Smartfon wyświetlający ekran czatu ChatGPT na stronie chat.openai.com z przykładowymi pytaniami, na zielonym, pionowo prążkowanym tle.

Oto lepsza alternatywa dla ChatGPT. Przynajmniej tak twierdzą twórcy Claude 3

3 minuty czytania
Komentarze

Narzędzie od OpenAI zdominowało rynek modeli językowych. Właśnie pojawiła się alternatywa dla ChatGPT w postaci Claude 3. Firma Anthropic, która stoi za najnowszym narzędziem, opublikowała ciekawe wyniki testów. Claude ma przewyższać popularnego chatbota w wielu kategoriach.

Produkt Anthropic to alternatywa dla ChatGPT

Monitor komputerowy na biurku wyświetlający grafikę z napisem "ChatGPT" w stylu neona, z wizualizacjami cyfrowymi i schematami w tle, nawiązującymi do tematyki technologii i sztucznej inteligencji.
Źródło: Franz Bachinger / Pixabay

4 marca 2024 roku firma Anthropic zaprezentowała najnowszą generację swojego modelu językowego Claude 3. Jest to kontynuacja wcześniejszych modeli Claude 2 i 2.1. Najnowsza generacja wykorzystuje zaawansowane algorytmy i ogromne zbiory danych. Dzięki temu Claude 3 ma zaoferować większą dokładność w odpowiedziach, ale także bardziej naturalny i płynny sposób interakcji. Anthropic rozdzieliło najnowszy model na trzy części, Claude 3 Opus, Sonnet i Haiku.

Porównanie Claude 3 z GPT-4 i Gemini 1.0

Opus jest najbardziej zaawansowanym i najdroższym modelem, który najczęściej wygrywał w porównaniach przygotowanych przez producenta. W nich zmierzył się z popularnym ChatGPT od OpenAI i Gemini 1.0 od Google.

Informacyjny wykres porównujący wyniki różnych modeli sztucznej inteligencji w trzech kategoriach: zrozumienie wiedzy akademickiej na poziomie podstawowym (MMLU), rozumowanie na poziomie zaawansowanym (GPAQ, Diamond), oraz zdolności matematyczne na poziomie szkoły podstawowej (GS&K). Modeli przedstawiono sześć: Claude 3 Opus, Claude 3 Sonnet, Claude 3 Haiku, GPT-4, GPT-3.5, oraz dwa warianty Gemini 1.0 (Ultra i Pro). Wyniki są w procentach z dodatkowymi uwagami o liczbie prób (np. "5-shot" czy "0-shot CoT") dla każdego modelu i kategorii.
Fot. Anthropic / materiały prasowe

W powyższej tabeli widać, że alternatywa dla popularnego ChatGPT w wersji Opus przewyższa zdolności konkurentów, co zaznaczono zielonym kolorem (im większy procent, tym lepiej). Wykorzystano powszechne testy porównawcze systemów AI, w tym wiedzy eksperckiej na poziomie licencjackim (MMLU), rozumowania eksperckiego na poziomie magisterskim (GPQA), czy podstawowej matematyki (GSM8K). Więcej benchmarków i ich dokładny opis można znaleźć w materiałach prasowych Anthropic.

Liczne poprawki względem Claude 2 i 2.1

Ilustracja przedstawiająca biały sylwetkowy profil głowy z czarno-białym kwiatem w środku, na pomarańczowym tle.
Fot. Anthropic / materiały prasowe

W stosunku do poprzedniej generacji, w Claude w wersji 3 zaimplementowano szereg usprawnień. Powinny przełożyć się na poprawę zrozumienia kontekstu, generowanie bardziej spójnych i adekwatnych odpowiedzi, a także lepsze radzenie sobie z zadaniami wymagającymi abstrakcyjnego myślenia. Twórcy skupili się też na zwiększeniu bezpieczeństwa i etyczności AI, wprowadzając mechanizmy zapobiegające generowaniu niepożądanych treści.

W stosunku do poprzednich generacji, modele rodziny Claude 3 oferują lepszą płynność w obsłudze języków nieanglojęzycznych, takich jak hiszpański czy japoński. To umożliwia wykorzystanie ich w usługach tłumaczeniowych i tworzeniu treści na skalę globalną. Ponadto wszystkie modele z rodziny potrafią przetwarzać i analizować obrazy, co otwiera nowe możliwości w analizie wizualnej, generowaniu metadanych dla katalogów obrazów i innych zastosowaniach.

Cena i dostępność pakietów Claude 3

W momencie publikacji użytkownicy mogą używać modeli Opus i Sonnet. Haiku ma być dostępne wkrótce. Alternatywa dla powszechnie używanego ChatGPT w podstawowym, ograniczonym planie jest darmowa. Płatna wersja Claude w przeliczeniu z dolarów kosztuje około 79 złotych miesięcznie. Podobnie jak w przypadku innych modeli językowych, Cladue 3 można wypróbować na niemal każdym urządzeniu z dostępem do internetu. Może to być mały smartfon lub laptop do 3000 złotych.

Źródło: Anthropic / materiały prasowe, oprac. własne. Zdjęcie otwierające: Mojahid Mottakin / Unsplash

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw