Zdjęcie dobrze oświetlonego domowego stanowiska komputerowego z monitorem, na którym wyświetlany jest obraz pomarańczowego korytarza w chramie Fushimi Inari Taisha w Japonii, obok biała obudowa komputera z podświetleniem, klawiatura, mysz komputerowa i biały kontroler do gier.
LOKOWANIE PRODUKTU: RTV EURO AGD

Komputer stacjonarny kontra laptop. Zalety peceta są niepodważalne

2 minuty czytania
Komentarze

Urządzenia przenośne mają swoich zwolenników, natomiast pojedynek komputer stacjonarny kontra laptop nie pozostawia złudzeń. Jeśli szukasz wygody i maksymalnych osiągów pecety nie mają sobie równych. Oto kilka kluczowych zalet, które udowodnią, dlaczego komputery stacjonarne nadal dominują na rynku.

Nieograniczona wydajność

Komputer gamingowy z oświetleniem LED, obok osoba używająca myszki, w tle monitor i czarna klawiatura.
Fot. Brad Starkey / Unsplash

Głównym czynnikiem, który wpływa na wydajność maszyn do grania, jest oczywiście budżet. Niezależnie od ceny laptopy są ograniczane przez wymiary. Jakiś czas temu testowałem jeden z najwydajniejszych komputerów przenośnych. ASUS ROG Strix SCAR 17 kosztował ponad 20 tysięcy złotych i był wyposażony w imponującą grafikę RTX 4090. Laptop bez żadnych problemów radził sobie z najnowszymi grami, natomiast karta graficzna ze względu na ograniczone możliwości chłodzenia, była w stanie wykorzystać zaledwie 175 watów. W prywatnym dużo tańszym komputerze mam stacjonarnego RTX 4080, który jest w stanie pobrać około 320 watów.

Moja, w teorii słabsza karta osiąga blisko 28 tysięcy punktów w teście 3DMark Time Spy. Dla porównania testowany ASUS osiągnął zaledwie 20 tysięcy punktów i był przy tym wyjątkowo głośny. Komputery stacjonarne ze względu na rozbudowane układy chłodzenia są w stanie zaoferować wyższe osiągi w niższej cenie.

Łatwość rozbudowy

Wnętrze komputera z widocznym procesorem, częścią chłodzenia wodnego, kartą graficzną GeForce RTX, pamięcią RAM oraz innymi komponentami na płycie głównej.
Fot. Andrey Matveev / Unsplash

Dla wielu użytkowników najistotniejszą zaletą jest możliwość modernizacji. W ten sposób można łatwo i szybko wymienić w zasadzie każdą część w obudowie. W kilka sekund można ulepszyć RAM. Nieco dłużej zajmie dołożenie pojemniejszego dysku, czy wymiana procesora. Są to jednak czynności, które można wykonać w jedno popołudnie. Kiedy karta graficzna starszej generacji przestaje wystarczać, nic nie stoi na przeszkodzie, aby do obudowy wsadzić potężny układ RTX 4090. W takiej sytuacji trzeba pamiętać o wystarczająco mocnym wyświetlaczu i pojemnej obudowie. Aby wybrać idealną stacjonarkę, sprawdź nasze propozycje.

Komputer stacjonarny kontra laptop — ergonomia

Osoba grająca w strzelankę na komputerze, z widokiem na monitor, nosząca słuchawki z mikrofonem, siedząca obok okna.
fot. Depositphotos / JJFarquitectos

Pojedynek komputer stacjonarny kontra laptop jak dotąd jest jednostronny. Ergonomia to jednak kwestia sporna. Laptop umożliwia przenoszenie, co pozwala na pracę i granie w każdym zakątku świata. Sama wygoda używania stoi jednak po stronie rozwiązań stacjonarnych. Użytkownicy mogą wybrać monitor o optymalnej wielkości i rozdzielczości, klawiaturę dopasowaną do preferencji oraz mysz, która najlepiej leży w dłoni. Stacjonarki oferują też większą liczbę portów, co pozwoli na jednoczesne podłączenie wszystkich niezbędnych peryferiów.

Zdjęcie otwierające: shri / Unsplash

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Lokowanie produktu: RTV EURO AGD

Motyw