LINKI AFILIACYJNE

Jaki zegarek z EKG wybrać? Oto 5 najlepszych smartwatchów z tą funkcją

Zaktualizowano

Samsung Galaxy Watch6

Najlepszy wybór dla osób, które mają smartfon koreańskiego producenta


Apple Watch 9

Dla fanów marki Apple zegarek z EKG to tylko Apple Watch


Withings ScanWatch 2

Hybrydowy zegarek do dyskretnego monitorowania zdrowia


Inteligentny zegarek z ekranem wyświetlającym puls serca na poziomie 80 uderzeń na minutę oraz elektrokardiogramem (EKG) w tle, na dolnej krawędzi zegarka widnieje oznaczenie czasu trwania pomiaru - 22 sekundy.

Huawei Watch GT3 Pro Titanium

Nie tylko funkcje zdrowotne, ale i bardzo dobre czasy pracy


EKG jest jednym z najczęściej wykonywanych badań na świecie i stanowi znakomitą nieinwazyjną metodę diagnostyki chorób układu krążenia. I coraz częściej możliwość wykonania tego badania jest dostępna poza gabinetem lekarskim — za sprawą zegarków z EKG. Oczywiście na samym początku trzeba zaznaczyć, że smartwatche z funkcją EKG nie są urządzeniami medycznymi i nie powinny być używane do diagnozowania schorzeń serca. Jednak mogą być pomocnym narzędziem do identyfikowania potencjalnych problemów z sercem.

Czym jest EKG?

Elektrokardiografia (EKG) jest powszechnie stosowanym badaniem w nieinwazyjnej diagnostyce chorób oraz zaburzeń czynności elektrycznej serca. W jego trakcie rejestrowany jest rytm i siła impulsów elektrycznych wywołujących uderzenia serca.

Fot. Zintegrowana Platforma Edukacyjna / gov.pl

Na tej podstawie lekarz może znaleźć ewentualne nieprawidłowości w rytmie serca. EKG to podstawowe badanie kardiologiczne, wykonywane powszechnie na całym świecie w szpitalach, gabinetach specjalistycznych oraz w gabinetach POZ, a także w karetce.

Smartwatch z EKG — zestawienie modeli

Najczęściej przygotowujemy rankingi smartwatchów, biorąc pod uwagę kryterium cenowe, np. modele do 300 złotych lub do 1000 złotych. Szukaliśmy dla was najlepszych smartwatchów czy zegarków dla dzieci, a także bardziej wyspecjalizowanych modeli, np. zegarki Garmin dla osób celujących w aktywności outdoorowe.

Teraz skupiliśmy się na modelach, które oferują funkcję EKG — pamiętajcie jednak, że nie są to urządzenia medyczne, a rezultaty ich pomiarów nie zastąpią prawdziwego EKG wykonanego i zinterpretowanego przez lekarza.

Zegarek z EKG od Samsunga

Samsung Galaxy Watch6

Oczywiście ie tylko najnowszy smartwatch Samsunga, ale i niektóre starsze modele pozwalają na wykorzystanie tego gadżetu do zrobienia EKG. Ale wybraliśmy Galaxy Watch6, bo zazwyczaj lepiej jest zainwestować w najnowsze produkty, oferujące najciekawsze funkcje i najbardziej dopracowaną konstrukcję.

Zbiór różnorodnych inteligentnych zegarków o różnych stylach i kolorach pasków, z różnymi tarczami wyświetlacza.
Fot. Samsung / materiały prasowe

Funkcja EKG jest dostępna w modelach Galaxy Active 2, Galaxy Watch3, Galaxy Watch4 i późniejszych modelach (z wyjątkiem Galaxy Fit). Wykorzystuje aplikację Samsung Health Monitor, która umożliwia korzystanie z zegarka Galaxy Watch do rejestrowania i monitorowania danych EKG (elektrokardiogram) i śledzenia rytmu serca. Po zarejestrowaniu danych można je zapisać na telefonie Galaxy i w razie potrzeby udostępnić wyniki lekarzom. 


Zegarek z EKG od Apple

Apple Watch 9

Nie jest to jedyny zegarek od Apple z funkcją EKG, jednak ceno numeryczna seria Apple Watch jest bardziej przystępna cenowo od serii Apple Watch Ultra 2, dlatego wydaje mi się, że może być bardziej popularna wśród fanów marki Apple.

Apple Watch 9 to zaawansowany zegarek o kopercie wykonanej z wytrzymałego aluminium. Funkcjonuje jako zdrowotne centrum zarządzania z szeregiem funkcji monitorujących, w tym EKG, kontrolą temperatury czy obserwacją cyklu menstruacyjnego z prognozami dni owulacyjnych. Rejestruje liczne aktywności, wysokość nad poziomem morza i inne parametry, co pozwala na lepszą kontrolę nad treningiem.

Dwa inteligentne zegarki z funkcjami monitorowania zdrowia: jeden z niebieskim paskiem i wyświetlaczem EKG, drugi z pomarańczowym paskiem i tętnem.
Fot Apple / materiały prasowe

Aplikacja EKG rejestruje tętno i bicie serca za pomocą elektrycznego czujnika tętna w zegarku Apple Watch Series 4 i nowszych oraz wszystkich modelach Apple Watch Ultra, a następnie sprawdza zapis pod kątem migotania przedsionków. Aplikacja EKG dokonuje zapisu elektrokardiogramu, który stanowi odzwierciedlenie impulsów elektrycznych wywołujących uderzenia serca. Na podstawie tych sygnałów ustala tętno oraz sprawdza, czy górne i dolne jamy serca pracują rytmicznie. Arytmia może oznaczać migotanie przedsionków.


Zegarek z EKG od Huawei

Huawei Watch GT3 Pro 

Również Huawei ma w ofercie ciekawe modele z EKG, na przykłąd z serii Watch GT 3 Pro. Na męskim nadgarstku świetnie wyglądać będzie model Huawei Watch GT3 Pro Titanium, zaś na damskim model GT3 Pro Ceramic (sprawdź: recenzja Huawei Watch GT3 Pro Ceramic) — obydwa wykorzystują wydajny moduł EKG. Dzięki niemu mogą zarejestrować 1-odprowadzeniowy zapis EKG, a także dostarczyć jego analizę w czasie rzeczywistym, a także pomiar rytmu zatokowego i wykrywanie migotania przedsionków.

Smartfon noszony na ręku może na bieżąco informować o potencjalnych zagrożeniach dla zdrowia. Wystarczy dotknąć elektrody znajdującej się z boku zegarka i przytrzymać przez 30 sekund, a wynik zostanie wyświetlony na ekranie po zakończeniu pomiaru.

Inteligentny zegarek na nadgarstku wyświetlający tętno 79 uderzeń na minutę oraz elektrokardiogram z napisem "Nie ruszaj się... 2s".
Fot. Jolanta Szczepaniak / Android.com.pl

Pomiar nie może być realizowany bez wsparcia aplikacji EKG. Jak podaje producent, tworzy ona fale tętna EKG zaprojektowane tak, aby zapewniać klasyfikacje rytmu pomocniczego, pomagając odróżnić migotanie przedsionków od zwykłego rytmu zatokowego. Nie może jednak zastąpić standardowych metod diagnostycznych i leczenia, a wyniki w niej przedstawione wykazują tylko możliwe ryzyko i nie są przeznaczone do kompletnej diagnozy schorzeń serca.

Jest ona zainstalowana fabrycznie na urządzeniach ubieralnych Huawei zgodnych z funkcją EKG w aplikacji Zdrowie Huawei. Pojawia się w zegarkach z serii Huawei Watch GT2 Pro oraz późniejszych modelach smartwatchów.


Zegarek z EKG od Withings

Withings ScanWatch 2, Horizon i Nova

Jestem wielką fanką produktów francuskiej marki Withings. Po prostu podoba mi się koncepcja hybrydowych urządzeń, łączących wygląd klasycznych zegarków z dyskretnymi funkcjami smart i na co dzień używam jednego z nich.

Android.com.pl / Jolanta Szczepaniak

Funkcje EKG mają trzy modele hybrydowych zegarków od Withings. Oprócz Scanwatch Horizon, który miałam okazję recenzować w ubiegłym roku, może się nią pochwalić najnowszy ScanWatch Nova oraz ScanWatch 2 (sprawdź: recenzja Withings ScanWatch 2).

ScanWatch Horizon (sprawdź: recenzja ScanWatch Horizon) i Nova będą lepsze dla mężczyzn, podczas gdy ScanWatch 2 bardziej spodoba się paniom.

Zdjęcie nadgarstka osoby z inteligentnym zegarkiem Withings pokazującym tętno 84 BPM na tle monitora ciśnienia krwi wyświetlającego również tętno 82 BPM.
Fot. Jolanta Szczepaniak / Android.com.pl

Oprócz pokazywania godziny, powiadomień z telefonu czy kilku funkcji użytkowych zegarek od Withings skupia się na zdrowiu. Monitoruje tętno, poziom tlenu w krwi, czy podejmowane przez użytkownika aktywności, ale przede wszystkim stale monitoruje pracę serca, podając w przystępnej formie dane. Do tego rejestruje EKG, korzystając z jednego czujnika, umieszczonego na nadgarstku. Zapis trwa 30 sekund i dostarcza informacji o tętnie i rytmie serca oraz ostrzega o stwierdzonych nieprawidłowościach, takich jak nieprawidłowy rytm zatokowy czy migotanie przedsionków.


Zegarek z EKG od Fitbit

Fitbit Sense 2

Kolejnym smartwatchem, który oferuje funkcję EKG, jest Fitbit by Google Sense 2. To urządzenie z grafitową kopertą i silikonowym paskiem, wodoszczelne do 50 metrów, z wbudowanym GPS-em, które potrafi monitorować ponad 40 trybów ćwiczeń. Obsługuje powiadomienia, monitoruje sen i prowadzi całodobowy pomiar tętna. Smartwatch współpracuje także ze specjalną aplikacją EKG umożliwiającą kontrolę rytmu serca.

Trzy inteligentne zegarki z kolorowymi paskami i różnymi wyświetlanymi funkcjami, w tym czasem, tętnem i monitorowaniem snu.
Fot. Fitbit / materiały prasowe

Jak zaznacza producent, z aplikacji Fitbit EKG można korzystać tylko na kompatybilnych produktach Fitbit noszonych na nadgarstku, które zostały sparowane z kontem użytkownika. Aplikacja Fitbit EKG jest obecnie dostępna na Fitbit Sense (z systemem Fitbit OS 5.0+), Fitbit Sense 2, Fitbit Charge 5 (z systemem CU 1.2+) oraz na zegarku Google Pixel Watch.

Wiarygodność urządzeń do pomiaru EKG

Dokładność zegarków z funkcją EKG będzie niższa od dokładności pomiaru zarejestrowanego w gabinecie lekarskim. To oczywiste, choćby z uwagi na to, ile czujników przyczepia do ciała lekarz w gabinecie, podczas gdy smartwatch korzysta z pojedynczego sensora na nadgarstku. Jednak badania wskazują, że dokładność zegarków i aplikacji jest naprawdę wysoka — na przykład w kwestii wykrywania migotania przedsionków.

Według wytycznych ECS 2020, opaski na rękę i zegarki, a także jednoodprowadzeniowe urządzenia EKG (takie jak AliveCor Kardia Mobile) oraz urządzenia PPG (wykorzystują technologię fotopletyzmografii do pomiaru przepływu krwi) stosowane w aplikacjach w smartfonach mogą być zaliczane do systemów używanych do badań przesiewowych w kierunku AFib (migotania przedsionków). Jaka jest ich wiarygodność?

W jednym z badań opublikowanych w czasopiśmie EP Europace zanalizowano różne urządzenia do pomiaru EKG, przydatne dla rozpoznania migotania przedsionków. Określono ich czułość i swoistość w porównaniu z klasycznym, 12‑odprowadzeniowym EKG jako złotym standardem.

Czułość (odsetek osób z AFib, u których narzędzie to prawidłowo zidentyfikowało AFib)Swoistość (odsetek osób bez AFib, u których narzędzie prawidłowo wykluczyło AFib)
ocena tętna87–97%70–81%
automatyczny pomiar ciśnienia tętniczego93–100%86–92%
zapis EKG z pojedynczego odprowadzenia94–98%76–95%
aplikacje na smartfony91,5–98,5%91,4–100%
zegarki97–99%83–94%
Źródło: Wytyczne ESC 2020 dotyczące diagnostyki i leczenia migotania przedsionków opracowane we współpracy z European Association of Cardio‑Thoracic Surgery (EACTS), s. 28

Podsumowując, choć nie są doskonałe i 100-procentowo pewne, to nowe technologie (przede wszystkim urządzenia do noszenia) zwiększają możliwości wykrywania i diagnozowania problemów ze zdrowiem.

Źródło: Polskie Towarzystwo Kardiologiczne, Apple, Samsung, Huawei, Fitbit, Withings. Zdjęcie otwierające: Fot. Joshua Chehov / Unsplash ; Huawei / materiały prasowe / montaż własny

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw