Dwóch mężczyzn na selfie; jeden z nich uśmiecha się i patrzy w kamerę, drugi patrzy w bok z poważną miną.
LINKI AFILIACYJNE

Pierwszy pacjent Neuralink z działającym chipem. 29-latek zaprezentował nowe możliwości na wideo

3 minuty czytania
Komentarze

Neuralink, firma Elona Muska, udostępniła w internecie materiał, który przejdzie do historii. Pierwszy pacjent Neuralink w materiale wideo publicznie pochwalił się swoimi umiejętnościami bezpośredniej komunikacji między ludzkim mózgiem a komputerem. Sparaliżowany 29-letni mężczyzna podczas transmisji sterował funkcjami urządzenia.

Pierwszy pacjent neuralink. Silna sylwetka osoby stojącej przed projekcją z logo "Neuralink".
Fot. [email protected] / Depositphotos

Neuralink, startup Elona Muska zajmujący się opracowaniem zaawansowanych interfejsów mózg-komputer, transmitował na żywo materiał ze swoim pierwszym pacjentem, któremu wszczepiono chip. O tym, że tę procedurę udało się przeprowadzić, informowaliśmy w styczniu 2024 roku.

Operacja była bardzo łatwa.

Noland Arbaugh, pacjent z wszczepionym chipem Neuralink, w materiale wideo opublikowanym na X

Podczas krótkiego wideo zamieszczonego na profilu na X pierwszy pacjent Neuralink przedstawił się jako Noland Arbaugh i powiedział, że za pomocą urządzenia Neuralink może… grać w szachy online oraz w grę komputerową Civilization.

W wyniku wypadku podczas nurkowania Arbaugh został sparaliżowany poniżej ramion i w styczniu tego roku otrzymał wszczepiony chip. Teraz opisuje swoją naukę korzystania z interfejsu mózg-komputer.

Próbowałem poruszyć, powiedzmy, prawą ręką w lewo, w prawo, do przodu, do tyłu i myślę, że od tego momentu intuicyjnie zacząłem wyobrażać sobie poruszający się kursor.

Noland Arbaugh, pacjent z wszczepionym chipem Neuralink, w materiale wideo opublikowanym na X

Jak podaje The Guardian, radość może być jednak przedwczesna i to nie jest jeszcze moment rewolucyjny. Kip Ludwig, były dyrektor programowy inżynierii neuronowej w Narodowym Instytucie Zdrowia Stanów Zjednoczonych, powiedział, że to, co pokazał Neuralink, nie było „przełomem”. Jednocześnie zaznaczył, że fakt, iż pacjent był w stanie połączyć się z komputerem to „dobry punkt wyjścia”.

Jest to jeszcze bardzo wcześnie po implantacji i zarówno po stronie Neuralink, jak i po stronie pacjenta pozostaje wiele do nauczenia się, aby zmaksymalizować ilość informacji potrzebnych do uzyskania kontroli.

Kip Ludwig, specjalista w dziedzinie inżynierii neuronowej, cytowany przez The Guardian

Celem firmy jest połączenie ludzkich mózgów z komputerami, aby pomóc w walce ze złożonymi schorzeniami neurologicznymi. Chip Neuralink wykorzystuje setki mikroskopijnych nici, które są implantowane w mózgu przez specjalnie zaprojektowaną maszynę chirurgiczną.

Pierwszy Pacjent Neuralink. Elon Musk, ojciec projektu Nerualink. Mężczyzna w garniturze stoi na scenie obok zaawansowanego technologicznie urządzenia z robotycznym ramieniem.
Fot. Steve Jurvetson / Wikimedia Commons/ / CC 2.0

Po zaimplantowaniu nici elektrodowe są w stanie odczytywać aktywność elektryczną pojedynczych neuronów w mózgu. Każda nić zawiera elektrody, które mogą wykrywać zmiany potencjału elektrycznego i wysyłać sygnały do innych neuronów. Ta informacja jest następnie przekazywana do chipa Neuralink.

Chip analizuje odczytane sygnały neuronowe i przekształca je w dane, które mogą być zrozumiałe dla urządzeń zewnętrznych, takich jak komputery czy smartfony. Po przetworzeniu sygnały mają szansę być użyte do kontrolowania urządzeń zewnętrznych bezpośrednio za pomocą myśli. Na przykład, osoba z paraliżem może być w stanie pisać na komputerze lub sterować protezą kończyny z dokładnością zbliżoną do naturalnego ruchu.

Źródło: X, oprac. własne. Zdjęcie otwierające: Neuralink @neuralink / X

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw