Osoba korzystająca z laptopa i trzymająca w ręce smartfon.
LINKI AFILIACYJNE

Jak sprawdzić, czy dzwoni bank? Nie daj się oszukać

4 minuty czytania
Komentarze

Jak sprawdzić, czy dzwoni bank i nikt nie próbuje nas oszukać? To pytanie wcale nie jest takie bezpodstawne, ponieważ podszywanie się pod pracowników banków czy innych instytucji, to popularna metoda wykorzystywana przez oszustów. Często wykorzystywany jest tutaj spoofing, czyli metoda pozwalająca na podszywanie się pod kogoś innego w taki sposób, że widzimy prawidłowy podpis w wiadomości e-mail czy wyświetla się dobra etykieta przy numerze telefonu.

Kobieta w okularach trzyma smartphone i kartę kredytową.
Fot. Karolina Grabowska / Pexels

Jak sprawdzić, czy dzwoni bank?

Niestety, ale w obecnych czasach bardzo łatwo paść ofiarą oszustwa, jeżeli odpowiednio się nie zabezpieczymy. W przypadku sprzętów, z których korzystamy, warto instalować antywirusy oraz korzystać z VPN-ów, by chronić naszą prywatność w sieci. Jednak kiedy oszuści kontaktują się z nami bezpośrednio przez telefon, możemy łatwo dać się nabrać. Tacy oszuści mogą podszywać się pod pracowników ZUS-u, ale zdecydowanie częściej wybierani są pracownicy banków.

Jak sprawdzić, czy dzwoni do nas bank, a nie oszust? Sposobów jest kilka, a dobrą wiadomością jest to, że banki same zaczęły zauważać ten problem i wprowadzają do swoich systemów dodatkowe zabezpieczenia. Tutaj jednak może być potrzebna aplikacja mobilna danego banku, ale do tego zaraz przejdziemy. Pierwsze bowiem co musimy wiedzieć o tym, jak sprawdzić, czy dzwoni bank, to zachowanie zasady ograniczonego zaufania.

Zasada ograniczonego zaufania

Smartfon z otwartą aplikacją bankową pokazującą informacje o różnych rodzajach transakcji i karty kredytowe w tle na drewnianym blacie.
Fot. CardMapr.nl / Unsplash

To, że na wyświetlaczu smartfona widzimy napis z informacją, że dzwoni bank, nie oznacza, że tak faktycznie jest. Oszuści potrafią zamaskować swój prawdziwy numer telefonu, a odbiorca takiego połączenia nie będzie go w stanie szybko zweryfikować. Rozwiązaniem może być wiedza o tym, jaki numer kontaktowy ma nasz bank. Zapisanie go w telefonie wprawdzie nie pomoże w uchronieniu się przed taką próbą oszustwa, ale zapamiętanie numeru może już być pomocne.

Odbierając takie połączenie, oszuści mogą chcieć poznać nasze dane do logowania czy numer PESEL. Pracownicy banków nie potrzebują takich informacji, więc tutaj powinna zapalić się nam lampka ostrzegawcza. Nie podajemy takich wrażliwych danych przez telefon! Jeżeli coś wzbudzi naszą czujność, najlepiej się rozłączyć i zadzwonić bezpośrednio do banku na oficjalny numer. Podejrzanie wyglądający numer możemy też sprawdzić w sieci, wpisując go po prostu w wyszukiwarkę Google i to zanim zdecydujemy się na odebranie.

Jak sprawdzić, czy dzwoni bank – weryfikacja w aplikacji

Instrukcja do tego, jak sprawdzić czy dzwoni bank na przykładzie mBanku. Trzy smartfony wyświetlające różne etapy procesu mobilnej autoryzacji: pierwszy ekran z powiadomieniem oczekującej autoryzacji, drugi ekran z formularzem do potwierdzenia operacji, trzeci ekran potwierdzający przyjęcie operacji do realizacji.
Instrukcja od mBanku pokazująca, jak działa weryfikacja w aplikacji. Fot. mBank / zrzut ekranu

Wiele banków wprowadziło możliwość weryfikacji tego, czy rozmowa prowadzona jest z prawdziwym pracownikiem instytucji. Podczas takiej prawdziwej rozmowy możemy zostać poproszeni o podanie dodatkowego kodu zabezpieczającego, który zostanie do nas wysłany w wiadomości SMS lub poprzez powiadomienie push w aplikacji. W tego typu powiadomieniach możemy dostać nawet informację o tym, jak nazywa się konsultant, z którym prowadzimy rozmowę.

Podczas rozmowy z pracownikiem banku, sami możemy poprosić o przeprowadzenie tego typu weryfikacji. Jeżeli nasz rozmówca się na taką nie zgodzi, możemy być niemal pewni, że rozmawiamy z oszustem. Poniżej możecie sprawdzić, jaką weryfikację wasz bank przewiduje w omawianej tutaj kwestii.

Jak sprawdzić, czy dzwoni bank – podsumowanie

Osoba siedzi na ławce i trzyma smartfona w rękach; widoczne są ręce, część kurtki w kratę, jeansy.
Fot. Charlotte May / Pexels

Powyższe sposoby mogą być pomocne w tym, jak sprawdzić, czy dzwoni bank, ale najważniejsze pozostaje i tak po naszej stronie. Należy zachować czujność i stosować zasadę ograniczonego zaufania. Oszuści stają się coraz bardziej przebiegli, więc my musimy być od nich mądrzejsi. To pomoże nam ochronić nasze oszczędności.

Źródło: opracowanie własne. Zdjęcie otwierające: GaudiLab / Depositphotos

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw