Osoba pisząca na klawiaturze laptopa, w tle rozmazane monitory komputerowe.

Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach samorządowych? Możesz zrobić to online

3 minuty czytania
Komentarze

7 kwietnia 2024 roku poznamy m.in. nowych wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Nie zawsze jednak adres zamieszkania odpowiada lokalizacji, w której chcemy oddać głos. Podpowiadamy zatem, jak zmienić miejsce głosowania w wyborach samorządowych.

Wybory samorządowe już 7 kwietnia

Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach samorządowych. Osoba pracująca przy komputerze, w kadrze widoczna tylko dłoń na białej myszce komputerowej, fragment monitora i klawiatury.
Fot. Vojtech Okenka / Pexels

Na pewno zauważyliście, że wybory są już blisko – można to zaobserwować m.in. po mediach społecznościowych, do których w dużej mierze przeniosły się kampanie. Jeśli chcecie mieć wpływ na decyzje podejmowanie w waszym regionie, warto wybrać się na głosowanie, które odbędzie się w tym roku w pierwszą niedzielę kwietnia.

Wybory samorządowe w Polsce odbędą się 7 kwietnia 2024 roku, z ewentualną drugą turą zaplanowaną na 21 kwietnia. Polacy będą wybierać przedstawicieli do sejmików województw, rad powiatów, miast i gmin, a także wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

Zasady wyboru miejsca głosowania w wyborach samorządowych

Zanim przejdziemy do tego, jak zmienić miejsce głosowania w wyborach samorządowych, warto wiedzieć, kiedy możemy to zrobić. Jeśli jesteśmy zameldowani na stałe, automatycznie znajdujemy się w tym rejestrze wyborczym i jesteśmy przypisani do określonego obwodu głosowania. W tych wyborach nie możemy jednorazowo zmienić miejsca głosowania ani głosować na kandydatów z wybranej gminy w dowolnym miejscu.

Aby zmienić miejsce głosowania w wyborach samorządowych w Polsce, konieczne jest złożenie wniosku. Należy to zrobić, jeśli mieszkamy na stałe w gminie, w której nie jesteśmy zameldowani i chcemy tam zagłosować.

Złożenie wniosku wymaga spełnienia kilku warunków. Musimy mieć polskie obywatelstwo, stałe mieszkanie na terenie danej gminy bez zameldowania na pobyt stały oraz czynne prawo wyborcze, czyli ukończone 18 lat w dniu wyborów oraz brak orzeczenia sądu lub Trybunału Stanu o pozbawieniu praw wyborczych​.

Reklama zachęcająca do głosowania przez internet z profilu zaufanego, przedstawiająca uśmiechniętą kobietę w okularach, siedzącą z laptopem na tle miejskich budynków.
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach samorządowych? Fot. gov.pl / materiały prasowe

Miejsce głosowania zmienisz przez internet

Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach samorządowych? Można zrobić to online za pośrednictwem portalu gov.pl w zakładce „Zmień stały obwód głosowania lub dopisz się do CRW”.

Możemy także dowiedzieć się, jakie informacje znajdują się w bazie na stronie gov.pl „Sprawdź swoje dane w Centralnym Rejestrze Wyborców”. To samo można także sprawdzić w aplikacji mObywatel. Jeśli z niej korzystacie, zalecamy włączenie funkcji lokalizacji telefonu dla większego bezpieczeństwa danych.

Zarówno do zmiany obwodu głosowania, jak i sprawdzenia danych w rejestrze, niezbędne jest posiadanie Profilu Zaufanego. O tym, jak go założyć oraz jakie sprawy można załatwić za pośrednictwem takiego konta, przeczytasz w innym naszym tekście.

Więcej informacji na temat zmiany miejsca głosowania można znaleźć na dedykowanej rządowej stronie.

Źródło: gov.pl, oprac. własne. Zdjęcie otwierające: Glenn Carstens-Peters / Unsplash

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw