Zegarek na drewnianej dłoni manekina z nieostrym opakowaniem w tle.
LINKI AFILIACYJNE

Recenzja Withings ScanWatch 2. Zegarek, który wykona EKG i zmierzy temperaturę

11 minut czytania
Komentarze

Smartwatche od Withings wyróżniają się wśród konkurencji. Przede wszystkim tym, że są to zegarki hybrydowe, łączące klasyczne czasomierze z inteligentnymi funkcjami. Wyglądają jak tradycyjne zegarki, ale za sprawą wbudowanego modułu Bluetooth mogą łączyć się ze smartfonem. Dzięki temu użytkownik może otrzymywać powiadomienia, kontrolować muzykę, śledzić aktywność fizyczną i korzystać z wieku innych funkcji.

Zegarek na nadgarstku z czarną tarczą, białymi indeksami i logo "WITHINGS", posiadający jedną mniejszą tarczę pomocniczą i czarny pasek. Recenzja withings scanwatch 2
Fot. Jolanta Szczepaniak / Android.com.pl

Nowy smartwatch francuskiej firmy jest tego idealnym przykładem. Smartwatch wygląda jak tradycyjny zegarek z analogową tarczą, ale jest tu też niewielki okrągły ekran, który wskazuje na inteligentne funkcje. Recenzja Withings ScanWatch 2 pozwoli wam podjąć decyzję, czy warto w ten gadżet zainwestować.

Warto dodać, że model Withings ScanWatch 2 zadebiutował na rynku we wrześniu 2023 roku razem z modelem Withings ScanWatch Light, który również dla was sprawdzimy i ocenimy.

Dwa eleganckie zegarki na szarym tle: jeden z różowozłotą kopertą i białą tarczą, drugi z czarną tarczą i srebrną kopertą. Porównanie Withings ScanWtch 2 i Withings ScanWatch Lite
Fot. Jolanta Szczepaniak / Android.com.pl

Zalety

  • wygląd klasycznego zegarka — na pierwszy rzut oka nie widać, że to smartwatch
  • wysoka jakość wykonania: szafirowe szkiełko, stal nierdzewna
  • ulepszony czujnik fotopletyzmograficzny (PPG)
  • monitorowanie zdrowia: tętna, poziomu tlenu we krwi, temperatury, a nawet EKG
  • monitorowanie snu
  • dobre czasy pracy na baterii
  • lekka konstrukcja
  • wskazówki widoczne w nocy
  • wygodna, przeprojektowana podstawka do ładowania
  • łatwa wymiana pasków
  • komfort podczas noszenia, zarówno w dzień, jak i w nocy
  • do wyboru dwa rozmiary: 38 lub 42 mm
  • dobre czasy pracy (choć nie tak dobre, jak zapowiada producent)
  • Intuicyjna aplikacja, zarówno dla iOS, jak i Androida

Wady

  • dość wysoka cena
  • mały wyświetlacz i ograniczona treść powiadomień
  • brak własnego modułu GPS czy NFC
  • brak możliwości odbierania połączeń i reakcji na powiadomienia
  • wypukłe szkiełko daje mocne refleksy — brak powłoki antyrefleksyjnej na szkiełku szafirowym
  • analogowe pokrętło pomocnicze (dolna część tarczy) ograniczone do śledzenia kroków

Recenzja Withings ScanWatch 2. Podsumowanie

Smartwatch, który trzeba docenić za wygląd klasycznego czasomierza i wszechstronne monitorowanie zdrowia, włącznie z wykonywaniem EKG oraz pomiaru tlenu i temperatury skóry. Do tego mamy solidne wykonanie — koperta z nierdzewnej stali i szafirowe szkiełko — oraz bardzo dobre czasy pracy. Recenzja Withings ScanWatch 2 jest zdecydowanie pozytywna. Gdyby jeszcze cena nieco spadła, to byłby świetny wybór.

8,3/10
Ocena

Withings ScanWatch 2

  • Opakowanie i akcesoria 8
  • Budowa i jakość wykonania 9
  • Komfort noszenia 10
  • Monitorowanie zdrowia 9
  • Funkcje smart 7
  • Czasy pracy 8
  • Cena 7

Opakowanie i akcesoria

Recenzja Withings ScanWatch 2 nie może się obyć bez rozpakowania produktu. W zgrabnym pudełku producent umieścił, oprócz zegarka, bazę ładującą i kabel oraz trochę papierów.

Budowa smartwatcha Withings ScanWatch 2

Withings ScanWatch 2 wygląda jak… standardowy zegarek. Ma okrągłą tarczę z analogowymi wskazówkami (z warstwą luminescencyjną), z dwoma dodatkowymi obszarami: okrągłym ekranem w górnej połowie i okrągłym pokrętłem w dolnej części. Koronka po prawej stronie jest wykonana ze stali nierdzewnej. Za jej pomocą obsługuje się wszystkie funkcje zegarka. Warto dodać, że ScanWatch 2 obraca wskazówki do pozycji na godzinie 10 i 2 przy każdym dostępie do menu, zapewniając dobrą widoczność dla okrągłego ekranu.

Cyfrowy zegarek na czarnym pasku wyświetlający czas i datę na tarczy z analogowymi wskazówkami, na białym tle z żółtymi elementami.
Fot. Jolanta Szczepaniak / Android.com.pl

Tarczę zegarka ochrania szafirowe szkiełko, które oferuje fenomenalną wytrzymałość. Po dwóch tygodniach noszenia zegarka non-stop nie pojawiła się najmniejsza rysa — choć oczywiście to za krótki czas, aby w pełni to ocenić. Szkiełko jest wypukłe, ale niestety pozbawiono je powłoki antyrefleksyjnej, przez co odbija wszystkie obiekty z otoczenia — jest to dość irytujące, jeśli z zegarka korzystamy na zewnątrz.

Ekran jest malutki (przynajmniej w porównaniu z typowymi smartwatchami). Panel OLED o przekątnej 0,63 cala może wyświetlać obraz w 16 odcieniach szarości z rozdzielczością 282 ppi. Ma wysoki kontrast i dobre kąty widzenia — ale nie liczcie na nadmiar informacji. Wyświetla wystarczającą ich ilość, aby nie przysłonić analogowej estetyki, ale sprawdza się raczej przy krótkich komunikatach — pomiar tętna, poziom tlenu, stoper i in., niż dłuższe tekstowe komunikaty z Messengera lub maile. W dolnej połowie tarczy znalazło się dodatkowe pokrętło, które zlicza kroki (tj. wykonanie dziennego planu).

W zestawie z Withings ScanWatch 2 znalazł się pojedynczy pasek z elastycznego tworzywa w kolorze czarnym z klasycznym zapięciem. Bez problemu można go zdemontować i wymienić — mamy tu bowiem do czynienia z teleskopami określanymi jako Quick Pins. Wystarczy pociągnąć niewielką dźwignię w teleskopie — nie trzeba tu żadnych narzędzi, wystarczy paznokieć — i lekko pociągnąć pasek, wyjmując go z mocowania koperty. Producent sprzedaje opcjonalne paski, więc można zmienić styl zegarka w każdym momencie.

Withings ScanWatch 2 w działaniu

Podręczny zegarek z popękanym szkiełkiem płukany pod bieżącą wodą.
Fot. Jolanta Szczepaniak / Android.com.pl

Skala działania modelu Withings ScanWatch 2 jest naprawdę imponująca. To urządzenie, które zarówno pokaże godzinę (bez konieczności drenowania baterii funkcją w rodzaju Always on Display), jak i kompleksowo zadba o zdrowie. A wszystko to, co zarejestruje smartwatch, zostanie przesłane do aplikacji.

Monitorowanie zdrowia i aktywności

Recenzja Withings ScanWatch 2 oferuje sporo opcji monitorowania. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na EKG (z wykrywaniem migotania przedsionków) i pomiar temperatury skóry (technologia TempTech). EKG mierzone jest na żądanie, natomiast temperatura może być automatycznie mierzona 24/7. Smartwatch może także odczytywać poziomy SpO2 na żądanie i monitorować sen w nocy. Oczywiście mierzy też tętno, liczy spalone kalorie, kroki, dystans i pokonane piętra. Warto dodać, że aby wykonać pomiary EKG lub SpO2, należy siedzieć całkowicie nieruchomo, z przeciwną ręką opartą na obudowie zegarka. Dla kobiet przygotowano z kolei aplikację do monitorowania cyklu.

Zegarek Withings na drewnianym stojaku, rozświetlony promieniami słońca, z rozmytym pudełkiem w tle.
Fot. Jolanta Szczepaniak / Android.com.pl

To obszerny zestaw funkcji i, co więcej, Withings ScanWatch 2 jest w ich mierzeniu naprawdę dokładny. Porównywałam pomiary ze smartwatchem Huawei oraz samodzielnym ciśnieniomierzem oraz pulsoksymetrem i wyniki były niemal identyczne. Idealnie zgadzały się w kwestii pomiarów tlenu, w przypadku tętna zegarek nieco zawyżał wynik, o 4-6 uderzeń (w stosunku do pulsoksymetru oraz do ciśnieniomierza Braun).

Czujniki, w tym 4-kanałowy PPG oraz zaawansowany akcelerometr potrafią ponadto monitorować ponad 40 rodzajów trybów sportowych. Część z aktywności wykrywana jest automatycznie. Zapamiętany zostanie czas trwania, szacunkowa przebyta odległość, spalone kalorie i rodzaj aktywności. Pełne monitorowanie tętna i GPS do aktywności na świeżym powietrzu wymaga włączenia tej funkcji w menu, za pomocą koronki. Jednak zdarzało się, że podczas ćwiczeń przypadkowo wstrzymywałam rejestrowanie treningu przez ScanWatch 2 przez niezamierzone naciśnięcie koronki.

Zegarek na nadgarstku z analogowym cyferblatem oraz cyfrowym wyświetlaczem z napisem "47:28 Duration" i logotypem Withings.
Fot. Jolanta Szczepaniak / Android.com.pl

Aplikacje użytkowe i funkcje smart

Smartwatch ma wbudowaną aplikację z alarmem, timer oraz stoper. Bardziej zaawansowanych aplikacji próżno tu szukać — na małym ekranie korzystanie z nich i tak nie byłoby wygodne. Funkcje smart, w porównaniu z konkurencyjnymi, pełnokrwistymi smartwatchami, są także ograniczone.

Trzeba jednak dodać, że możliwości haptyczne są świetne. Zegarek mocno wibruje, gdy dostanie powiadomienie, więc naprawdę nie ma szans, by je przegapić. Bo jeśli tak się stanie, nie można sprawdzić, czy jakieś powiadomienia się pojawiły i nie zostały odczytane. Jeśli powiadomień nie sprawdzi się od razu, znikają z pola widzenia i nic nie wskazuje na to, że w ogóle się pojawiły. Nie ma też możliwości ponownego odczytania wiadomości. Trzeba skorzystać z telefonu.

Są smartwatche, które umożliwiają odbieranie połączeń lub wysyłanie wiadomości — w tym miejscu trzeba dodać, że urządzenia od Withings się do nich nie zaliczają. Nie zapamiętają też przebytej podczas treningu lub spaceru trasy bez wsparcia GPU-u z telefonu.

Podsumowując, nie ma tu wbudowanego modułu NFC, nie ma GPS-u, a smartfon pokazuje bieżące powiadomienia, ale są one przewijane przez malutki ekran. Nie da się sterować odtwarzaczem muzyki, nie da się wykonywać połączeń ani reagować na wiadomości. Dlatego, jeśli zależy wam na funkcjach smart, Withings ScanWatch nie sprawdzi się najlepiej.

Czasy pracy

Smartwatch ma zapewnić do 30 dni pracy. Jednak po pierwszym pełnym naładowaniu nie udało mi się uzyskać tak dobrego czasu. Recenzja Withings ScanWatch 2 nie może się obyć bez faktycznych pomiarów. Zegarek rozładowałam w 10-11 dni. Gwoli ścisłości trzeba dodać, że nosiłam go non-stop i włączyłam monitorowanie wszystkiego, co się da, a także wszelkie powiadomienia z aplikacji. Także przy zmianie ustawień dłuższe czasy pracy są zdecydowanie możliwe. Zresztą nawet 10 dni jest świetnym wynikiem — właściciele smartwatchy Samsunga czy Apple muszą korzystać z ładowarki co 1-2 dni.

Czarny smartwatch z analogowym wyglądem tarczy naładowany na czarnej ładowarce, wyświetlający stan baterii na poziomie 41% z napisem "Charging".
Fot. Jolanta Szczepaniak / Android.com.pl

Bateria ładuje się w mniej więcej dwie godziny. Używana jest do tego specjalna ładowarka z zestawu w kształcie podstawki z zagłębieniem na smartwatch. To lepsze rozwiązanie niż okrągła podstawka ze zbyt słabymi magnesami, która dostępna była w modelu ScanWatch Horizon. Choć optymalnym rozwiązaniem byłaby możliwość ładowania bezprzewodowego z wykorzystaniem jakiejkolwiek podstawki Qi — na to liczę w kolejnej odsłonie zegarka. Ładowanie zajmuje około 2 godzin.

Aplikacja Withings Health Mate

Aplikacja współpracująca z zegarkami, ale też innymi produktami z ekosystemu producenta – Withings Health Mate – umożliwia zapisywanie i przeglądanie danych przesłanych z zegarka, dotyczących zdrowia i aktywności, a także dostosowywanie ustawień. Aplikacja jest dostępna zarówno dla użytkowników Androida, jak i iOS. Łatwo łączy się z urządzeniem poprzez Bluetooth. Niestety nie jest dostępna w języku polskim — podobnie jak menu zegarka.

Sama aplikacja jest wygodna w użyciu, czytelna i intuicyjna w obsłudze. Znaleźć w niej można kompleksowe informacje dotyczące kondycji i zdrowia, takie jak dzienna liczba kroków, tętno spoczynkowe i pomiary snu. Na ekranie głównym wyświetlane są najnowsze dane dotyczące stanu zdrowia i ruchu. Aplikacja pozwala też na powiązanie z innymi aplikacjami zdrowotnymi i sportowymi.

Aplikcja ma też płatny wariant Plus (miesięczna subskrypcja), ale w praktyce płacenie 49,99 złotych miesięcznie lub 499,99 złotych rocznie za zaawansowane oceny stanu zdrowia i filmy treningowe to duża przesada. I w zasadzie do niczego wam to nie będzie potrzebne, aby w pełni korzystać z możliwości zegarka.

Specyfikacja i cena Withings ScanWatch 2

Recenzja Withings ScanWatch 2 nie byłaby pełna bez podania pełnej specyfikacji urządzenia:

  • Waga i wymiary: 34,6 gr (38 mm), 52,6 gr (42 mm)
  • Wyświetlacz: 0,63 cala, OLED w skali szarości, 282 PPI
  • Materiały: obudowa ze stali nierdzewnej, szkło szafirowe, korona ze stali nierdzewnej
  • Czujniki: moduł TempTech24/7, akcelerometr o wysokim zakresie dynamiki, 16 kanałów PPG o wielu długościach fal, wysokościomierz
  • Wodoodporność: 5ATM
  • Bateria: żywotność baterii do 30 dni, czas ładowania: 2 godziny (stacja dokująca USB-C)
  • Łączność: Bluetooth
  • Aplikacja: Withings dostępna w App Store (iOS), Sklepie Google Play (Android), kompatybilna z Apple Health, Google Health Connect i Google Fit.
Smartwatch z czarnym paskiem na nadgarstku osoby, wyświetlający czas i powiadomienie z napisem "Bonjour".
Fot. Jolanta Szczepaniak / Android.com.pl

Wersja Withings ScanWatch 2 42 mm dostępna jest w dwóch kolorach: Black i Pearl White, natomiast wariant 38 mm można mieć w czterech wersjach: Pearl White, Black, Sand i Blue. Na stronie producenta obydwie wycenione są identycznie — na 349,95 euro. W Polsce jego cena wynosi około 1600 złotych.

Recenzja Withings ScanWatch 2. Podsumowanie i nasza opinia

Recenzja Withings ScanWatch 2 wskazuje, że to znakomity wybór dla osób, które nie chcą nosić na nadgarstku typowego smartwatcha i bardziej podoba im się analogowa klasyka, ale jednocześnie nie chcą rezygnować z funkcji smart, zwłaszcza z możliwości monitorowania zdrowia, snu i aktywności. Przy wygaszonym ekranie ScanWatch 2 wygląda jak klasyczny zegarek i dopiero uruchomienie niewielkiego ekranu w górnej części tarczy wskazuje, że mamy do czynienia z czymś więcej.

Czarny zegarek Withings ScanWatch na drewnianej dłoni manekina, z pudełkiem produktu w tle.
Fot. Jolanta Szczepaniak / Android.com.pl

W mojej opinii Withings ScanWatch 2 będzie naprawdę dobrym wyborem, choć dopiero wtedy, gdy jego cena będzie niższa. Obecnie jest droższy niż zegarki z najnowszej rodziny Samsung Galaxy Watch6, jak i Huawei Watch GT4. Oczywiście wszystko zależy od tego, czy hybrydowy smartwatch to coś, co faktycznie jest dla was optymalnym rozwiązaniem.

Recenzja Withings ScanWatch 2 pokazuje, że jeśli celujecie w personalnego asystenta medycznego, który wygląda jak analogowy zegarek, lepszej opcji nie znajdziecie. Ale jeśli zależy wam na funkcjach smart, kompleksowym monitorowaniu treningów czy jak największej niezależności od smartwatcha — są tańsze i lepsze modele na rynku.

Produkt na okres testów został udostępniony przez Alstor. Dostawca nie miał wpływu na treść materiału — prezentowana opinia jest niezależnym i subiektywnym poglądem autora tekstu. Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw