Osoba w wojskowym umundurowaniu trzyma przenośne urządzenie odpalające rakiety.

Nazywają go „zabójca dronów”. System Skynet ma neutralizować bezzałogowe statki powietrzne

3 minuty czytania
Komentarze

Najnowsza tajwańska broń ma za zadanie namierzać i niszczyć cele powietrzne. „Zabójca dronów” może zablokować transmisję wideo i sygnał GPS wrogich obiektów, zmusić je do powrotu lub natychmiastowego wylądowania na ziemi. Jak niektórzy z was już mogli wyłapać, nazwa Skynet pochodzi od antagonisty z filmu Terminator – reprezentował tam sztuczną inteligencję, która… wyrwała się spod kontroli człowieka.

W jaki sposób broń niszczy obiekty latające?

Zabójca dronów Skynet. Osoba w taktycznych rękawicach operuje urządzeniem z wyświetlaczem i napisami "GPS Mode" oraz "Cut off GPS signal" w tle.
Fot. Skynet / YouTube / zrzut ekranu

Termin „zabójca dronów” odnosi się do systemów lub technologii zaprojektowanych do neutralizowania, zakłócania lub niszczenia bezzałogowych statków powietrznych, czyli dronów, które mogą być używane do celów nielegalnych, szpiegowskich, lub stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa. Mają za zadanie zapobiegać nieautoryzowanemu wykorzystaniu obiektów w przestrzeni powietrznej, chroniąc tym samym infrastrukturę krytyczną, obiekty wojskowe, lotniska, więzienia oraz inne wrażliwe obszary przed potencjalnymi atakami, inwazją prywatności czy szkodami materialnymi.

Okazje się, że metodą na neutralizację celu powietrznego jest nie tylko fizyczne przechwycenie. Systemy mogą wykorzystywać także inne techniki do osiągnięcia swoich celów. Skuteczne jest m.in. przechwytywanie lub zakłócanie sygnałów radiowych pomiędzy dronem a operatorem, aby uniemożliwić kontrolę obiektu latającego. Wykorzystuje się także blokowanie sygnałów GPS, aby nie pozwolić na poprawną nawigację lub zmusić dron do lądowania albo powrotu do miejsca startu.

Zabójca dronów Skynet. Żołnierz w pełnym umundurowaniu trzymający duży granatnik, stojący przed budynkiem.
Fot. Skynet / YouTube / zrzut ekranu

Jak podaje Liberty Times, takie zaawansowane „sztuczki” stosuje System Skynet ADS, najnowsza tajwańska broń, wykorzystywana już przez tamtejsze wojsko. W ramach programu o wartości 146 mln dol. (ok. 580 mln zł) ponad 40 baz wojskowych na całym Tajwanie otrzyma ulepszenia w zakresie obrony przed dronami o wartości 4,6 mld dol. (ok. 18 mld zł). Tajwańskie Ministerstwo Obrony Narodowej stwierdziło, że rozmieszczenie systemów przeciw dronom jest najwyższym priorytetem w walce z zagrożeniami wojennymi w strefie powietrznej.

System Skynet ADS – tajwański wynalazek

Skynet Anti-Drone System (ADS) to zaawansowana technologia zaprojektowana do wykrywania, identyfikacji i neutralizacji bezzałogowych statków powietrznych. Broń została stworzona w odpowiedzi na rosnące zagrożenie, jakie drony mogą stanowić dla bezpieczeństwa publicznego, infrastruktury krytycznej oraz prywatności.

System wykorzystuje różnorodne technologie, takie jak radar, kamery o wysokiej rozdzielczości i metodę rozpoznawania wzorców, aby szybko i skutecznie identyfikować drony w przestrzeni powietrznej. Po wykryciu potencjalnego zagrożenia broń może automatycznie podjąć działania mające na celu neutralizację drona, np. poprzez zakłócenie jego sygnału radiowego, co uniemożliwia operatorowi sterowanie urządzeniem. Technologia pozwala również na przejęcie kontroli nad dronem i bezpieczne sprowadzenie go na ziemię. Jak działa tajwańska innowacja, możecie zobaczyć poniżej.

System antydronowy SKYNET ADS

System antydronowy ma futurystyczny kształt broni palnej, przywołujący na myśl filmy science-fiction, takie jak Terminator (stąd z resztą nazwa), oraz ergonomiczną konstrukcję ułatwiającą obsługę piechocie i ochroniarzom. Skynet może skutecznie blokować transmisję wideo i sygnał GPS wrogich dronów, a nawet zmusić je do powrotu lub wylądowania na ziemi w jego zasięgu. Jeśli interesują cię militaria, więcej o nietypowych systemach ofensywnych dowiesz się z naszego artykułu o broni hipersonicznej.

Źródło: Liberty Times, oprac. własne. Zdjęcie otwierające: Skynet / YouTube / zrzut ekranu

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw