Osoba siedzi na ławce i trzyma smartfona w rękach; widoczne są ręce, część kurtki w kratę, jeansy.
LINKI AFILIACYJNE

Poważne zagrożenie dla smartfonów z Androidem. Nie wolno go bagatelizować

3 minuty czytania
Komentarze

Wiele osób natrafia na istotne zagrożenie dla smartfonów z Androidem, zupełnie nie zdając sobie sprawy, z czym ma do czynienia. Warto uświadomić sobie, co zagraża naszym telefonom, zanim będzie za późno. Konsekwencje braku zadbania o bezpieczeństwo mogą być bardzo poważne.

Zagrożenie dla smartfonów z Androidem. Spis treści

Zagrożenie dla smartfonów z Androidem

Na łamach naszego portalu często przestrzegamy przed instalowaniem podejrzanego oprogramowania z linków znalezionych w SMS-ie lub mailu. Zwracamy także uwagę na to, by nie dać się oszustom bankowym, którzy mogą namawiać potencjalne ofiary do pobrania zewnętrznych aplikacji.

Ikona aplikacji Google Play Store na ekranie urządzenia mobilnego.
Fot. GekaSkr / Depositphotos

Niestety niektórzy użytkownicy nie potrzebują nawet specjalnej namowy ze strony cyberprzestępców, bo sami odnajdują szkodliwe oprogramowanie i instalują je na swoim smartfonie. Jak to możliwe? Cóż, osoby te nie są świadome, co kryje się pod aplikacjami, które wyszukują w sklepie Google Play lub innych źródłach.

Wśród najpopularniejszych zagrożeń wykrywanych w 2023 roku przez analityków ESET znalazły się m.in. złośliwe programy imitujące gry i te wykradające dane np. do logowania w bankowości elektronicznej.

Wśród aktualnych, mobilnych zagrożeń, dominują przede wszystkim aplikacje podszywające się pod oryginalne oprogramowanie. Dla atakujących do doskonała okazja m.in. do tego, aby wyświetlać użytkownikom niechciane reklamy i w ten sposób osiągać zyski. Innym, ważnym celem, jaki udaje im się niestety osiągać, jest wykradanie danych użytkowników, także tych dotyczących rachunków bankowych, a w konsekwencji – kradzież środków finansowych. Kolejna popularna kategoria zagrożeń mobilnych […] to te zapisujące ich na niechciane, płatne subskrypcje SMS.

Beniamin Szczepankiewicz, analityk laboratorium antywirusowego ESET

Omawiane zagrożenie dla smartfonów z Androidem dotyczy zarówno posiadaczy telefonów do 500 zł, jak i najdroższych sprzętów. Posiadanie nawet najlepszego urządzenia nie uchroni nas przed konsekwencjami nierozważnego zachowania. Podobnie jak folia na telefon nie uchroni nas przed zbiciem szybki, jak zrzucimy sprzęt ze schodów.

Uważaj, co instalujesz

Ekran smartfona wyświetlający sklep z aplikacjami z widoczną wyszukiwarką i kartami "Dla Ciebie", "Top charts" oraz "Kategorie". W sklepie mogą być aplikacje które stanowią zagrożenie dla smartfonów z androidem
Fot. Mika Baumeister / Unsplash

Cyberprzestępcy podrabiają popularne aplikacje na telefony, które są w rzeczywistości przykrywką dla szkodliwego oprogramowania. Jeśli pobierzemy taki program na nasze urządzenie, w najlepszym wypadku może czekać nas spam związany z reklamami, a w najgorszym możemy stracić pieniądze w wyniku przejęcia danych przez oszustów lub zapisania nas na płatne subskrypcje SMS.

Najlepiej pobierać aplikacje ze sprawdzonych źródeł, takich jak sklep Google Play. Pozwala to zmniejszyć ryzyko pobrania szkodliwego oprogramowania, choć nie zwalnia nas z obowiązku myślenia. Nawet w oficjalnych sklepach pojawiają się jednak czasem szkodliwe apki, które dopiero po jakimś czasie zostają zidentyfikowane i usunięte.

Przed instalacją aplikacji upewnijmy się, że mamy do czynienia z autentycznym programem. Zwracajmy uwagę na liczbę pobrań, opis oraz opinie.

Źródło: DAGMA / informacja prasowa. Zdjęcie otwierające: Charlotte May / Pexels

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw