy gigant nie ma problemu, by zostawiać użytkowników na lodzie. Tym razem padło na Google Podcasts, które, w postaci odrębnej aplikacji funkcjonowały od 2018 roku (i naprawdę radziły sobie nieźle). Amerykanie pożegnali się z tą usługą 2 kwietnia, ale z czasem przestanie być ona dostępna dla wszystkich użytkowników. Ale nie zniknie całkowicie. Wchłonie ją bowiem YouTube Music.

Komunikat o zakończeniu działania Google Podcasts z przyciskami do eksportowania subskrypcji oraz opcją uzyskania więcej informacji, wyświetlony na ekranie z widocznym interfejsem użytkownika.
Fot. Google / Hothardware.com

Jak Google tłumaczy tę decyzję? Mimo że Google Podcasts miało całkiem sporo pobrań, firma twierdzi, że większość słuchaczy podcastów i tak korzystała już z YouTube jako głównego źródła treści. Kolejna kwestia to finanse. Google musiałoby poświęcić dodatkowe zasoby na utrzymanie aplikacji, podczas gdy YouTube jest dla Alphabet istotnym źródłem dochodu. Bardziej opłacalne jest więc zachęcenie użytkowników do migracji i zwiększenie korzystania z YouTube.

Google i kwestia podcastów

Dla Google temat podcastów nigdy nie był zbyt wdzięczny. Wyglądało na to, że producent od początku nie potrafił wstrzelić się w tę kategorię. Może pamiętacie, że kiedyś funkcjonowała usługa Google Listen, którą przekształcono w Google Play Music Podcasts. Dopiero od 2016 roku pojawiły się Google Podcasts, z własną aplikacją od 2018 roku.

Youtube Podcasts, podcasty Google
Fot. Reddit Osiris_X3R0 / AndroidPolice

Podcasty w YouTube zostały uruchomione w kwietniu 2023 roku i dzisiaj pozwalają na wygodne przeszukiwanie i dodawanie audycji do biblioteki, a także ich zapisywanie do późniejszego odsłuchu w trybie offline. Obecne przejście podcastów do YouTube to po prostu kolejna zmiana. I zapewne nie ostatnia.

Co się stanie ze zgromadzonymi w aplikacji materiałami?

Mimo zabicia usługi, Google pozwoli użytkownikom na zachowanie subskrypcji podcastów. W tym celu umieścił w aplikacji oraz na stronie internetowej Google Podcasts przycisk pozwalający na eksportowanie danych. Można je przenieść do YouTube Music, ale jest też możliwość wyeksportowania subskrypcji jako pliku OPML (domyślnie ma nazwę google-podcasts-subscriptions.opml). Następnie można go wgrać (zaimportować) do wielu zewnętrznych aplikacji podcastowych.

Dwa smartfony wyświetlają aplikację Google Podcasts z różnymi interfejsami użytkownika; jeden pokazuje siatkę miniatur podcastów z sekcją rekomendacji, a drugi szczegółowe informacje o konkretnym podcaście "How I Built This with Guy Raz" wraz z listą dostępnych odcinków.
Fot. Blog / Google.com

Funkcja wyeksportowania danych powinna być dostępna nawet przez pewien czas po wygaszeniu usługi.

Źródło: Hothardware. Zdjęcie otwierające: Jolanta Szczepaniak / Android.com.pl

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw