Osoba w kapturze z maską na tle rozmytego środowiska miejskiego.
LINKI AFILIACYJNE

Wskaźnik cyberprzestępczości w górę o 72 procent. Polacy stale na celowniku

3 minuty czytania
Komentarze

Polaków stale ktoś próbuje oszukać. Wskaźnik cyberprzestępczości jasno pokazuje, że stale jesteśmy narażeni na różnego rodzaju ataki, a dane wcale nie muszą w pełni oddawać rzeczywistości. Niektóre oszustwa nie są przecież zgłaszane na policję, a zaufanie Polaków do organów ścigania i tego, czy faktycznie są w stanie złapać przestępcę, nie pomaga.

Zdjęcie do artykułu opisującego wskaźnik cyberprzestępczości w Polsce. Laptop z klawiaturą podświetlaną czerwonymi i zielonymi światłami LED z nałożonym na niego kłódkiem, tworząc efekt światłowodowy i zapewniając bezpieczeństwo w sieci.
Fot. FlyD / Unsplash

Wskaźnik cyberprzestępczości wzrósł o 72 procent

W 2019 roku liczba stwierdzonych w Polsce cyberprzestępstw wynosiła 48,1 tysięcy. Jednak w 2023 roku było ich już niemal 83 tysiące, co pokazuje, że wskaźnik cyberprzestępczości wzrósł o 72 procent. Tutaj głównie wzięto pod uwagę przestępstwa internetowe oraz phishing, czyli podszywanie się pod kogoś lub instytucję w celu osiągnięcia korzyści majątkowych. Czasem chodzi też o wyłudzenie danych, które następnie posłużą do tego, by przeprowadzić kolejne oszustwo. Chciałoby się napisać, że jest „światełko w tunelu”, ponieważ w 2022 roku takich cyberprzestępstw było więcej (88,5 tysiąca), ale dalej to ogromne wartości.

Materiał wideo od policji zachęcający do tego, by dołączyć do organów ścigania i zająć się walką z cyberprzestępczością.

Choć wskaźnik cyberprzestępczości spadł o 6 procent względem roku 2022, to należy pamiętać, że nie wszystkie ataki i próby oszustw są zgłaszane na policję. Z danych policji wynika, że mniej było ataków phishingowych i związanych z e-bankowością. W 2023 roku miało być ich niemal 13,5 tysiąca, a w roku poprzedzającym ponad 20 tysięcy. Niewykluczone, że na spadek tego typu zdarzeń wpływa większa świadomość samych użytkowników sieci. Wszak często pisze się o oszustwach w internecie i o tym, jak ważna jest prywatność w sieci.

Cyberzagrożeń wcale nie ma mniej

Grafika przedstawiająca dzienną informację statystyczną z datą 2024-02-15, zawierającą liczby dotyczące interwencji policyjnych, zatrzymań na gorącym uczynku, poszukiwań, kierujących po spożyciu alkoholu, wypadków drogowych, zabitych i rannych w wypadkach.
Informacje o dziennej aktywności policji.
Fot. Policja, zrzut ekranu

Ponad 80 tysięcy zgłoszonych cyberprzestępstw może wydawać się stosunkowo niewielką wartością. Wystarczy wejść na stronę ze statystykami policji i zobaczyć, że dziennie przeprowadzanych jest ponad 15 tysięcy interwencji i np. udało się zatrzymać prawie pół tysiąca poszukiwanych. Tutaj jednak mówimy o wszystkich przestępstwach czy wykroczeniach, a cyberprzestępstwa to jednak trochę „inna bajka”.

Cyberzagrożenia dalej są bardzo częste. Na początku stycznia 2024 roku CERT Polska zanotował 44 tysiące zgłoszeń i zarejestrował ponad 2000 incydentów bezpieczeństwa. I to w zaledwie jeden tydzień. Skala oszustw jest więc gigantyczna i nie powinno się bagatelizować kwestii związanych z cyberbezpieczeństwem. Uważajmy na podejrzanie wyglądające wiadomości, ale też sprawdźmy, co to VPN i jakie oferuje nam możliwości w kwestii ochrony danych. Warto także korzystać z antywirusów i przede wszystkim nie wierzyć we wszystko, co widzimy w sieci.

Źródło: Cyberdefense24. Zdjęcie otwierające: Ashutosh Sonwani / Pexels

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw