Cmentarz miejski z ludźmi spacerującymi, wózkiem dziecięcym i jeżdżącym rowerem, w tle konstrukcja fotowoltaiczna dachu z ułożonych belek.

Fotowoltaika w takich miejscach to rzadkość. Panele solarne staną na cmentarzu w niewielkiej gminie

2 minuty czytania
Komentarze

Fotowoltaika staje się coraz popularniejsza i nawet niewielkie gminy na całym świecie mocniej interesują się tematem. Przykładem jest tutaj francuska gmina Saint-Joachim, gdzie w 2010 roku mieszkało niewiele ponad 4 tysiące osób. Teraz na tamtejszym cmentarzu pojawi się instalacja fotowoltaiczna, która finalnie ma być oddana do użytku w 2025 roku. Choć może brzmieć to dziwnie, to fotowoltaika na cmentarzu ma dużo sensu.

Fotowoltaika na cmentarzu

Fotowoltaika na cmentarzu - projekt. Cmentarz z panelami słonecznymi zamontowanymi na konstrukcjach nad grobami, ludzie spacerujący i dbający o miejsca pochówku w słoneczny dzień.
Fot. Brier’energie / materiały prasowe

Dla wielu osób cmentarze to miejsca święte, których nie powinno się w żaden sposób ruszać. Jednak kiedy pojawia się okazja, by zrobić coś dobrego dla całej gminy, a jednocześnie z poszanowaniem tradycji, to może być dobra droga. Do takich wniosków doszli widocznie mieszkańcy niewielkiej gminy we Francji, gdzie przy współpracy ze stowarzyszeniem RECIT, obywatelską sieć energetyczną w Pays de la Loire oraz wsparciu utworzonego w 2022 r. stowarzyszenia Brier’energie, postanowiono wystartować z nowym projektem.

Instalacja fotowoltaiczna na cmentarzu będzie zbudowana tak, by jednocześnie stanowić formę zadaszenia dla odwiedzających miejsce. Oprócz dawania cienia oraz samej czystej energii ma być też miejsce do zbierania wody deszczowej, która ma posłużyć do podlewania zieleni w pobliskim centrum sportowym. Plusem tego rozwiązania ma być też to, że sam cmentarz położony jest na bagnistych terenach, więc dodatkowa ochrona przed deszczem jest tutaj wskazana.

Ile to będzie kosztować?

Pracownik w kasku ochronnym montuje panele słoneczne na metalowej konstrukcji. Fotowoltaika w 2024 roku będzie bardzo popularna
Fot. Los Muertos Crew / Pexels

Sama fotowoltaika na cmentarzu ma mieć łączną powierzchnię około 5000 m2, a wykorzystane zostanie tam aż 5000 paneli. Te mają generować finalnie 1300 kW mocy, a prąd dostarczany będzie do mniej więcej 4000 okolicznych domostw. Co ciekawe, mieszkańcy częściowo mogli sami „dorzucić się” do projektu, wpłacając symboliczne 5 euro. Nawet jeżeli tego nie zrobią, czysta energia i tak trafi do ich domostw, co może się przyczynić do oszczędności na rachunkach nawet do 200 euro rocznie (około 850 zł). Warto tutaj przypomnieć, że w także w Polsce niektóre gminy pozwalają na sporą oszczędność, ponieważ montaż fotowoltaiki kosztował tam zaledwie 800 zł.

Cały projekt będzie kosztował 3,35 mln euro (ponad 14 mln złotych) i ma zacząć działać w 2025 roku. Gmina Saint-Joachim nie jest jednak pierwszym miejscem na świecie, gdzie na cmentarzu zdecydowano się na instalację fotowoltaiki. Takie inicjatywy pojawiły się m.in. w Wiedniu, gdzie na Cmentarzu Centralnym uruchomiono elektrownię fotowoltaiczną. Czy taka instalacja na cmentarzu będzie trwała? Sądząc po wynikach przeprowadzonych testów wytrzymałości 15-letnich paneli fotowoltaicznych, są na to duże szanse.

Źródło: PV-Magazine. Zdjęcie otwierające: Brier’energie / materiały prasowe

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw