Router Wi-Fi z anteną i podłączonymi kolorowymi kablami sieciowymi na białym tle.
LINKI AFILIACYJNE

Router od operatora czy lepiej kupić własny? Sprawdzamy, co jest lepszą opcją

5 minut czytania
Komentarze

Router to kluczowe urządzenie w domowej sieci, bez którego urządzenia nie połączą z Internetem. Wybierając usługę od operatora, możemy korzystać z dostarczonego przez niego urządzenia. Albo zdecydować się na zakup własnego routera. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb, poziomu komfortu technicznego, wymagań dotyczących wydajności i konfiguracji sieci oraz budżetu. Sprawdźmy, która opcja jest lepsza: router od operatora czy własny sprzęt, który można skonfigurować samodzielnie.

biały router z czterema antenami stojący na biurku, obok laptop, przed biurkiem mężczyzna siedzący z telefonem w ręce
fot. Depositphotos/escapejaja

Kiedy router od operatora wystarczy

Można założyć, że większość użytkowników będzie zadowolona z tego, co daje operator — jeśli z internetem łączą się pojedyncze urządzenia, szybkość internetu jest satysfakcjonująca, a domownicy nie są na tyle świadomi technologicznie, by zmieniać ustawienia. Zresztą zazwyczaj jest to nawet niemożliwe — albo mocno ograniczone.

Podczas podpisywania umowy z operatorem zazwyczaj mamy ograniczony wybór urządzeń — a czasem nie ma go wcale. Nie mamy też wpływu na to, jak nazywa się nasza sieć. SSID (Service Set Identifier), czyli unikalna nazwa nadawana sieci Wi-Fi, a także hasło czy dane do ewentualnego logowania do panelu administracyjnego są nadrukowane na etykiecie urządzenia. Router od operatora po podłączeniu zazwyczaj działa na domyślnych ustawieniach, których często nie możemy sami zmienić. Ewentualnie w grę wchodzi kontakt z BOK.

Router od operatora. Domowe stanowisko telewizyjne z pilotem, czarnym modemem Arris na meblu oraz częściowo widocznym telewizorem i laptopem w tle.
Fot. Jolanta Szczepaniak / Android.com.pl

Operator zabezpiecza się w ten sposób przed problemami, które może wywołać użytkownik, który nie do końca rozumie poszczególne funkcje i ustawienia domowego routera. To wcale nie jest takie proste, a wgryzienie się w zaawansowane funkcje urządzenia wymaga trochę wiedzy.

Router dostarczony przez operatora — zalety i wady

Zalety

  • Dostęp do dedykowanej pomocy technicznej i obsługi. W razie problemów operator może zdalnie zdiagnozować i rozwiązać wiele kwestii.
  • Routery od operatorów są zazwyczaj przetestowane i zoptymalizowane pod kątem ich sieci, co zapewnia płynne połączenie.
  • Urządzenie jest gotowe do użycia od razu po podłączeniu, często z prekonfigurowanymi ustawieniami, co ułatwia instalację i użytkowanie dla mniej zaawansowanych technicznie użytkowników.

Wady

  • Ograniczony (lub żaden) wybór modeli.
  • Ograniczone funkcje związane z zarządzaniem siecią, zabezpieczeniami czy wsparciem dla nowszych standardów Wi-Fi.
  • Ograniczona kontrola nad oprogramowaniem i konfiguracją urządzenia.
  • Domyślne ustawienia bezpieczeństwa mogą być podatne na ataki.
  • Aktualizacje oprogramowania mogą być opóźnione lub niedostępne.
  • Niektórzy operatorzy mogą pobierać miesięczne opłaty za wypożyczenie routera.

Własny router to dobra inwestycja

Nierzadko wymiana routera będzie najlepszym sposobem, aby poprawić jakość internetu w domu, a także zasięg sieci. Zwłaszcza jeśli macie dużo urządzeń korzystających z Wi-Fi i zdarza się, że sieć jest zbyt obciążona. Wtedy własny router jest najlepszą opcją i pozwala na przykład na rozdzielenie łącza internetowego na wiele połączeń Wi-Fi, do których mogą podłączyć się urządzenia.

Osoba podłącza kabel sieciowy do routera obok doniczki z zieloną rośliną na biurku.
fot. Depositphotos/IgorVetushko

O ile w urządzeniach dostarczonych przez operatora są ograniczone możliwości konfiguracji — lub nie ma ich w ogóle — to przy własnym routerze możemy sami wszystko skonfigurować. Mamy dostęp do panelu administracyjnego (często pod adresem 192.168.1.1).

Dzięki dostępowi do zaawansowanych ustawień możemy też ustawić limity przepustowości dla każdego urządzenia, aby zapobiec przeciążeniu łącza internetowego czy skorzystać z funkcji związanych z kontrolą rodzicielską, np. monitorować czas spędzany online przez dzieci,  blokować dostęp do internetu w określonych godzinach czy tworzyć listy dozwolonych i blokowanych stron internetowych.

Własny router — zalety i wady

Zalety

  • Dostęp do urządzeń z bogatszym zestawem funkcji, lepszą wydajnością i nowszymi technologiami.
  • Pełna kontrola nad oprogramowaniem.
  • Kontrola nad aktualizacjami firmware’u.
  • Lepsze opcje zabezpieczeń, takie jak zaawansowane firewall’e czy ochrona przed atakami DDoS oraz lepsze zarządzanie urządzeniami podłączonymi do sieci.
  • Możliwość instalacji niestandardowego oprogramowania, takiego jak DD-WRT lub OpenWRT.

Wady

  • Brak wsparcia technicznego — samodzielne poszukiwanie rozwiązania w przypadku problemów.
  • Niezbędne jest minimum wiedzy technicznej — wybrany router powinien być kompatybilny z usługą internetową operatora, co może wymagać dodatkowych ustawień.

Wiele routerów od operatorów można samemu lub przez operatora przełączyć w tryb wyłącznie modemu i wtedy można podłączyć własny router, do którego mamy pełny dostęp i możemy wszystko sobie skonfigurować. Gdy taka zewnętrzna jednostka zacznie samodzielnie zarządzać domową siecią, wiele się może zmienić. Warto dodać, że w tym celu router operatora powinien być ustawiony w trybie bridge — wtedy przekazuje ruch sieciowy między dwoma urządzeniami, ale nie pełni funkcji routera.

Jakie kwestie są ważne podczas wyboru routera?

Wybór odpowiedniego routera do domowej sieci jest kluczowy dla zapewnienia stabilnego połączenia internetowego, dobrej prędkości i zasięgu, a także bezpieczeństwa danych. Oto co przede wszystkim należy wziąć pod uwagę:

Nowoczesny router Netgear XR1000 z czterema antenami na białym stole, za którym znajduje się konsola do gier i telewizor, w tle widoczny brązowy narożnik i regał z książkami.
Fot. Netgear / materiały prasowe
  • kompatybilność z urządzeniem dostarczonym przez operatora i wykupionymi u niego usługami;
  • odpowiednio wysoką przepustowość, np. routery klasy AC są odpowiednie dla większości domowych połączeń internetowych, ale bardziej przyszłościowe są routery klasy AX, oferujące wyższe prędkości i lepszą wydajność dla urządzeń Wi-Fi 6;
  • liczbę anten — routery z mocniejszymi antenami zapewniają lepszy zasięg sieci w domu;
  • obsługę określonych funkcji, np. porty USB, kontrola rodzicielska, sieć VPN, QoS.

Podsumowanie

Dla użytkowników ceniących prostotę i wsparcie, router od operatora może być odpowiednią opcją. Natomiast dla tych, którzy potrzebują większej kontroli, zaawansowanych funkcji i lepszego bezpieczeństwa, inwestycja we własny router może być najlepszym rozwiązaniem.

Źródło: Sekurak.pl. Zdjęcie otwierające: Tetra Images / Corbis

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw